Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

25586 miejsce

Już wkrótce "Wichrowe Wzgórza" w warszawskim Teatrze Studio

Za dziesięć dni, 16 listopada 2012 roku w warszawskim Teatrze Studio odbędzie się kolejna premiera przygotowana na tej scenie po objęciu funkcji dyrektora przez Agnieszkę Glińską.

Plakat "Wichrowych Wzgórz". / Fot. materiały Teatru StudioPo "Annie Kareninie" w reżyserii Pawła Szkotaka i autorskim spektaklu Iwana Wyrypajewa "UFO. Kontakt", dorośli widzowie będą mogli zobaczyć na małej scenie w Malarni Centrum Sztuki Studio "Wichrowe Wzgórza". Adaptacji powieści Emily Brontë dokonali: Julia Holewińska, dramatopisarka, autorka m.in. nagrodzonych Gdańską Nagrodą Dramaturgiczną "Ciał obcych" i Kuba Kowalski, który jest również reżyserem najnowszej premiery w Teatrze Studio.

Próbujemy z Julią Holewińską spojrzeć na "Wichrowe Wzgórza" jak na swoistą "encyklopedię miłości". Brontë zawarła w swojej powieści niezliczoną ilość wzorców miłosnych relacji, od tych bratersko - siostrzanych, poprzez miłość rodzicielską i synowską, koncentrując się wreszcie na związkach kochanków- mówi o koncepcji przedstawienia Kuba Kowalski. - Dokonując wiwisekcji uczuć stawia swoją główną bohaterkę Katarzynę przed fundamentalnym wyborem między tym, co racjonalne, kontrolowane, gwarantujące rozwój, ale i stawiające wzajemne ograniczenia, a tym, co irracjonalne, niebezpieczne, twórcze, ale i autodestrukcyjne. Relacja Katarzyny i Heathcliffa, najistotniejsza zarówno w powieści, jak i naszej adaptacji, to utopijna wizja miłosnego związku funkcjonującego poza jakimkolwiek kontekstem kulturowym: uczucie łączące przybrane rodzeństwo wymyka się klasyfikacji, istnieje poza językiem czy konwenansem, jest gwałtowne, nie uznaje kompromisów, jest wreszcie niebezpieczne i destrukcyjne.

Obsada "Wichrowych Wzgórz" w komplecie. / Fot. materiały Teatru StudioReżyser zaprosił do współpracy przy "Wichrowych Wzgórzach" Katarzynę Stochalską (scenografia i kostiumy), Piotra Maciejewskiego (muzyka) i Izabelę Chlewińską (choreografia). W wiodących rolach wystąpią etatowi aktorzy Teatru Studio w Warszawie: Monika Obara, Natalia Rybicka, Marcin Januszkiewicz i Wojciech Żołądkowicz. Gościnnie natomiast w teatrze w Pałacu Kultury i Nauki zagrają Anna Smołowik, Miron Jagniewski, Krzysztof Koła i Wojciech Solarz (Teatr Narodowy). Bilety już można rezerwować za pośrednictwem strony internetowej Teatru Studio.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 05.11.2012 21:56

Stawię się, na pewno!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.