Facebook Google+ Twitter

Już w sierpniu Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show 2011 Radom

Patrouille de France, Frecce Tricolori i Patrouille Suisse, inne zespoły, pokazy solowe i aeroklubowe oraz wystawa statyczna samolotów wojskowych i cywilnych z całego świata, odbędą się już 27 i 28 sierpnia na lotnisku wojskowym w Radomiu

 / Fot. Dowództwo Sił PowietrznychJuż za miesiąc odbędą się najważniejsze w Polsce i jedne z największych w Europie pokazy lotnicze AIR SHOW 2011 - to pokazy w powietrzu, wystawy statyczne oraz imprezy towarzyszące, przygotowane przez kilkadziesiąt ekip z całego świata. To wielkie święto lotnictwa, na które fani awiacji niecierpliwie czekają co dwa lata, ale też ogromny piknik rodzinny. Nic dziwnego, że we wszystkich edycjach tej imprezy uczestniczyło jak dotąd ponad milion widzów. W tym roku zaproszono ekipy z 26 krajów a program przewiduje niemal 10 godzin pokazów w powietrzu każdego dnia, już od godziny 9 rano.

Frecce Tricolori / Fot. Mike Lehmann [GFDL (www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 (www.creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) or CC-BY-SA-2.5-2.0-1.0 (www.creativecoNie jest żadną tajemnicą, że największe wrażenie na widzach robią niezmiennie popisy zespołów akrobacyjnych, wykonujących ewolucje na niewiarygodnym poziomie precyzji, synchronizacji i kunsztu pilotażu. AIR SHOW 2011 z pewnością nie rozczaruje nawet najwybredniejszych bywalców pokazów.

Patrouille Suisse / Fot. Mike Lehmann [GFDL (www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 (www.creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) or CC-BY-SA-2.5-2.0-1.0 (wwwKolejny już raz na polskim niebie zagoszczą wirtuozi Patrouille de France z Francuskich Sił Powietrznych na 8 samolotach Alpha Jet. Włoskie Siły Powietrzne reprezentować będzie oglądany już raz w Polsce zespół akrobacyjny Frecce Tricolori na 10 maszynach Aermacchi MB-339PAN. Pierwszy występ w Polsce zaprezentuje natomiast Patrouille Suisse - zespół Szwajcarskich Sił Powietrznych latający sześcioma myśliwcami Northrop F-5E Tiger II. Debiutancki show w Polsce czeka również zespół akrobacyjny Belgijskich Sił Powietrznych Hardship Red wykorzystujący cztery samoloty treningowe Marchetti SF-260. Plejadę zespołów dopełni zespół Chorwackich Sił Powietrznych Krila Oluje w składzie 6 samolotów Pilatus PC-9M, nasze Biało-Czerwone Iskry (7xTS-11) oraz zespół 9 maszyn PZL-130 Orlik.

Su-22 Fitter / Fot. Obskurantist [CC-BY-SA-2.0 (www.creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)]Wielką niewiadomą pozostaje niestety udział ekipy rosyjskiej, która nie potwierdziła jak dotąd przylotu swoich wyśmienitych zespołów Strizi oraz Russkije Witjazi.

Polskie Siły Powietrzne zapowiedziały indywidualne i zespołowe występy pilotów na maszynach F16, MiG-29, C-130, SW-4, W-3RM, MI-24D, a także prezentację elementów taktycznych przez parę myśliwsko-bombowych maszyn Su-22. Jest to wyjątkowa okazja do podziwiania tego samolotu w akcji, gdyż żaden inny kraj NATO poza Polską nie eksploatuje tych maszyn.

Bo-105M / Fot. Wo st 01 [CC-BY-SA-3.0-de (www.creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/de/deed.en)]Niewątpliwą atrakcją będą maszyny goszczącej pierwszy raz na AIR SHOW ekipy The Flying Bulls spod znaku Red Bull, która zaserwuje nam solowy występ samolotu Alpha Jet, wyjątkowy pokaz akrobacji lotniczej na śmigłowcu Bo-105M z elementami niespotykanymi w pilotażu śmigłowca, a także znakomicie odrestaurowany amerykański samolot myśliwski z okresu drugiej wojny światowej P-38L Lightning.

Supermarine Spitfire Mark 5b (AB910, RF-D) / Fot. Adrian Pingstone; placed in the public domain (commons.wikimedia.org).P-38L to nie jedyny samolot pamiętający wojnę. Miłośnicy historii będą mogli również podziwiać w powietrzu samoloty Spitfire AB910 oraz C-47 Dakota z brytyjskiej formacji Battle of Britain Memorial Flight. Ciekawostką jest to, że ten konkretny Spitfire faktycznie uczestniczył w Bitwie o Wielką Brytanię i nosi malowanie Jana Zumbacha - polskiego asa lotnictwa drugiej wojny światowej, dowódcy słynnego 303 Dywizjonu Myśliwskiego "Warszawskiego im. Tadeusza Kościuszki".

Fińska załoga nawiązuje bliskie kontakty z fanami. / Fot. Robert PranagalZnakomitym uzupełnieniem wydarzeń rozgrywających się w przestworzach będzie wystawa statyczna, gdzie widzowie będą mogli z bliska obejrzeć maszyny, porozmawiać z załogami, a nawet wejść do środka niektórych samolotów. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się będzie z pewnością C-17 Globemaster w barwach USA. Dla entuzjastów fotografii wystawa dostarczy niepowtarzalnych okazji do zdjęć szczegółów samolotów, na które nie mieliby szansy w innych okolicznościach.Wszelkie informacje dotyczące biletów, dojazdu, programu pokazów, regulaminu lotniska, a także praktyczne porady dla widzów można znaleźć na stronie organizatora: http://airshow.sp.mil.pl/Współorganizatorami pokazów są: Dowództwo Sił Powietrznych, Urząd Miejski Radomiu, Aeroklub Polski, Port Lotniczy Radom S.A. oraz Wojskowe Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne SWAT.

Patronat honorowy: Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Bronisław Komorowski.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Hary
  • Hary
  • 27.07.2011 14:29

Czy wiadomo juz ,ilu ludzi zginie ? i jakie samoloty ulegna katastrofie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jerry, postaram się naprawić to w fotorelacji... Pozdrawiam. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jerry
  • Jerry
  • 26.07.2011 16:47

Oczywiście, że wszystkiego nie da się zamieścić w artykule, ale np. o C-27J warto by wspomnieć, bo ten pokaz to prawdziwa atrakcja. Nie często możemy oglądać turbośmigłowy 30-tonowy samolot transportowy wykonujący w powietrzu beczki i pętle peawie jak myśliwiec.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jerry, dziękuję za sprostowanie. Nie miałem tej informacji od organizatora. To prawda, że artykuł nie zawiera informacji o wszystkich uczestniczących pokazach, ekipach, samolotach i krajach. Gdyby tak było, stałby się nieznośnie długi i prawdopodobnie nikt nie doczytałby do końca. Tak jak pisałem, wszelkie info można znaleźć na stronie organizatora. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jerry
  • Jerry
  • 26.07.2011 15:30

Gwoli sprostowania : zespół Hardship Red ( noszący obecnie nazwę Red Devils ) z Belgii, po początkowej deklaracji, zrezygnował z udziału w Air Show Radom. Szkoda także, że artykuł nie wspominna o pokazach pilotażu indywidualnego, których dotąd w Polsce nie prezentowano : F-16 z Grecji oraz C-27J Spartan i AMX z Włoch. Oprócz nich będziemy mogli oglądać stałych bywalców Air Show : F-16 z Belgii i Holandii, walkę powietrzną MiG-29 z F-16 oraz samoloty Gripen z Czech i Węgier.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.