Facebook Google+ Twitter

Już w sobotę 31. Rawa Blues Festival

8 października po raz trzydziesty pierwszy w katowickim Spodku odbędzie się Rawa Blues Festival. Największy bluesowy festiwal "in door" (pod dachem) w tym roku powiązany jest z 40-leciem legendarnej wytwórni płytowej Aligator Records.

Logo 31. Rawa Blues Festival / Fot. Materiały prasoweMarcia Ball, C.J. Chenier, Corey Harris czy Lil' Ed - to tylko niektóre światowe gwiazdy muzyki blues, które wystąpią w sobotę w katowickim Spodku. Powodem ich przyjazdu do stolicy Górnego Śląska jest kolejna odsłona Rawa Blues Festival, który już kolejne pokolenie uwrażliwia na muzyczne brzmienia, nie tylko zza oceanu.

Tegoroczna edycja będzie szczególna bluesmanów. 40-lecie obchodzi w tym roku wytwórnia płytowa Aligator Records, żywa legenda, która wydała płyty prawdziwych geniuszy tego gatunku muzycznego. Podczas Rawa Blues Festival odbędzie się specjalny koncert z okazji rocznicy powstania "aligatora".

W katowickim Spodku nie zabraknie również założyciele i szefa, Brucea Iglauera. Cztery tygodnie temu dowiedziałem się, że Bruce Iglauer rezygnuje z uczestnictwa w obchodach swojej rocznicy na jednym z festiwali na południu Ameryki, żeby zdążyć przyjechać tutaj - podkreślał na trzy dni przed rozpoczęciem Rawy Ireneusz Dudek.

Ireneusz Dudek podczas zeszłorocznej edycji festiwalu / Fot. Materiały PrasoweTegoroczna edycja festiwalu rozpocznie się o godzinie 11, występami na małej scenie w holu Spodka. Pojawią się m.in. Cotton Wing, Crossroads, Wojtek Klich, Juicy Band, Roadside, Old Wave, The Plants czy Wolna Sobota. Cztery godziny później, działalność zacznie duża scena, na której wystąpią: RawaBluesBand, Bartek Przytuła & Silesian Little Band, The Moongang, Romek Puchowski oraz Johnny Coyote i Hilary Thavis. Na występy gwiazd wieczoru trzeba będzie poczekać do 18. Jako pierwszy zagra Shakin' Dudi, który będzie promował w Katowicach swoją najnowszą płytę; C.J. Chenier & Red Hot Louisiana Band, Corey Harris, Marcia Ball oraz Lil' Ed & The Blues Imperials

Zakończenie imprezy planowane jest na północ, choć to wcale nie oznacza końca zabawy dla wielbicieli bluesa. W czterech katowickich klubach za okazaniem biletu z Rawa Blues Festival, będzie można uczestniczyć w jam session, czyli całonocnej imprezie w bluesowych rytmach.

Organizator festiwalu, Ireneusz Dudek (znany również jako Shakin' Dudi) powiedział, że 21 artystów na tegorocznej edycji to prawdziwy rekord organizowanej od 31 lat imprezie. Poinformował również o ograniczeniu długości koncertów, aby "nie zanudzić" publiczności. Poza muzyką, sympatykom bluesa będzie towarzyszyć Tygiel Kulturalny. To prezentacje innych gatunków sztuki nawiązujących do bluesa. W kąciku plastycznym dominować będzie sztuka uliczna - m.in. graffiti, a w kawiarence poetyckiej głównym motywem ma być stulecie urodzin przedwojennej legendy bluesa, Roberta Johnsona.

Na marginesie powiem, że chyba siedem niezależnych instytucji w Ameryce nominuje Rawę do największej nagrody najlepszego festiwalu na świecie. Na razie mamy wielkie święto - mówił w środę Ireneusz Dudek podczas konferencji prasowej zorganizowanej w bluesowym tramwaju. Jednego możemy być pewno - tegoroczna Rawa Blues Festival na pewno przejdzie do historii, nie tylko bluesa.

Oficjalna strona Rawa Blues FestivalDo Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.