Facebook Google+ Twitter

Już w piątek premiera "Beats of Freedom"

W piątek, 12 marca w kinach pojawi się muzyczny dokument "Beats od Freedom - zew wolności". Na wielkim ekranie zobaczymy m.in.: Marka Niedźwieckiego, Krzysztofa Skibę, Jurka Owsiaka, Kazika Staszewskiego, Muńka Staszczyka i Korę.

Kadr z filmu / Fot. Beats of FreedomFilm wyreżyserowali Wojciech Stoła i Leszek Gnoiński. Ci dwaj panowie są również autorami scenariusza. Dokument dowstał dzięki Instytutowi Adama Mickiewicza i stacji TVN. Obejrzymy go w kinach sieci ITI Cinema, a w okolicach grudnia 2010 planowana jest jego emisja w telewizji. Film po raz pierwszy wyświetlono na zeszłorocznym Open'er Festival w Gdyni.

"W czasach, gdy życie w Polsce kontrolował reżim, muzyka stała się fenomenem, zjawiskiem społecznym o kolosalnej sile rażenia, stała się przestrzenią ludzi wolnych. "Żelazna kurtyna" nie była w stanie zatrzymać rocka, a młodzi ludzie dzięki muzyce poczuli własną siłę i godność" - czytamy na portalu Plejada.pl. "Beats of Freedom" to film o historii polskiej muzyki lat 80. Nie jest to typowa lekcja historii. Świat przedstawiony w filmie, widziany jest oczami artystów. Opowiada o ich walce z cenzurą, kształtowaniu charakteru przez muzykę, postrzeganiu świata przez młodych gniewnych. Nie ogranicza się do muzyki. Opowiada o trudnej sytuacji młodzieży, żyjącej wówczas bez żadnych perspektyw.

Kadr z filmu / Fot. Beats of FreedomWszystko zaczyna się od warszawskiego koncertu The Rolling Stones w 1967, który był tym pierwszym łykiem wolności. Młodzi zasmakowali go i zaczęli zakładać własne kapele. Muzyka stała się dla nich płaszczyzną wolności. Przez strajki, stan wojenny, aż wreszcie przemiany w 1989, przedstawia zmiany zachodzące w muzyce. Film nie kończy się jednak na roku 1989. Dalej ukazuje losy pokoleń wychowanych na muzyce lat 80. Narratorem całości jest angielski dziennikarz (m.in. The Sunday Times i The Daily Telegraph), polskiego pochodzenia, Chris Salewicz. Twórcy zapewniają, że nie zabraknie scen szokujących.

"Tamta rzeczywistość dodawała muzyce niesamowitej siły. Byłem zbyt młody, żeby zrozumieć treści wszystkich tekstów, ale te moje muzyczne fascynacje z lat 80. mocno wpłynęły na to, co robię dzisiaj. A przecież warto opowiadać historie o tym, co dla nas ważne" – opowiada Wojciech Słota, reżyser. "Tym filmem chciałem oddać hołd ludziom, którzy wpłynęli na moje postrzeganie świata, a następnym pokoleniom przypomnieć, czym ta muzyka była kiedyś i czym - mamy nadzieję - może stać się w przyszłości" – dodaje drugi reżyser, Leszek Gnoiński (źródło: Onet.pl).

Kadr z filmu / Fot. Beats of FreedomWielkim atutem filmu jest jego ścieżka dźwiękowa. Usłyszymy nagrania Kultu, TSA, Turbo, T.Love, Maanamu, Tiltu, Brygady Kryzys, Perfectu, Republiki, Niemena, Breakout, Aya RL Dezertera. Premiera dwupłytowego soundtracka odbyła się 5 marca. Ważną rolę odgrywa także święto wolności i azyl wolności, jakim był festiwal w Jarocinie. Po latach uczestnicy dzielą się wspomnieniami. Oprócz wymienionych już artystów zobaczymy także Wojciecha Waglewskiego z Voo Voo, Lecha Janerkę z Klaus Mitffoch, Krzysztofa "Grabaża" Grabowskiego z Pidżamy Porno i Strachów Na Lachy. Usłyszymy także słynną radiową audycję "Zapraszamy do Trójki", prowadzoną przez Jurka Owsiaka i Wojtka Waglewskiego oraz wywiady z historykiem IPN Tomaszem Toborkiem i przedstawicielami opozycji lat 80. (m.in. Aleksandrem Kwaśniewskim i Leszkiem Millerem).

Kadr z filmu / Fot. Beats of FreedomZobaczcie na własne oczy, jak rodził się i dojrzewał polski rock. Pod tym adresem znajdziecie trailer filmu z fragmentami nagrań. Zdjęciową zapowiedź z hymnem młodzieży lat 80. w tle (Turbo - "Dorosłe dzieci"), znajdziecie pod tym linkiem. Kuba Wojewódzki przyznał się ostatnio, że płakał podczas premiery filmu "Wszystko co kocham". Na tym filmie powinien ryczeć jak bóbr. Zapowiada się prawdziwa uczta dla każdego melomana!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Chociaż nie znoszę chodzić to kina, to też się wybieram ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

to trzeba obejrzec!!!!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.