Facebook Google+ Twitter

Już w XV wieku ludzie zbierali dane o zmianach klimatu. Robili to szintoistyczni kapłani z Japonii

Szintoistyczni kapłani znad japońskiego jeziora Suwa już w XV wieku zbierali dane o zmianach klimatycznych - twierdzą badacze.

 / Fot. By Jordy Meow (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia CommonsNaukowcy odkryli, że szintoistyczni kapłani znad znajdującego się w Alpach Japońskich jeziora Suwa, rozpoczęli obserwację zmian klimatu już w okolicach 1443 r. Zbierali przede wszystkim informacje o tym w jakim czasie zamarza jezioro - podaje Science Alert. Oczywiście nie ma mowy o naukowym charakterze tych działań. Były one związane z kultem i nawiązywały do mitu o bogu Takeminakata odwiedzającym boginię Yasakatome.

Religijny charakter tych obserwacji nie umniejsza ich wartości. Zdaniem Johna Magnusona z University of Wisconsin-Madison dane są wyjątkowe, bo były prowadzone rok po roku i stulecie po stuleciu i na długo przed tym, gdy rozpoczęła się dyskusja o zmianach klimatu.

Japońscy kapłani nie są zresztą jedynym tego typu przypadkiem. Zespół badaczy odkrył, że kupcy z terenów dzisiejszej Finlandii i Szwecji rejestrowali daty topnienia lodu nad rzeką Torne już w 1693 r. W tym przypadku również nie chodziło oczywiście o zapał naukowy, ale względy czysto praktyczne i służące celom handlowym.

Co wskazują dane znad jeziora Suwa? Między rokiem 1443 a 1683 czas kiedy jezioro zamarza przesuwał się 0,19 dnia na dekadę. Już w czasie rewolucji przemysłowej nastąpił 24-krotne przyspieszenie tego procesu. Dane z dzisiejszego pogranicza szwedzko-fińskiego, zebrane na przestrzeni wieków również mają dowodzić, że działalność człowieka ma wpływ na klimat.

Oczywiście w obu przypadkach wpływ na zmiany mają też lokalne czynniki, ale wzrost emisji dwutlenku węgla determinuje trendy globalne.

Wyniki badań naukowców opublikowano w Scientific Reports.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.