Facebook Google+ Twitter

Już niedługo zakwitną kasztany - matura próbna 2008

Wczoraj maturzyści sprawdzali swoją wiedzę w próbnym egzaminie dojrzałości. Arkusze z pytaniami dla maturzystów przygotowała Centralna Komisja Egzaminacyjna.

GNU Free Documentation License. http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:Matura2005_ILOSzczecin.jpg / Fot. Marcin OtorowskiPrzez trzy dni: we wtorek, środę i czwartek, maturzyści będą mogli sprawdzić swoją wiedzę podczas próbnej matury. W ciągu trzech dni uczniowie napiszą egzaminy z trzech przedmiotów, które wybrali jako obowiązkowe: język polski (bądź mniejszości narodowej), język obcy oraz przedmiot wybrany.

Dlaczego tak późno


Wielu uczniów oraz nauczycieli narzeka na CKE, że próbną maturę postanowiła zorganizować dopiero w marcu.
- Deklaracje maturalne musieliśmy złożyć na początku lutego, więc nie wiem dlaczego CKE zdecydowała się na taki termin. Przecież wielu z nas, po słabo napisanej maturze, mogło zmienić poziom, bądź też wybrać inny przedmiot - żali się jeden z maturzystów I LO w Prudniku. - Dobrze, że przynajmniej Operon i Gazeta Wyborcza przygotowały w grudniu materiały diagnostyczne, to się trochę sprawdziłem, ale i tak uważam, że tamta próbna matura była za prosta.

Czy ona w ogóle ma sens?


 / Fot. APPWiele kontrowersji wzbudza ta próbna matura. Dyrektorzy szkół już w piątek otrzymali płyty CD z nagranymi zestawami egzaminacyjnymi oraz arkusze, które mieli wydrukować. Wielu z włodarzy ogólniaków postanowiło niestety zmienić planowany termin pisania próbnych matur. Już wczoraj po południu znane były tematy z języka polskiego. Jedni proponowali "Przedwiośnie" i "Granicę", lecz bez podania konkretnych tematów. Zdecydowana większość jednak przekazała informację o następujących tematach:
- Symbolika Wenus z Milo i Rybaka w Ludziach Bezdomnych
- Dwie matki cierpiące, porównanie obrazu matek w Lamencie Świętokorzyskim i fragmencie z III części Dziadów.
Okazały się one prawdziwe, więc stosowne jest zadanie pytania: po co ta matura, jeżeli wszyscy wiedzą o czym pisać? To pytanie kieruję do Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Proszę również, by w kolejnych latach nie popełniano tych samych błędów i przysyłano arkusze w dniu egzaminu.

Czytaj więcej:
W Szczytnie doszło do przecieku na próbnej maturze z polskiego
Jesteśmy na półmetku próbnej matury 2008
Poprawkowicze powinni płacić za matury
Matura na poziomie rozszerzonym będzie obowiązkowa
Prace domowe zadawane przez nauczycieli są nielegalne
Maturzyści będą zdawać katechezę
Czy doszło do przecieku na próbnej maturze?
Marek Legutko o egzaminie maturalnym 2008
Będzie poprawkowa matura
Rekrutacja na studia - ciąg dalszy bitwy

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Różne przecieki się zdarzają. Jeśli ktoś rzeczywiście chce się sprawdzić przed maturą, to po prostu tych przecieków nie będzie słuchał ani poszukiwał. Oszukując w ten sposób na próbnej maturze, uczniowie tak naprawdę oszukują samych siebie, bo wyniki nie wskażą im rzeczywistego poziomu, na jakim się znajdują.

To tak samo, jakbym np. przygotowując się do FCE miał podręcznik z odpowiedziami, przed zrobieniem zadań sprawdzał te odpowiedzi i miał potem do kogoś pretensje. Nie na tym przecież rzecz polega.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pigalle, a Zuzanna lubi je tylko jesienią ;-)

A co do matury próbnej, ma ona być sprawdzianem wiedzy przydatnym dla uczniów. Jeśli przypadkiem dowiedzieli się wcześniej, i w związku z tym przygotowali do wybranych tematów, na pewno im to nie zaszkodzi. Nabyli jedynie dodatkową wiedzę...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Najlepsze kasztany są na placu...?

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 04.03.2008 19:33

Skandal! Po prostu skandal! Matura, jak matura, łatwiutka nie była, ale sama organizacja i fakt, że nie wszyscy ją pisali zasługuje na skarcenie kogoś z CKE. Co to w ogóle za jaja :/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co do płyty jaka otrzymaly szkoly, to prawda. Sam wystosowalem zapytanie do CKE dlaczego kosztami probnejmatury obciaza sie szkoly. Otrzymalem odp., ze to w interesie szkoly lezy przygotowanie uczniow z wymagan maturlanych i proceduralnych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Poza tym należałoby dodać, że szkoły jedynie otrzymały płytki z maturami. Nie wszystkie jednak tę maturę organizują. W mojej szkole była tylko ta przygotowana przez Operon i Gazetę Wyborczą, a zadania z matury próbnej przygotowanej przez CKE będzie można robić indywidualnie w domu, przynieść nauczycielowi do sprawdzenia lub na jakichś zajęciach dodatkowych...

Komentarz został ukrytyrozwiń

CKE robi tylko szopke i nic wiecej. Co to za matura, kiedy wszyscy juz znaja tematy. Pomijajac fakt, ze w mojej szkole arkusze z polskiego dostalismy na 6 dni do domu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.