Facebook Google+ Twitter

Już po raz dziesiąty Miesiąc Fotografii w Krakowie

Od 17 maja do 17 czerwca w wielu miejscach Krakowa odbywać się będzie jubileuszowa edycja Miesiąca Fotografii. Z tego powodu organizatorzy festiwalu przygotowali wyjątkowe atrakcje, ale nie zabraknie również stałych punktów wydarzenia, jak np. konkurs dla młodych fotografów ShowOFF.

Logo Miesiąca Fotografii w Krakowie 2012 / Fot. Materiały prasoweWe współczesnym świecie fotografie otaczają nas praktycznie z każdej strony, rzadko jednak szukamy tych z metaforą i ukrytym przesłaniem. Między innymi aby zmienić tą sytuację na świecie organizowane są festiwale fotograficzne, na których najlepsi profesjonaliści, a także rozpoczynający pracę w tym zawodzie amatorzy, prezentują swoje nie zawsze łatwe do odbioru prace. Jedno z największych wydarzeń poświęconych tej sztuce w naszym kraju jest Miesiąc Fotografii w Krakowie, z sukcesem organizowany pod Wawelem od dziesięciu lat.

Tegoroczna, jubileuszowa edycja według zapewnień organizatorów ma być pod wieloma względami wyjątkowa. W ramach Programu głównego zaprezentowane zostaną wystawy gwiazd światowej fotografii, nowym elementem MFK będzie natomiast Sekcja eksperymentalna.

"DOŁĄCZ" - hasło tegorocznego święta fotografii w pełni obrazuje na czym skupiać się będą festiwalowe wydarzenia. Wystarczy tylko chęć wzięcia w nich udziału a świat obrazu stanie przed nami otworem.

Wśród profesjonalistów


Wśród wystaw głównego programu znajdą się m.in.:

"Aleksander Rodczenko. Rewolucja w fotografii" (Gmach Główny Muzeum Narodowego w Krakowie), gdzie zaprezentowanych zostanie ponad trzysta prac gwiazdy rosyjskiej awangardy, klasyka nowoczesnej fotografii, jednego z najważniejszych artystów XX wieku.

"Jerzy Lewczyński. Pamięć obrazu" (również w Gmachu
Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie). Ta wystawa będzie dla wielu okazją do odkrycia dorobku nestora i odnowiciela polskiej fotografii.

JERZY LEWCZYŃSKI, Portret NN (Portret znaleziony na ulicy), 1970 Fotografia ze zbiorów Muzeum w Gliwicach / Fot. Materiały prasowe"Gdy mężczyźni są na wojnie" Siergieja Bratkowa,
naczelnego ukraińskiego skandalisty (Muzeum Sztuki Współczesnej w
Krakowie). Ekspozycja prezentuje dwa cykle fotografii: “Dzieciaki” oraz
"Żołnierki".

"Kanarek", wystawa japońskiej fotografki Lieko Shigi (Muzeum Techniki
i Sztuki Japońskiej Manngha), to charakterystyczny dla tej artystki cykl -
wizyjna medytacja na temat ludzi i miejsc; barokowy, pociągający
obraz cudzych obaw i radości.

Fotografie Holenderki Viviane Sassen z cyklu “Parasomnia” w Galerii
Pauza to zapis osobistych podróży-powrotów do Afryki, krainy
dzieciństwa artystki. W fotografii Sassen zacierają się granice między
dokumentem i fotografią mody czy kreacyjną, a efektem jest jej oryginalny
styl.

Wśród amatorów


Sekcja eksperymentalna to absolutna nowość tegorocznej edycji Miesiąca Fotografii w Krakowie. W jej ramach na obu piętrach Galerii Bunkier Sztuki będą miały miejsce wydarzenia i prezentacje składające się na rozbudowany projekt pt. „Fotografia w życiu codziennym”. W założeniach, projekt ma na celu pokazać rolę fotografa w naszej rzeczywistości a także podczas ważnych wydarzeń społecznych. Wszystko odbędzie się pod okiem kuratorskim słynnej brytyjskiej krytyczki Charlotte Cotton, z udziałem kilkunastu polskich kuratorów i naukowców.

JASON EVANS, Bez tytułu, z cyklu Zdjęcia do oglądania, 2007-2011 / Fot. Materiały prasoweNa przełomie maja i czerwca nie zabraknie również ShowOFF, z którym publiczność fotograficznej imprezy zdążyła już się dobrze zaprzyjaźnić. 5 kuratorskich duetów (m.in. Michał Łuczak i Adam Pańczuk oraz Witek Orski i Janek Zamoyski) będzie opiekować się podczas wydarzenia 10 szczęśliwcami (Tomek Brodawka, Lena Dobrowolska, Hubert Humka, Michał Lichtański, Laura Makabresku, Dawid Misiorny, Martyna Rudnicka, Łukasz Rusznica, Mateusz Sarełło i Ola Walków), którzy zostali wyłonieni spośród ponad 600 młodych fotografów z całej Polski. Efektem tej współpracy będą wystawy włączone w oficjalny program Miesiąca Fotografii w Krakowie, co jest ogromną szansą dla amatorów na zaistnienie w branży.

Ale festiwal to nie tylko wystawy w całym mieście. Podczas 31 dni odbędzie się wiele wydarzeń towarzyszących: spotkania, wykłady, warsztaty czy pokazy slajdów. Wśród ekspertów znajdą się profesjonalni fotografowie, fotoedytorzy, krytycy sztuki czy przedstawicielami agencji z całego świata.

Oficjalna strona Miesiąca Fotografii w Krakowie
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.