Facebook Google+ Twitter

Już niedługo na sklepowych półkach pojawi się więcej dorszy

  • Źródło: Dziennik Bałtycki
  • Data dodania: 2006-08-28 16:25

Nie jest wykluczone, że wkrótce po zwiększeniu przez UE limitów połowowych na sklepowych półkach pojawi się więcej dorszy. - Wyniki z lat 1990-2002, ilustrujące poziom zasobów w Bałtyku, były celowo zaniżane - twierdzi Grzegorz Hałubek

fot. Robert Kwiatek/Dziennik Bałtycki Nie jest więc wykluczone, że wkrótce po zwiększeniu przez Unię Europejską limitów połowowych na sklepowych półkach pojawi się więcej dorszy. - Wyniki w tabelach z lat 1990-2002, ilustrujące poziom zasobów w Bałtyku, były celowo zaniżane - twierdzi Grzegorz Hałubek, prezes Związku Rybaków Polskich. - Komisja Bałtycka zaniżała dane, przez co Unia Europejska jest przeświadczona, że ryb w Bałtyku jest mało i narzuca nam niskie kwoty połowowe. W rzeczywistości zasoby naszego morza są wysokie.

Problem z połowem dorszy był tylko jednym z punktów spotkania przedstawicieli ministerstwa rolnictwa ze środowiskiem rybaków w Morskim Instytucie Rybackim w Gdyni, które odbyło w miniony czwartek. Dyskutowano także nad Sektorowym Programem Operacyjnym na lata 2004-2006 oraz 2007-2013, a także kwestią złomowania floty rybackiej.

- Polscy rybacy zostali na lodzie - mówi Grzegorz Hałubek. - Dopuszczono do zlikwidowania 46 procent, głównie nowej floty rybackiej, chociaż SPO zakładał nie więcej niż 40 procent. Farsą był program pomocy rybakom. Warunki otrzymania pieniędzy były tak restrykcyjne, że wykorzystano zaledwie 1 procent dostępnych środków. To celowy zabieg, który ma utrudnić działalność rybakom.

- Takie spotkania mają właśnie służyć poznaniu problemów środowiska rybaków - stwierdził Sebastian Filipek - Kaźmierczak, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi. - Zależy nam na dialogu z rybakami. Liczymy na to, że wspólnie wypracujemy metody skutecznego wykorzystywania unijnych środków i lokacji funduszy. W ramach Sektorowego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 Polska otrzyma 657 mln euro.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.