Facebook Google+ Twitter

Już za tydzień jubileuszowy X Poznań Maraton!

W następną niedzielę, 11 października, odbędzie się w Poznaniu dziesiąty, jubileuszowy, maraton. Trasa będzie biegła głównymi ulicami stolicy Wielkopolski. Zapowiada się wielkie święto biegowe. Tylko aby pogoda dopisała.

Logo Poznańskiego Maratonu / Fot. www.maratonypolskie.plJuż od dziesięciu lat, w Poznaniu, w drugi weekend października spotykają się wszyscy miłośnicy biegania (sam uczestniczyłem w czterech pierwszych edycjach). W tym roku bieg odbędzie się na nowej zmienionej trasie (dwa okrążenia po 21,097 km). Dla startujących we wcześniejszych latach ta zmiana oznacza kolejne doświadczenie biegowe.

Maraton w Poznaniu, jak każda impreza, rodził się w niezwykłych bólach. Pierwsza edycja biegu odbyła się w roku 2000 przy dużej współpracy i wsparciu ze strony Urzędu Miasta. Wielki wkład w rozwój największego maratonu w Polsce ma, niestety już nieżyjący, zastępca prezydenta miasta Poznania Maciej Frankiewicz. Przy jego pomocy bieg ten zyskał ogólnoeuropejski rozgłos. Z roku na rok wzrasta liczba uczestników, w tym biegaczy z zagranicy.

W pierwszym maratonie wystartowało 831 osób, a w roku 2005 już 2393 osoby. W ubiegłym roku wystartowała rekordowa liczba 2795 biegaczy. Organizatorzy przez te dziesięć lat nabrali doświadczenia, dzisiaj są w stanie przyjąć nawet 3000 miłośników biegania. Jednak jest to liczba maksymalna ze względu na to że bieg jest rozgrywany w centrum miasta. Nie jesteśmy w stanie zorganizować biegu, w którym mogło by uczestniczyć kilkanaście tysięcy ludzi. Może to i dobrze, dzięki temu maraton poznański stał się dużym, ale kameralnym biegiem.

Poznaniacy czekali aż dziewięć lat na to aż zwycięzca przebiegnie trasę w czasie poniżej 2:15'h. Wpływ na to miało kilka czynników. W pierwszych latach brak było zająców, którzy poprowadziliby bieg w odpowiednim tempie. W kolejnych latach na przeszkodzie stawała pogoda. Było zimno, wietrznie deszczowo. Dopiero w zeszłym roku wszystko zgrało się perfekcyjnie. Było słonecznie i bieg w pierwszej jego części poprowadzony był w bardzo szybkim tempie przez prowadzącego. Kenijczyk Mathew Kosgei uzyskał wynik 2:13:45h, co jest nowym rekordem trasy.

Organizatorzy postanowili uczcić pamięć zmarłego inicjatora poznańskiego maratonu Macieja Frankiewicza. W tym roku każdy uczestnik, który ukończy maraton otrzyma medal z wizerunkiem inicjatora, współtwórcy poznańskiego maratonu - zastępcy prezydenta miasta Poznania Macieja Frankiewicza. Na rewersie medalu w miejscach gdzie znajdują się puste prostokąty o nazwie name i time, będzie można (odpłatnie) na stoisku firmy Bil-Cup wygrawerować swoje nazwisko oraz osiągnięty czas.

Zapraszam do uczestnictwa w poznańskim święcie biegowym (Zgłoś swój udział na marathon.poznan.pl). Jeśli nie jako uczestnik to chociaż jako kibic wspierający swoim dopingiem uczestniczących w nim biegaczy. Serdecznie zapraszam w do Poznania w niedzielę 11 października.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.