Facebook Google+ Twitter

Już wiadomo, jak będą wyglądać nowe mundury policjantów

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2007-07-31 12:34

Ciemnogranatowy kolor, krój dopasowany do potrzeb policjantów, komfortowe, lekkie i przewiewne materiały - tym mają się różnić nowe mundury policjantów od dotychczas używanych. 60 próbnych kompletów ma być testowanych już pod koniec sierpnia.

W tej chwili mamy już wybrane wzory letnich mundurów i komisja może zacząć wybierać firmy, które wykonają 60 próbnych kompletów. Liczymy na to, że zostaną one przetestowane już pod koniec sierpnia - powiedział dyrektor biura logistyki KGP Tomasz Kowalczyk.

Jak wyjaśnił, ich zakup odbędzie się bez stosowania procedury przetargowej - zgodnie z ustawą ogłoszenie przetargu nie jest konieczne w sytuacji, gdy wartość zamówienia nie przekracza 14 tys. euro netto. Wymienione - w ramach ustawy o modernizacji służb mundurowych - mają zostać wszystkie mundury. Rozpoczęto jednak od mundurów służbowych, z których korzystają m.in. funkcjonariusze prewencji. Wzory jesienno-zimowe zostaną wybrane po przetestowaniu kompletów letnich. Według Kowalczyka wymiana umundurowania rozpocznie się prawdopodobnie w połowie 2008 r. – Zmienimy także umundurowanie wyjściowe i specjalistyczne, np. dla antyterrorystów – zapowiedział.

Podobnie jak w przypadku zakupu broni, na temat wymogów jakie powinny spełniać nowe mundury wypowiadali się sami policjanci. To oni określali m.in. jaki powinien być ich krój, ile i jakie powinny mieć kieszenie, z jakiego powinny być uszyte materiału. – Główne różnice to kolor, nowe mundury będą ciemnogranatowe (obecnie są różne kolory umundurowania: jasnoniebieskie koszule, błękitnoszare kurtki, granatowe spodnie, czarne komplety np. dla policjantów z prewencji - przyp. red.) oraz komfort noszenia, uszyte zostaną z oddychających, wygodnych materiałów – podkreślił Kowalczyk.

Umundurowanie: kurtka wiatrówka, koszulka polo, spodnie bojówki, pas z klamrą plastikową z blokadą oraz koszula z krótkim rękawem będą takie same dla policjantów jak i policjantek. Dla tych ostatnich, jak zapewnił Kowalczyk, będą jednak odpowiednie rozmiary, do tej pory pojawiały się skargi, że mundury trudno było dopasować.

Pojawiły się już głosy, zwłaszcza wśród policyjnych związkowców znających umundurowanie w innych krajach Unii Europejskiej, że polskie wymogi wobec jakości materiałów są zbyt wyśrubowane. Policjanci cieszą się, że będą korzystać z porządnych mundurów, ale wyrażają obawy, czy polską policję na to stać. Związkowcy zauważają, że przede wszystkim Komenda Główna Policji powinna zatroszczyć się o zarobki policjantów, które są najniższe w UE.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.