Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12257 miejsce

Już niedługo wystawa fotografii "Wszędzie nigdzie"

Już 15 czerwca w ramach "Mironaliów" - corocznych spotkań artystów na ulicy Tarczyńskiej w Warszawie odbędzie się wystawa "Wszędzie nigdzie" Tadeusza Rolke i Waldemara Zdrojewskiego.

Plakat promujący wystawę. / Fot. Tadeusz Rolke , Waldemar ZdrojewskiTadeusz Rolke to polski fotograf, który od 1994 roku pracuje na cyklem fotografii "Tu byliśmy". Wszystko zaczęło się od przeczytania przez niego książki "Opowieści chasydów" Martina Bubera. Czym jest chasydyzm? To kierunek rozpowszechniony wśród Żydów na Podolu - dawnych kresach Rzeczpospolitej, który zrodził się w XVIII wieku. Jego prekursorem był Israel ben Eliezer, urodzony w okolicach Kamieńca Podolskiego. Mężczyzna nawoływał do powrotu do tradycyjnych wartości Talmudu i Kabały, co spotkało się ze sprzeciwem ze strony żydowskich rabinów. Ruch, mimo wszystko, rozwijał się i zyskiwał coraz więcej zwolenników. Po 1939 roku, wielu chasydów zostało umieszczonych w gettach, wielu umarło w obozach koncentracyjnych, wielu wyjechało na Zachód. Tadeusz Rolke podąża śladami tego ruchu i fotografuje pozostałości obecności chasydów w rożnych miastach Polski i Ukrainy. Dzięki temu powstała książka "Tu byliśmy. Ostatnie ślady zaginionej kultury".

Dzieci w Szarogrodzie. / Fot. Tadeusz Rolke, Waldemar ZdrojewskiRuiny żydowskiego domu. / Fot. Tadeusz Rolke, Waldemar ZdrojewskiSzarogród - miasteczko uwiecznione na zdjęciach z wystawy "Wszędzie nigdzie" jest jednym z miejsc, które odwiedził fotograf. Pojechał tam razem z Waldemarem Zdrojewskim, współautorem zdjęć. Ale tym razem nie jest to tylko opowieść o śladach dawnej obecności Żydów w tym miasteczku, ale cały reportaż o życiu ludzi na ukraińskiej prowincji. Szarogród jest niezwykłym miejscem. To dawny gród, kiedyś drugie co do wielkości miasto na Podolu. Po wybuchu wojny niemiecko-radzieckiej w 1941 roku, zostało zajęte przez Rumunię. Władze zorganizowały w nim getto, ale ludność żydowska nie została poddana eksterminacji. Dzięki temu ocalało mnóstwo domów z XVIII i XIX wieku.

Muzeum żydowskie pani Iny. / Fot. Tadeusz Rolke, Waldemara ZdrojewskiDziś Szarogród zamieszkuje 8 tys. osób. Miejscowi twierdzą, że to wymarłe miasto. Tadeusz Rolke i Waldemar Zdrojewski nie mogą się z tym zgodzić. Pośród ruin żydowskich domów odnajdują bawiące się dzieci, zakochanych ludzi, ekipy budowlane i spacerujących staruszków. Nie ma tu ani nędzy, ani głodu. Niektóre domy są wyremontowane. Stoją obok ruin dawnych budowli. Wiele budynków jest przeznaczonych do rozbiórki, a materiały z nich są wykorzystywane do odbudowy reszty ruin. Na centralnym placu stoi pomnik Lenina. Ogromnym zaskoczeniem dla fotografów było to, że w największym sklepie spożywczym w Szarogrodzie znajduje się wiele małych stoisk, z których każde należy do innego właściciela.

Staruszka uprawiająca przydomowy ogródek. / Fot. Tadeusz Rolke, Waldemar ZdrojewskiPara spotkana w miasteczku. / Fot. Tadeusz Rolke, Waldemar ZdrojewskiW Szarogrodzie mieszkają niezwykli ludzie. Jest staruszka, mająca ponad 90 lat, którą Tadeusz Rolke i Waldemar Zdrojewski spotkali podczas wiosennych prac porządkowych w jej przydomowym ogródku. Schorzenia reumatyczne i podeszły wiek nie są dla niej wytłumaczeniem dla rezygnacji z prac domowych. Mieszka tam dwóch mężczyzn, którzy zażyczyli sobie za fotografie pięć hrywien (około 2,50 zł). Jest też Ina, kobieta prowadząca prywatne muzeum żydowskie. W jej kolekcji znajdują się przedmioty z byłych chasydzkich mieszkań.

Według fotografów Szarogród to niezwykłe miasto. Różni się od pozostałych miejsc na Ukrainie. Tchnie tajemniczością i zalążkami nowego życia. Przekonamy się o tym już 15 czerwca na ul. Tarczyńskiej 12 w Warszawie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

w szpilkach po takiej drodze?:) ciekawy artykuł

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • P J
  • 31.05.2008 12:37

plus

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • K K
  • 30.05.2008 12:01

plus za informację i ciekawy artykuł :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawa informacja , duży plus

Komentarz został ukrytyrozwiń

Duży plus za ciekawa informację

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie wiedziałam o istnieniu "Mironaliów". Ciekawa informacja, a do tego w interesujący sposób podana
+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.