Facebook Google+ Twitter

Już wkrótce. "Gran Operita" w warszawskim Teatrze Współczesnym

W Teatrze Współczesnym w Warszawie przy ulicy Mokotowskiej 13 trwają próby do kolejnej premiery, która odbędzie się 20 kwietnia 2011 roku o godzinie 19. Widowiskiem tym będzie "Gran Operita" w reżyserii Marcina Przybylskiego.

Budynek Teatru Współczesnego w Warszawie. / Fot. Daniel Koć, GNU Licencja Wolnej Dokumentacji,wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:PL_Teatr_Wspolczesny_-_right.jpg&filetimestamp=20070518093234Unikalny gatunek, jakim jest operita, łączy w sobie cechy operetki i musicalu rzadko gości na scenach teatralnych, tym bardziej warto będzie wybrać się do Współczesnego. Intrygującego smaczku temu spektaklowi muzycznemu dodaje fakt, iż traktuje on o Wierze Gran (prawdziwe nazwisko: Weronika Grynberg), o której stało się głośno w ubiegłym roku, gdy ukazała się jej biografia autorstwa Agaty Tuszyńskiej.

Kim była zmarła przed czterema laty w Paryżu Wiera Gran? Polską piosenkarką i aktorką kabaretowo-filmową. Występowała u boku takich gwiazd, jak Loda Halama, Mira Zimińska, Kazimierz Krukowski, Ludwik Sempoliński; piosenki dla niej pisali m.in. Władysław Szpilman i Jeremi Przybora. W roku 1950 wyemigrowała do Izraela - wtedy odebrano jej polskie obywatelstwo. Wówczas pojawiły się też pierwsze oskarżenia o kolaborację z Niemcami podczas pobytu w warszawskim getcie. O tych krzywdzących oskarżeniach artystka napisała w autobiograficznej książce zatytułowanej "Sztafeta oszczerców", na podstawie której Marcin Przybylski napisał scenariusz wyreżyserowanego przez siebie we Współczesnym spektaklu (wsparł się również powieścią Remigiusza Grzeli "Bądź moim Bogiem"). W zapowiedziach przedpremierowych twórcy "Gran Operity" piszą: "Przedstawianej historii nieprzerwanie towarzyszy muzyka - piosenki i brzmienia odwołujące się do oryginalnych, przedwojennych utworów oraz współczesne kompozycje. Twórcy snują opowieść w dwóch rzeczywistościach - faktów i metafory. Świat metaforyczny reprezentują zmysłowe i niebezpieczne anioły oraz postacie będące uosobieniem Siedmiu Grzechów Głównych. Świat symboliczny staje się odbiciem rzeczywistości - odsłaniając mechanizm i siłę działania plotki."

Muzyka, pełniąca w tym spektaklu niepoślednią rolę, jest dziełem zespołu Klezzmates, kierownictwo muzyczne sprawuje Andrzej Perkman, teksty nowych piosenek napisał Piotr M. Cieński; scenografię opracował Jan Kozikowski, choreografię - Tomasz Pałasz, a kostiumy zaprojektowała Anna Englert. Na deskach sceny Teatru Współczesnego w Warszawie pojawi się spora część zespołu aktorskiego z Anną Czartoryską, Katarzyną Dąbrowską, Joanną Jeżewską, Moniką Pikułą, Piotrem Garlickim, Grzegorzem Daukszewiczem, Zbigniewem Suszyńskim i Piotrem Bajorem na czele. W roli Wiery Gran występuje Monika Węgiel, absolwentka warszawskiej Akademii Teatralnej z 2007 roku.

"Gran Operita" ma wszelkie walory, by stać się wydarzeniem teatralnym nie tylko w stolicy.

Piąta edycja konkursu Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku trwa! Dołącz, wygraj 10 tysięcy

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Jan Kowalski
  • Jan Kowalski
  • 14.07.2011 21:22

http://izrael.org.il/forum/4-forum-erec-israel/13229-wstrzsajcy-list-ireny-sendlerowej-o-wierze-gran.html?limit=40&start=40

Komentarz został ukrytyrozwiń
Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.