Facebook Google+ Twitter

Już wiosna – czas wyruszyć na podkowcowy szlak

Z nadejściem wiosny, odczuwamy chęć wyrwania się z miejskiego zgiełku. Wyższa temperatura na dworze zachęca do spacerów i wycieczek. A gdyby tak połączyć pasję podglądania przyrody z jej ochroną? Wystarczy wyruszyć na szlak podkowca.

Kim jest podkowiec mały?

Podkowiec przypomina pluszaka, do którego ktoś przyczepił skrzydła. / Fot. Jolanta WęgielPodobny jest do maleńkiego pluszaka z dwukolorowym futerkiem (jasnobrązowym na grzbiecie i jaśniejszym szarawym od strony brzuszka), do którego ktoś doczepił skrzydła. Jak wskazuje jego nazwa jest maleńki, z łatwością możemy go zmieścić w dłoni. Waży tyle co moneta dwuzłotowa. Na pyszczku wokół nozdrzy posiada narośl w kształcie podkowy. Uwielbia jeść komary i inne muchówki. Jest szybkim i bardzo zwrotnym lotnikiem. Jest nietoperzem, który ukochał towarzystwo ludzi. Przed wiekami przeniósł się z jaskiń, by zamieszkać pod wspólnym dachem z człowiekiem.

Podkowiec mały jest także jednym z najbardziej zagrożonych gatunków nietoperzy. Najwięcej osobników żyje w Wielkiej Brytanii około 14 tysięcy osobników, Irlandii 12 tysięcy, Francji i Czechach po 10 tysięcy. W Polsce, wg aktualnych szacunków może żyć nawet do 8 tys. tych nietoperzy. Zatem posiadamy w kraju populację silną i ważną w światowej skali.

Szlak podkowca

W Polsce wyznaczone zostało 10 letnich stanowisk podkowca małego w budynkach, przy których można obserwować lub liczyć wylatujące nietoperze. Są to tzw. „przystanki” na szlaku podkowca. Stanowiska te zlokalizowane są na obszarze zasięgu występowania podkowca małego w naszym kraju, to jest w: Karpatach, Sudetach i na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej.

Przystanki zlokalizowane zostały w miejscach bardzo atrakcyjnych pod względem przyrodniczym i kulturowym. / Fot. Jolanta WęgielPrzystanki zlokalizowane zostały w miejscach bardzo atrakcyjnych pod względem przyrodniczym i kulturowym, najczęściej na terenach jeszcze zupełnie nieznanych. Położenie poszczególnych przystanków opisane zostało na stronie internetowej www.szlakiempodkowca.pl.

Baner promujący akcję. / Fot. Jolanta WęgielNa każdym stanowisku można po prostu przyjść wieczorem i obserwować w locie zagrożony gatunek nietoperza w jego naturalnym środowisku. Można też zarejestrować się na stronie internetowej i przeprowadzić liczenie wylatujących ze strychu podkowców na jednym lub więcej stanowisk, podając wyniki na stronie internetowej. Zbierane przez uczestników akcji dane, pozwolą lepiej poznać dynamikę liczebności tych nietoperzy, co w przyszłości umożliwi ich skuteczniejszą ochronę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Niech wsuwa te komary... smacznego....! i na zdrowie, Podkowcu!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.