Facebook Google+ Twitter

Już wkrótce przyjdziesz na Pragę… do muzeum

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2010-07-08 12:50

Kto z nas pamięta gdzie mieści się bazar Różyckiego? Przenieśmy się tam na chwilę i stańmy obok niego. Bowiem tu właśnie, w 2012 roku, powstanie Muzeum Warszawskiej Pragi. Będzie ono poświęcone prawobrzeżnej części stolicy i jej dziedzictwu.

Warszawa, ul. Targowa 50/52. W tych budynkach po renowacji będzie się mieścić Muzeum Warszawskiej Pragi. / Fot. Ewa KrzysiakWarszawska Praga wraz z upływem lat zmienia się. Znikają podziurawione kulami ściany, bramy z żeliwnymi odbojami do wozów konnych i drewniane stropy rozpadające się za zamurowanymi oknami.

O potrzebie stworzenia Muzeum Pragi i zachowania jej ginących pamiątek, mówiono od dawna. W końcu na jego lokalizację wybrano zabytkowe kamienice, mieszczące się przy ulicy Targowej 50/52. Nie wyróżniają się one niczym spośród innych. Ot, takie chylące się ku ruinie Warszawa, ul. Targowa 50/52. / Fot. Ewa Krzysiakbudynki. Mało kto wie, że jeden z nich jest najstarszym zachowanym murowanym domem mieszkalnym na Pradze.

To dom Rothblitha. W oficynie, na ścianach odkryto fragmenty malowideł zdobiących przed wojną żydowski dom modlitwy. Można na nich zobaczyć Żydów modlących się przy Ścianie Płaczu i grób Racheli oraz znaki Zodiaku.

W wyremontowanych kamienicach mają się znaleźć między innymi: ekspozycje muzealne, sala edukacji interaktywnej i historii mówionej. Będzie można tam interesująco spędzić wolny czas.

Jak dodać artykuł do serwisu?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

nigdy na Pradze nie byłam. a teraz chyba będzie trzeba tam wpaść. Dobrze , że Ewa uchwyciła temat.

Komentarz został ukrytyrozwiń

" Praga..."http://www.youtube.com/watch?v=bHG7EZ7Lc8s&feature=related

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pyzy to jeszcze pamiętam. Ale tej wódki nie... widocznie tylko dorosłym serwowano:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobrze że powstanie to Muzeum. Wychowałem się na Pradze, no może na tej bardziej "elytarnej", bo Saskiej Kępie, ale na Brzeską, Różyckiego, czy Trójkąt Bermudzki miałem dwa kroki. Teraz też często bywam u ulubionego fryzjera na Targowej przed "występami" w Superstacji. Więcej wtedy wspominania, niż strzyżenia. Praga zmienia się nie do poznania. Warto więc zostawić choć w muzeum coś z jej dawnego, specyficznego i niepowtarzalnego klimatu. Oj, te pyzy na "małym trójkącie", bękiel , czy wódka podawana tylko do "stojaków" w Portowej. Kto to dziś pamięta ?

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 09.07.2010 11:39

Jak to Praga nie ma klimatu?... http://www.dailymotion.pl/video/xdxg37_3-praski-festiwal-muzyki-kameralnej_shortfilms

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wszystko rzecz gustu...niektórym i Ursynów się podoba.

Komentarz został ukrytyrozwiń

hmm... pomysł świetny, ale z tym "klimatem" to nie przesadzajmy. Można tam po prostu znacznie taniej wynająć, kupić mieszkanie, pracownię, ale to też już zmienia się.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Praga jest interesująca. Ma klimat.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To może być ciekawe muzeum, jak cała warszawska Praga /5/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.