Facebook Google+ Twitter

Już wkrótce dwa koncerty Theriona

Szwedzka grupa Therion zagra w ramach promocji ostatniego krążka, 29 i 30 listopada w Warszawie i Krakowie.

 / Fot. Materiały prasoweGrupa powstała w 1987 roku. Jej trzonem jest Christofer Johnsson, założyciel i jedyny muzyk występujący na wszystkich albumach.

Początkowo grupa występowała pod nazwą Blitzkrieg, następnie zmienioną na Megatherion, która w końcu ewoluowała do obecnej. Inspiracją był album "To Mega Therion" zespołu Celtic Frost. Pierwszy album grupy "Of Darkness" ukazał się w w 1991 roku. Początkowo muzykę graną przez Therion można było określić jako death metal, jednak od zespół przeszedł interesującą ewolucję w swojej twórczości.

Przełomowym punktem w karierze grupy jest piąty krążek pt. "Theli", wydany w 1996. Łączy on w sobie klasyczne metalowe brzmienie, połączone z rockiem progresywnym i okraszone elementami muzyki klasycznej i operowej. Od tego momentu styl grupy zaczęto określać jako symphonic opera metal.

 / Fot. Materiały prasoweJeszcze większym sukcesem był wydany dwa lata później longplay "Vovin". W całej Europie rozszedł się w nakładzie 125 tys. egzemplarzy. Był to również pierwszy krążek, na którym słychać prawdziwą orkiestrę.

Takie nagrania jak „Deggial” z 2000 r. oraz „Secret of the Runes” wydany rok później są doskonałym przykładem, jak można połączyć chwytliwy metal, muzykę klasyczną i operową. Ta ostatnia płyta opierając się na tematyce mitologicznej pozostaje niezmiennie symfonicznie-metalowa.

W następnych latach zespół poświęcił się pracy nad swoim monumentalnym dziełem. 55 utworów, które zgromadzono w czasie tej sesji umieszczono na podwójnym albumie „Lemuria/Sirius B” z 2004 r., a pozostałe na wydanym trzy lata później „Gothic Kabbalah”, który wieńczył tę niezwykłą trylogię. W czasie nagrań oprócz klasycznych instrumentów wykorzystano również takie, jak bałałajka, mandolina czy domra. Nagrań dokonano z praską orkiestrą, fortepianem, klawikordem, wykorzystano solowe partie operowe i 32-osobowy chór. Partie organów zarejestrowano w najstarszym kopenhaskim kościele. Nagrywanie „Lemuria/Sirius B” zajęło 9 miesięcy, przy których współpracowało 171 muzyków.

W swoich tekstach utworów zespół nawiązuje głównie do tematów mitologicznych, czyniąc to w takich językach jak: angielski, szwedzki, rosyjski, niemiecki, akadyjski, łaciński, hebrajski, egipski, starogrecki oraz enochiański.

Ostatni album grupy ukazał się 17 września nakładem wytwórni Nuclear Blast. Jedenaście utworów, które znalazły się na płycie zmiksowano w legendarnym Polar Studios w Sztokholmie.

Tournee promujące album obejmie 16 krajów. W naszym kraju może liczyć na entuzjastyczne przyjęcie, co pokazały chociażby występy na jubileuszowej XX edycji Metalmanii czy na Płock Air Festival w 2008.

Therion, Loch Vostok, Leprous
28 listopada - Kraków, Klub Studio
29.listopada - Warszawa, Stodoła

Start koncertów godz. 20:00, otwarcie bram godz. 19.

Ceny biletów:
Kraków - 85 zł / 95 zł (w dniu koncertu)
Warszawa - 90 zł 100 zł (w dniu koncertu)

Więcej informacji na stronie organizatora.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.