Facebook Google+ Twitter

Już w niedzielę nowe państwo w Afryce

Prezydent Sudanu Omar al-Baszir zapowiedział, że nie będzie stawiał przeszkód autonomicznemu Sudanowi Południowemu, jeśli region ten wybierze w referendum secesję. Wszystko wskazuje na to, że już w niedzielę Afryce przybędzie nowe państwo.

Na niedzielę, 9 stycznia zaplanowane jest bowiem referendum, w którym mieszkańcy separatystycznego regionu prawie na pewno zagłosują za niepodległością.

Zamieszkiwany w większości przez animistów i chrześcijan, bogaty w ropę naftową Sudan Południowy już od początku istnienia Sudanu walczył o odłączenie się od muzułmańskiej Północy, na skutek czego z niewielką przerwą od 1955 aż do roku 2005 toczyła się tam krwawa wojna domowa. Dopiero po jej zakończeniu region dostał szeroką autonomię, nie rezygnując jednak z dążeń do niepodległości.

Jeśli, jak wszystko na to wskazuje, południowcy wybiorą niepodległość, sporym problemem może być rozdzielenie złóż ropy naftowej, które leżą na granicy między Północą a Południem. Według obowiązującego do 2011 porozumienia, zyski z ropy dzielone były między Chartum a Dżubę (stolicą Południa) po połowie. Nowy podział może więc rodzić napięcia, choć eksperci nie przewidują, żeby doszło do wybuchu kolejnego konfliktu. Przewidywania te zdaje się potwierdzać wczorajsza deklaracja ściganego przez Międzynarodowy Trybunał Karny prezydenta Omara al-Baszira, który zapowiedział, że pozwoli odłączyć się Południu, jeśli taka będzie wola jego mieszkańców.

Podział ropy nie jest jednak jedynym problemem związanym z niepodległością. Niepodległy Sudan Południowy, mimo bogactwa w surowce naturalne, będzie bowiem jednym z najbiedniejszych państw świata o dramatycznej sytuacji sanitarnej i zdrowotnej(śmiertelność
dzieci do lat 5 wynosi tam 13,5 proc.) oraz odsetkowi analfabetyzmu sięgającemu 85 proc. Istnieje też ryzyko konfliktów wewnętrznych między skłóconymi klanami i grupami etnicznymi.

Niezależnie jednak od tego, 9. stycznia do międzynarodowej społeczności prawdopodobnie przybędzie 193. już państwo (licząc według członkostwa w ONZ). Czy przybędzie też problemów?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

"Prawie" robi wielką różnicę...
Temat ciekawy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Patryk
  • Patryk
  • 04.01.2011 16:41

Prawie na pewno :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.