Facebook Google+ Twitter

Już w lany poniedziałek do Krakowa powróci "czarny sport"!

W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 15 na stadionie Wandy Kraków przy ul. Odmogile w Nowej Hucie odbędzie się pierwszy mecz żużlowej II ligi. Wanda Speedway zmierzy się z drużyną Orła Łódź.

Plakat / Fot. Materiały prasoweHistoria żużla w Krakowie sięga lat 30. ubiegłego wieku, kiedy zostały rozegrane pierwsze zawody: turniej na betonowym torze Cracovii. Kolejne mistrzostwa odbyły się w latach 1932 i 1933. Rok później zorganizowano ostatni przed wojną turniej żużlowy w Krakowie. Następne zawody odbyły się w roku 1950, a dopiero sześć lat później powstała sekcja żużlowa przy oddziale Polskiego Związku Motorowego.

Drużyna, którą nazwano "Auto Mobil Klub" Nowa Huta przystąpiła do rozgrywek II ligi. W roku 1957 powstał stadion przy ul Odmogile w Nowej Hucie. Okres 1956-1965 to szereg organizowanych zawodów, na których dopisywała krakowska publiczność. W 1964 na torze Wandy rozegrany został półfinał Drużynowych Mistrzostw Świata. Przerwa w działalności sekcji żużlowej trwała 28 lat.

W 1992 reaktywowano sekcję żużlową i drużyna występowała na szczeblu II ligi. Sezon 1997 to bardzo trudny okres w historii krakowskiego żużla. Wyniki osiągane przez zawodników okazały się nie satysfakcjonujące. Spowodowało to zmniejszającą się frekwencję na stadionie i miało zapewne związek z trudnościami finansowymi i brakiem sponsorów dla drużyny. Następne lata to okres przemian sekcji i klubu. Trudna sytuacja finansowa i kłopoty organizacyjne sprawiły, że zespół mimo kilku lat walki o przetrwanie zostaje rozwiązany. Tym samym w roku 2005 kończy się kolejny rozdział w historii żużla w Krakowie.

Dzięki pasji, zaangażowaniu i wierze w powodzenie sprawy, grupa prawdziwych pasjonatów stworzyła zupełnie nowy klub od podstaw. Z powodów kłopotów finansowych klubu Wanda Kraków, na którym ciążyły zaległe zobowiązania, trzeba było zarejestrować nowe stowarzyszenie. Prezesem został Paweł Sadzikowski i dzięki jego staraniom w styczniu 2010 Speedway Wanda została oficjalnie zarejestrowana w Polskim Związku Motorowym i otrzymała licencję na starty w II lidze. Stowarzyszenie podpisało równocześnie umowę ze "starym" klubem Wandy na 3 letni okres korzystania ze stadionu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Super, że Wanda powróciła i to w dobrym stylu, bo pomimo przegranej zaprezentowali się naprawdę dobrze :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.