Facebook Google+ Twitter

Już za miesiąc kolejne dopalacze będą nielegalne

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2009-01-29 13:04

Polski rząd postanowił wytoczyć wojnę sklepom handlującym tzw. dopalaczami - substancjami odurzającymi niezabronionymi przez prawo.

Resort zdrowia opracował listę 17 środków, które są podstawowymi składnikami tzw. smart drugów. Zostaną one wprowadzone do ustawowego wykazu kontrolowanych środków odurzających już w lutym lub na początku marca, wraz z substancją narkotyzującą BZP, której zakazania domaga się od nas Unia Europejska.

Nie będzie można ich sprzedawać ani posiadać w innych celach niż medyczne lub naukowe.
- Wykorzystujemy nasze prawne możliwości walki z dopalaczami. Te środki działają jak narkotyki, nie mogą więc pojawiać się w ogólnodostępnych sklepach - mówi "Polsce" wiceminister zdrowia Adam Fronczak.

Wśród nowych zakazanych substancji jest JWH-018, główny składnik linii dopalaczy (należą do niej m.in. tabletki, napoje, skręty, a nawet kosmetyki) zwanej Spice. Jest to syntetyczna wersja THC - związku wchodzącego w skład marihuany. Resort zdrowia chce również wprowadzić do wykazu szałwię wieszczą (łac. Salvia divinorum). Sklepy z dopalaczami bardzo często handlują suszem szałwii, który ma działanie relaksacyjne oraz wywołuje lekkie wizje.
Oba te środki trafiły do tej samej grupy silnie uzależniających, co kokaina i heroina. Do tej grupy ustawodawcy wpisali zresztą większość z nowych zakazanych środków. Są to przede wszystkim orientalne zioła wykorzystywane od setek lat przez szamanów z całego świata, takie jak pieprz metystynowy, wzmagający euforię czy Calea Zacatechichi, wywołująca senne prorocze wizje.

Listę stworzył na zlecenie resortu zdrowia Główny Inspektorat Farmaceutyczny, a zaopiniował Warszawski Uniwersytet Medyczny. Sejmowa Komisja Zdrowia już zgodziła się na wpisanie do wykazu nowych substancji, która ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii będzie się jeszcze zajmować w połowie lutego. Potem na najbliższym posiedzeniu Sejmu projekt powinien zostać przyjęty.

Całość artykułu przeczytasz na Polskatimes.pl.
JS

Wybrane dla Ciebie:


Tagi: dopalacze


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.