Facebook Google+ Twitter

Już niedługo Wielkanoc

Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijan. Upamiętnia zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Skąd się wywodzi i jaka jest jego historia?

Wielkanocne pisanki / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:VolynPysanky.jpg&filetimestamp=20070814075955Wielkanoc poprzedza okres nazywany Wielkim Tygodniem, w którym to wspominamy męczeństwo i śmierć Chrystusa. Ostatnie trzy dni, czyli Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota Zmartwychwstania Pańskiego nazywane są Triduum Paschalnym.

Wielkanoc obchodzimy ją w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca - tak postanowiono na soborze nicejskim w 325 roku. To święto ruchome i może wypaść najwcześniej 22 marca, a najpóźniej 25 kwietnia. Jak wiadomo, w tym roku przypada 12 kwietnia. Niedziela jest pierwszym dniem wielkanocnego okresu świątecznego zwanego oktawą wielkanocną.

Z datą Wielkanocy powiązany jest termin większości ruchomych świąt ogólnochrześcijańskich, m.in.: Środa Popielcowa, Wielki Post, Triduum Paschalne, Wniebowstąpienie Pańskie, Zesłanie Ducha Świętego, Boże Ciało i inne. Po wprowadzeniu kalendarza gregoriańskiego znów pojawiły się odmienności: w prawosławiu Wielkanoc obchodzi się bowiem zgodnie z kalendarzem juliańskim. Ostatnio niektóre środowiska chrześcijańskie postulują ustanowienie Wielkanocy, jako święta stałego.

Czas wielkanocnej radości trwa w liturgii 50 dni i kończy się niedzielą Zesłania Ducha Świętego. W 40 dniu (czwartek) obchodzona jest uroczystość Wniebowstąpienia Pana Jezusa.

Śniadanie wielkanocne, święcenie pokarmów, śmigus-dyngus, palmy wielkanocne- to tylko niektóre ze zwyczajów i obrzędów. W różnych częściach Polski mogą się one od siebie różnić.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.