Facebook Google+ Twitter

Już niedługo dostaniemy gaz z Kataru

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-06-22 15:07

W przyszły poniedziałek 29 czerwca w Katarze zostanie podpisana ostateczna umowa na dostawy skroplonego gazu ziemnego do Polski.

Dokument będzie podpisany w obecności ministra skarbu państwa Aleksandra Grada i najwyższych przedstawicieli katarskiego rządu.

Umowę z Qatargas zaakceptował w zeszłym tygodniu zarząd Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, a dziś rada nadzorcza gazowej spółki.

Powstała przy wsparciu rządu umowa PGNiG S.A. i Qatargas, umożliwia realizację jednego z najważniejszych filarów dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego do Polski i znacznie zwiększa bezpieczeństwo energetyczne państwa - napisano na stronach internetowych resortu skarbu.
Jest to pierwszy długoterminowy kontrakt od czasu tzw. „kontraktu Jamalskiego". Umowa ta jest efektem prowadzonych od wiosny 2008 r. rozmów ze stroną katarską, która jest największym na świecie eksporterem LNG oraz podpisanej 15 kwietnia 2009 r. umowy ramowej między Qatargas i PGNiG S.A.

Termin uruchomienia dostaw jest ściśle powiazany z harmonogramem realizacji terminala LNG w Świnoujściu przez OGP Gaz-System S.A. oraz podmiot od niej zależny - Polskie LNG.
Oddanie terminala planowane jest na 2014 rok i w tym też okresie mają zostać uruchomione dostawy LNG.

Kontrakt przewiduje dostarczenie 1 mln ton LNG rocznie (ok. 1,5 mld m3) przez okres 20 lat, jednocześnie strony nie wykluczają zwiększenia dostaw. Pozostałe ilości skroplonego gazu PGNiG S.A. będzie dostarczał poprzez dostawy pochodzące ze średnio i krótkoterminowych kontraktów.

Wybrane dla Ciebie:


Tagi: gaz LPG katar


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.