Facebook Google+ Twitter

Już w tym tygodniu Hirst, Emin, Kozyra, Libera i 60 innych w CSW

Damien Hirst, Chris Ofili, Tracey Emin obok Zbigniewa Libery, Katarzyny Kozyry i Artura Żmijewskiego. Ponad sześćdziesięciu polskich i brytyjskich artystów na wielkiej wystawie w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

glass, painted steel, silicone, acrylic, plastic cable ties, stainless steel, sheep and formaldehyde solution, two parts, each: 1180 x 1860 x 513 mm | Photographed by Prudence Cuming Associates, � Damien Hirst and Science Ltd. All rights reserved, DACS 2013 / Fot. Damien Hirst, Away from the Flock (Divided), 1995Już 6 września zostanie otwarta wystawa poświęcona najważniejszych artystom i zjawiskom w sztuce brytyjskiej oraz polskiej od lat 90. do dnia dzisiejszego. Obszerna ekspozycja zajmie ponad półtora tysiąca metrów kwadratowych. Punktem wyjścia dla twórców wystawy są analogie między dokonaniami słynnego brytyjskiego ruchu Young British Artists oraz twórców polskiej sztuki krytycznej.

Artyści z obu grup nie tylko zyskali uznanie w świecie sztuki, ale i osiągnęli status celebrytów. Damien Hirst znany jest masowo jako autor najdroższego dzieła w historii. Jego diamentowa czaszka zatytułowana „Na miłość boską” została sprzedana kilka lat temu za 100 milionów dolarów. Zarówno Tracey Emin, Katarzyna Kozyra jak i bracia Jake oraz Dinos Chapmanowie uznawani byli za prowokatorów współczesnej sztuki, wielokrotnie gościli na łamach prasy, także tej popularnej. Damien Hirst, Chris Ofili, Rachel Whiteread oraz Gillian Wearing to laureaci Turnera Prize – jednej z najważniejszych, a na pewno najgłośniejszej nagrody w świecie sztuki. Artur Żmijewski oraz Paweł Althamer to również artyści nagradzani w zarówno w Polsce, jak i za granicą. Wywołujący skandale w swoich krajach twórcy poruszali ważne społecznie i politycznie tematy, co prowokowało dyskusje w mediach oraz ostatecznie doprowadziło do szerszego zainteresowania sztuką i tematami przez nich podejmowanymi również wśród masowego odbiorcy.

Ekspozycję otwierają nie dzieła sztuki, a wycinki z polskich i brytyjskich gazet pochodzące z wczesnych lat 90. Pokazują odbiór prac, komentarze do nich i kontrowersje, które wzbudzały. W kolejnych salach zobaczymy dokonania Young British Artists i twórców polskiej sztuki krytycznej. Wśród prezentowanych kultowych już dzieł znajdą się między innymi „Piramida zwierząt” Katarzyny Kozyry, „Lego system” Zbigniewa Libery, “Away from the flock” Damiena Hirsta, czy performatywne “Why I never became a dancer” Tracey Emin.

W kolejnych salach zostaną pokazane prace artystów, którzy mocno zaistnieli na rynku sztuki po roku 2000. Twórczość Radka Szlagi czy Konrada Smoleńskiego pojawi się obok dokonań Elizabeth Price, Ruperta Ackroyda i Olivera Payne'a. Kompozycja wystawy skłania do pytania czy współcześni artyści czerpią z dziedzictwa zostawionego przez poprzedników. Radek Szlaga to jeden z najciekawszych malarzy młodego pokolenia, zwycięzca Kompasu Młodej Sztuki 2012, który znany jest z płócien z powtarzającym się napisem „malarstwo” wykonanego czcionką skopiowaną z papierosów Marlboro. Konrad Smoleński w tym roku prezentuje Polskę na Biennale Sztuki w Wenecji. Z kolei Oliver Payne to twórca nagrodzony Złotym Lwem podczas Biennale kilka lat temu. Elizabeth Price zdobyła w zeszłym roku Turner Prize, a jej prace są pokazywane przez najważniejsze światowe galerie.

Wystawie towarzyszy edycja polsko-angielskiego katalogu oraz seria warsztatów, spotkań i wykładów.

British British Polish Polish. Sztuka krańców Europy: długie lata 90. i dziś
British British Polish Polish. Art from Europe's Edges in the Long 90s and Today

Otwarcie wystawy: 6 września, godz. 18.00
Wystawa czynna: 7 września – 15 listopada 2013

www.csw.art.pl; www.www.facebook.com/cswzu

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.