Facebook Google+ Twitter

Już niedługo Noteć będzie rajem dla amatorów żeglarstwa

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2006-08-24 15:31

Jeszcze kilka lat temu Noteć była rzeką martwą. Teraz można na niej spotkać barki, jachty, pojedyncze kajaki... Najszybciej do wykorzystania walorów rzeki przystąpiło Ujście, tam już od kilku lat odbywają się rejsy ,,Łokietkiem’’.

Organizatorem wycieczek jest Estera Serówka, dyrektor UDK. Rejsy cieszą się coraz większą popularnością, a na jednym z nich dwa lata temu brał nawet ślub ówczesny poseł Andrzej Gawłowski. Dlatego też coraz więcej osób i instytucji zainteresowanych jest turystyką rzeczną.

fot. Dziennik ZachodniNa rzecz uruchomienia żeglugi na drodze wodnej E-70 z Kaliningradu do Berlina, pracuje wiele stowarzyszeń z Rosji, Polski i Niemiec. Między innymi Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Nadnoteckich z siedzibą w Pile oraz Związek Miast i Gmin Nadnoteckich. Mają one wiele planów. Na przykład Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Nadnoteckich dobija się o zgodę na to, aby po Noteci mogły pływać małe jachty kierowane przez osoby nie posiadające patentu żeglarskiego. – Na razie nic nie uzyskaliśmy. Złożyliśmy nasz projekt do sejmu, ale spóźniliśmy się. Wcześniej minister wydał rozporządzenie, które ograniczyło swobodę żeglugi jeszcze bardziej – mówi Piotr Głowski, autor projektu ,,Noteć bez patentu’’

Poza tym Stowarzyszenie działa na rzecz tworzenia wzdłuż Noteci bazy turystycznej. Takie same cele przyświecają też Związkowi Miast i Gmin, opracował on m.in. projekt zgodnie, z którym w wielu gminach mają powstać ,,markowe atrakcje turystyczne’’. W Czarnkowie na przykład za kilka lat powinna zostać wybudowana duża przystań dla jachtów oraz całe zaplecze dla żeglarzy – gastronomia, sanitariaty, łazienki, itp. Oba stowarzyszenia zachęcają także przedsiębiorców do inwestowania w teren nad Notecią. Apele powoli przynoszą efekty.

Dwaj mieszkańcy Miasteczka Krajeńskiego utworzyli pensjonat i jego atrakcją są spływy kajakowe i przejażdżki motorówką po Noteci. W Ujściu pewien przedsiębiorca kupił hektar gruntu przy rzece na przystań kajakową, podobniew okolicach Radolina w gminie Trzcianka i w Czarnkowie. Jest też pilanin, który chce uruchomić wycieczki kajakowe po Gwdzie i Noteci.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Paweł Gapski
  • Paweł Gapski
  • 29.06.2011 16:07

W DRAWSKU TEŻ POWSTAJE PRZYSTAŃ 10 LIPCA 2011 ROKU ( NIEDZIELA ) CZYLI JUŻ ZA 12 DNI ODBĘDZIE SIĘ UROCZYSTE OTWARCIE PRZYSTANI JACHTOWEJ ŻEGLUGI ŚRÓDLĄDOWEJ W DRAWSKU NA STAREJ NOTECI NATAK ZWANYM YNZLU W GMINIE DRAWSKO OCZYWIŚCIE A W DRAWSKU TA PRZYSTAŃ ZNAJDUJĘ SIĘ NA UL ŁĄKOWEJ .GMINA DRAWSKO ZAPRASZA NA UROCZYSTE OTWARCIE PRZYSTANI w drawsku .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kurcze, kazdy pomysł związany ze sportem wodnym jest mi bliski. Sądze, ża każda inicjatywa mająca na celu zachęcenie ludzi do sportu jest duzym plusem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.