Facebook Google+ Twitter

Już niebawem w Poznaniu odbędzie się kolejny MFT Malta

Współautorzy: Artur Markiewicz

23 czerwca rusza 18. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Malta. W sobotę w urzędzie miasta Poznania odbyła się konferencja, na której podpisano umowę, która zapewnia, że impreza będzie się odbywała cyklicznie przez kolejne dwa lat. Zaprezentowano także tegoroczny plakat i program festiwalu.

Michał Merczyński odpowiada na pytania związane z festiwalem. / Fot. Artur MarkiewiczFestiwal maltański to dla wielu miłośników teatru i tańca na całym świecie obowiązkowy punkt w kalendarzu. Malta to przede wszystkim święto "teatru w miejscach nieteatralnych", ale nie tylko. Kto przyjedzie na tegoroczną imprezę z pewnością nie pożałuje.

Co w tym roku na MalcieProgram festiwalu po krótce przedstawił Michał Merczyński, dyrektor festiwalu. Wśród
wielu artystów, którzy zaprezentują się w trakcie imprezy warto wyróżnić: Compagne Dromesko, Compagnia Pippo Delbono, Puja, Izabelę Gustowską czy Elvisa Costello. W trakcie Malty nastąpi rozstrzygnięcie konkursu "Nowe Sytuacje", skierowanego do młodych twórców. Przedsięwzięcia realizowane w ramach konkursy odbywać się będą w przestrzeniach miejskich. Spektakle będzie można obejrzeć w tramwaju, centrum handlowym czy budynkach użyteczności publicznej. Ciekawie zapowiada się również projekt "Stary Browar Nowy Taniec". W związku z tym, że obecnie mamy Rok Klimatu i Środowiska, organizatorzy postanowili zwrócić uwagę na sprawy ekologii wprowadzając do programu konferencję mobilną Eko-Malta.
- Wstęp na większą część przedstawień będzie darmowy - zapowiada Michał Merczyński. - Na wszystkie widowiska plenerowe, między innymi na te grane na Starym Rynku, nie będzie płatnych wejściówek - dodaje. Darmowy będzie również finałowy koncert Elvisa Costello & The Imposters. Na przedstawienia z ograniczoną liczbą miejsc na widowni obowiązywać będą wejściówki w cenie 10 złotych. Dyrektor festiwalu podkreślił, że widowiska będą dostępne dla wszystkich.

Bilety będą w sprzedaży od początku czerwca. Szczegółowy program imprezy można znaleźć na stronie Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta

Co z Maltą w przyszłości?Sobotnia konferencja była bardzo ważna ze względu na podpisanie umowy o czterostronnej współpracy między: Podpisanie umowy. Od lewej: Mariusz Borowiak- prezes grupy Żywiec S.A. , Bogdan Zdrojewski- minister kultury i dziedzictwa narodowego oraz Ryszard Grobelny- prezydent miasta Poznania / Fot. Artur MarkiewiczMiędzynarodowym Festiwalem Teatralnym MALTA, Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędem Miasta Poznania i Grupą Żywiec S.A., która zapewni festiwalowi byt finansowy na następne dwa lata. Umowę sygnowali: Bogdan Zdrojewski, minister kultury i dziedzictwa narodowego, Ryszard Grobelny, prezydent miasta Poznania oraz Pan Mariusz Borowiak, prezes grupy Żywiec S.A. - Jest to pierwsza w historii tego typu umowa. Dotychczas ministerstwo podpisywało takie umowy jedynie na rok - powiedział minister kultury, Bogdan Zdrojewski. - Umowa to poważna gwarancja wsparcia, która umożliwia organizacjom kulturalnym, na przykład zapraszanie bardzo dobrych artystów z dużym wyprzedzeniem - dodał. Prezes Borowiak powiedział, że Malta dziś to wizytówka polskiej kultury w Europie i na świecie i dlatego ma nadzieję, że to nie pierwsza i nie ostatnie taka umowa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.