Facebook Google+ Twitter

Już połowa Polaków wróciła do kraju z londyńskiej emigracji

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-05-05 13:24

Połowa Polaków, którzy po 2004 roku wyjechali do Wielkiej Brytanii, wróciła do domu. Tak wynika za raportu brytyjskiego Institute for Public Policy Research.

Zdaniem ekspertów przyczyną powrotów jest przede wszystkim poprawa sytuacji gospodarczej w naszym kraju. Duży wpływ na decyzje o powrotach ma również spadek wartości funta do złotego, co przyczynia się do mniejszej opłacalności pracy na Wyspach.
Według Mariusza Jana Radło ze Szkoły Głównej Handlowej niemałe znaczenie ma również poprawa sytuacji na naszym rynku pracy. Przed czterema laty bezrobocie w Polsce sięgało 18-19 procent, dzisiaj jest o 7-8 punktów procentowych niższe - przypomina ekspert. Dodaje, że obecnie w naszym kraju można znaleźć naprawdę atrakcyjne oferty pracy.
Autorzy brytyjskiego raportu szacują, że w maju 2004 roku, kiedy został otwarty brytyjski rynek pracy dla obywateli nowych państw członkowskich, na Wyspy przyjechało ponad milion emigrantów z Europy Środkowo-Wschodniej, z czego większość to Polacy.

Biznes-Polak

W Wielkiej Brytanii zarejestrowano w ubiegłym roku 40 tysięcy firm założonych przez Polaków. Coraz więcej naszych rodaków na Wyspach decyduje się założyć własną firmę, ponieważ formalności są niekłopotliwe, a rozliczenia podatkowe proste.
Polacy, którzy przyjechali do Wielkiej Brytanii, coraz częściej nie chcą się zatrudniać u kogoś innego i wolą pracować na własnym. Specjalistyczne pismo polskiego biznesu "Metropolia" odbiera kilka telefonów dziennie z prośbą o pomoc w założeniu własnej firmy. Przed rokiem redakcja otrzymywała najwyżej 3 takie telefony w tygodniu.
Najczęściej Polacy decydują się na własny biznes w branży budowlanej, w handlu spożywczym, informatyce oraz w usługach kosmetycznych, fryzjerskich i doradztwie finansowym. Ostatnio pojawia się coraz więcej polskich hurtowni zaopatrujących w znane z kraju produkty nie tylko sklepy spożywcze, ale również firmy budowlane. Te ostatnie wolą bowiem nabywać sprawdzone wyroby niż szukać brytyjskich odpowiedników.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.