Facebook Google+ Twitter

Już tylko godziny do otwarcia Agory Bytom

W środowe przedpołudnie w bytomskim Biurze Promocji Miasta odbyło się spotkanie dziennikarzy z przedstawicielami Braaten+Pedersen plus Partners, inwestora jednego z największych projektów w Bytomiu ostatnich lat, Agory Bytom.

Konferencja w bytomskim Biurze Promocji Miasta / Fot. Piotr A. JeleńJuż 15 listopada po dwóch latach od położenia kamienia węgielnego (28.10.2008) na placu Tadeusza Kościuszki, w miejscu wyburzonego kwartału starej zabudowy, zostanie otwarte centrum handlowo-rozrywkowe - Agora Bytom.

Obiekt zajmujący działkę o powierzchni 11 tysięcy mkw na swych pięciu kondygnacjach skupi łącznie powierzchnię 57 tysięcy mkw, z czego pod działalność handlową przypadnie 25 tysięcy mkw. Celem inwestora przy projektowaniu Agory była chęć połączenia funkcji handlowej obiektu z kulturalną. Stąd też całe trzecie piętro galeriowca przeznaczone zostało na działalność kulturalną dla bytomskich artystów oraz instytucji kulturalnych, m.in. Bytomskiego Centrum Kultury, Śląskiego Teatru Tańca czy też Opery Śląskiej. W przestrzennym atrium lokalni artyści będą prezentować swoją twórczość, a dla odwiedzających będą dostępne kino Cinema City, Fantasy Park, jak również kawiarnie i restauracje.

- Wystarczy przejść ulicami przylegającymi do Agory, by zauważyć, że okolica się zmienia. Dotyczy to stanu budynków, ulic i chodników - mówi Piotr Koj, prezydent Bytomia. - Odnotowaliśmy wyraźne ożywienie na rynku nieruchomości. W ciągu dwóch lat miasto sprzedało wszystkie kamienice znajdujące się w pobliżu Agory. Odnawiane są nie tylko te budynki, które należały do miasta, ale i te, które wcześniej należały do prywatnych właścicieli.Plac Tadeusza Kościuszki z ok.1930 roku, wówczas Kaiser Franz Josef Platz - widokówka ze strony internetowej UM Bytom. Zabudowa lewej strony tworzy dzisiejszą Agorę. / Fot. Materiał archiwalny

Galerię Agora tworzy kilka budynków połączonych pasażami, a cały kompleks wkomponowany jest w otoczenie: zabytkowego gmachu sądu, neogotyckiego kościoła pw. Świętej Trójcy i zabudowy wczesnych lat XX wieku. Elewację gmachu wykonano z płytek w kolorze piaskowca co z przeszkloną fasadą daje odwiedzającym poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Duże atrium o wysokości czterech pięter znajdujące się w części centralnej galerii, łączy szereg funkcji handlowych, gastronomicznych i rozrywkowych. Ponadto pomiędzy 2. i 3. poziomem zostały zawieszone schody z przeznaczeniem do występów artystycznych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.