Facebook Google+ Twitter

Już za tydzień 8. MFF Era Nowe Horyzonty we Wrocławiu!

Już 17 lipca zaczyna się we Wrocławiu 8. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Era Nowe Horyzonty. Będzie blisko 500 filmów, setka premier, koncerty i pokazy filmów niemych z muzyką na żywo. Świetna atmosfera. I kino, kino i jeszcze raz kino.

Obrazek ilustracyjny / Fot. Oficjalna strona FestiwaluWszystkiego o programie dowiecie się na oficjalnej stronie ENH. Jak co roku, będzie Międzynarodowy Konkurs Nowe Horyzonty, w którym o Grand Prix, przyznawane przez publiczność w trybie głosowania, rywalizuje 16 filmów niepokazywanych wcześniej na polskich ekranach.

Bilety najlepiej zarezerwować przez internet. Musimy jednak pamiętać, żeby odebrać je najpóźniej dzień przed pierwszym seansem. Ponieważ to już trzecia Era, w której uczestniczę jako widz, mogę doradzić jak dokonać selekcji i wybrać filmy, na które chcielibyśmy się wybrać.

Na początku musimy sobie zadać pytanie, ile mamy czasu na oglądanie. Jeśli nie ma w tym zakresie ograniczeń, warto pomyśleć o zakupie karnetu, który upoważnia do wejścia na wszystkie seanse, oprócz otwarcia i zamknięcia Festiwalu. Pamiętajmy jednak, że o tych samych godzinach odbywa się w mieście wiele seansów, więc przy opcji "karnet" musimy dokładnie studiować program i biegać od kina do kina. W poprzednich edycjach Festiwalu bywałem świadkiem problemów z wejściem na pewien seans osoby, która posiadała karnet. Jej miejsce było zajęte, choć mogło to być związane ze spóźnieniem. Tu uwaga: nigdy nie należy się spóźniać do kina! Przepada nam wtedy bilet, nie jesteśmy wpuszczani!

Dziennikarzy obywatelskich może zainteresować możliwość wykupienia akredytacji dziennikarskich, choć jest to oferta skierowana raczej do branżowych pismaków - akredytacja kosztuje tyle samo, co karnet, a na dodatek jesteśmy jeszcze "proszeni są o przesłanie kopii swoich materiałów nt. 8. edycji festiwalu na adres Stowarzyszenia Nowe Horyzonty".

Jeśli natomiast mieszkamy we Wrocławiu i nie mamy akurat urlopu, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z kalendarza na stronie ENH, który pozwala nam wybrać pokazy w konkretne dni o określonych godzinach. Jednak liczba filmów może nas przyprawić o lekki zawrót głowy. W takim przypadku najpierw zalecałbym skorzystanie z indeksu filmów, który pozwala nam zorientować się w ofercie zgodnie z naszymi zainteresowaniami. Możemy na przykład stwierdzić, że filmy Theo Angelopoulosa nas zupełnie nie interesują, w przeciwieństwie do filmów Andrzeja Żuławskiego czy też Felliniego.

Na koniec mój subiektywny mini-przewodnik (możemy też skorzystać z felietonów-przewodników organizatora Festiwalu, Romana Gutka).

"Trzech kumpli" - bardzo głośny film dokumentalny w reżyserii Ewy Stankiewicz i Anny Ferens. Opowiada o historii przyjaźni, zdrady i morderstwa, a bohaterami są Stanisław Pyjas, Bronisław Wildstein i Lesław Maleszka. Pokazywany już dwukrotnie w telewizji TVN wzbudził ogromną dyskusję, szczególnie gorącą w polskiej Sieci. Jeśli nie widzieliśmy tego filmu w telewizji (tak jak ja, bo nie mam telewizora), to chyba nie pożałujemy!

"Butelki zwrotne" (reż. Jan Svĕrák) - zaklepałem "w ciemno", bo tyle dobrego słyszałem już o tym filmie. Czeskie kino ostatnio ma się świetnie, a historia nauczyciela literatury, który na emeryturze zatrudnia się w punkcie skupu butelek przypomina nam historie znane z opowiadań i powieści pewnego słynnego pisarza czeskiego.

"Czarownica i Geoff Smith". Film w reżyserii Benjamina Christensena, Szwecja 1922 rok. Zupełnie mi nie znany. Za to pamiętam seans "Gabinet Doktora Calligari" dwa lata temu z muzyką na żywo brytyjskiego kompozytora i multiinstrumentalisty Geoffa Smitha, który gra na cymbałach młotkowych własnej konstrukcji. Gdy zobaczyłem kadry z filmu "Czarownica", zdecydowałem, że nie można takiego filmu przegapić!

"Polak potrzebny od zaraz". Kolejny film Kena Loacha, w koprodukcji Wielkiej Brytanii, Włoch, Niemiec, Hiszpanii i Polski (2007). Reżyser ten jest mi bliski przez film pt. "Wiatr buszujący w jęczmieniu", w którym pokazał wolnościowego ducha Irlandczyków, tego samego, który objawił się w ostatnich dniach przy okazji referendum w sprawie Traktatu Lizbońskiego. Tym razem zobaczymy film, który zaczyna się od rozmów Polaków z agentką od spraw zatrudnienia w Wielkiej Brytanii.

A to tylko subiektywny wybór kilku filmów z kilkuset...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Fajnie, we Wrocławiu sporo się ostatnio dzieje. Byle tak dalej ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus za informację

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.