Facebook Google+ Twitter

Kabaret Limo i antykatolickie żarty

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości są oburzeni programem kabaretowym "Tylko dla dorosłych". "To nadawanie antykatolickich, poniżających osoby starsze i niepełnosprawne". Posłowie żądają ukarania TVP. Czy to przekroczenie wolności słowa?

Kabaret Limo / Fot. Agencja Artystyczna AntraktCała sprawa dotyczy piątkowego programu "Tylko dla dorosłych" prowadzonego przez kabaret Limo, a wyemitowanego w TVP2 po godzinie 23. Co oburzyło prawicowych posłów? Żarty z religii i papieża.
Według wnioskodawców wniosku o ukaranie telewizji był to "spektakl nienawiści i pogardy wobec osób starszych, niepełnosprawnych, osób wierzących i Kościoła katolickiego".
"Tylko dla dorosłych" przedstawiany jako kabaret i satyra przypominał bardziej projekcję nienawiści przygotowaną przez Departament IV MSW niż program kabaretowy. Program w wykonaniu Ewy Błachnio, Kacpra Rucińskiego i Abelarda Gizy nigdy nie powinien być nadany w żadnej telewizji, zwłaszcza w telewizji publicznej". Takie zarzuty padają we wniosku złożonym do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Jaki humor prezentuje kabaret "Limo"? Jest to swego rodzaju wyśmiewanie zastanego porządku i sytuacji społeczno-politycznej. Zawsze jednak podkreślają że to tylko żarty i nikt nie powinien być z tego powodu obrażony. Wzorują się na amerykańskim stylu kabaretowym stand up - w Polsce nadal mało rozpowszechnionym. Tak czy inaczej, będzie to świetna reklama która przyciągnie rzesze ludzi na występy kabaretu. Czy humor kontrowersyjny jest domeną kabaretu Limo? W pewnym sensie tak. Autorzy wielokrotnie narażali się na ataki właśnie za łamanie tematów tabu uważanych za nietykalne. Kilka lat temu kontrowersje wzbudził skecz o Lechu Kaczyńskim i Wawelu, dziś trudno znaleźć ten materiał w sieci. Kpienie i wyśmiewanie tematów, które są uważane za delikatne i drażliwe przyciąga tłumy na ich występy. Czy fala oburzenia jest w tym przypadku uzasadniona? Myślę, że owe kontrowersje nie biorą się stąd że wyśmiewa się pewne kontrowersyjne tematy, ale przez to że wyśmiewa się je publicznie. Przypomnijmy sobie jakie mocne dowcipy opowiadamy sobie w zaufanym towarzystwie. I one nas śmieszą, chociaż nie powinny, chociaż nie chcemy się do tego głośno przyznawać. A kabaret Limo serwuje nam łamanie barier i odkrywa to co wielu lubi i śmieszy, ale boi się wychylić głośno.

Kontrowersyjny skecz jest usuwany z youtube, ale zgodnie z prawami internetu - jeśli coś trafi do sieci to już tam pozostanie. Poniżej aktualny jeszcze link do występu Abelarda Gizy. Kabaret Limo w swoich skeczach prezentuje specyficzny według niektórych poziom żartów i mogący wywołać zdziwienie, a nawet oburzenie. Program z kontrowersyjnym skeczem ma być planowo wyemitowany jeszcze dzisiaj (10.03) na TVP2 o godzinie 18.55. Wtedy też przekonamy się czy TVP zareaguje na oburzenie polityków i zmieni go bądź wytnie.

Abelard Giza "Tylko dla dorosłych"

A waszym zdaniem kabaret przekroczył tę cienką granicę dobrego smaku?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

Jeżeli ktoś prezentuje klozetowy humor niskich lotów, sam sobie wystawia świadectwo. Ale blokować komuś możliwość wypowiedzi ? to komuna. No, chyba że zagrożony jest interes i bezpieczeństwo państwa. Oj, słabe to państwo, jeżeli mu zagraża czwórka kabareciarzy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Teksty o rzyganiu w stajence...o babciach terrorystkach,teraz niech spróbują o islamie i religii żydowskiej, na pewno będzie śmiesznie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czuję się zobowiązany jednak poddać w wątpliwość moją wypowiedź odnośnie nieemitowaniu przez TVP sławnego już skeczu. Być może program nie został okrojony, może w planach nie było puszczenie skeczu Limo. W piątek program leciał na żywo po godzinie 23, można było sobie więc pozwolić na treści dla dorosłych, w tym wulgaryzmy. Niemniej jednak TVP powinno zająć stanowisko w tej sprawie - albo przeprosić albo stanąć murem za swoim programem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gdzieniegdzie się ostały .

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Kacper Sacharczuk
Nagrania w necie już też zablokowane.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zespół ds przeciwdziałania ateizacji osiągnął sukces . Czy aby na pewno ? Zamykanie ust kabareciarzom obróci się przeciwko PiS .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niestety TVP zdecydowało się nie emitować powtórki tego skeczu, program zakończył się wcześniej niż przewiduje ramówka. Pozostają źródła internetowe, jak na razie aktualne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wcale mnie to nie dziwi.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 10.03.2013 20:48

Próbuję zrozumieć komentarz niżej, ale... nie idzie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Trudno tu mówić o jakimkolwiek smaku.
Poziom artystyczny jest żaden, a od amerykańskiego "stand up" to cały kosmos dzieli "kabareciarzy" znad Wisły.
Mnie to dziwi jedynie brak konsekwencji "artystów", nie dopatrzyłem się bowiem w ich skeczu żadnych akcentów żydowskich.
Skoro panowie "kabareciarze" pozwolili sobie Judasza powiesić na penisie, z Chrystusa zrobić ozdobę na gaciach, z matki Mahometa zrobili praczkę, to dlaczego zabrakło kpiny z trzeciej monoteistycznej religii, jaka jest judaizm?
Mogli wszak pokazać jak Żydzi próbują zdezawuować powiedzenie, że "głową muru nie przebije", kiedy to bujają się pod jakimś murkiem w Jerozolimie próbując jednak go przebić, albo np. dlaczego jeden z "kabareciarzy" nie zainscenizował okaleczania małego chłopca tuż po narodzinach poprzez pozbawienie go kawałka ciała?
Myślę, że ubaw byłby przedni.
Jeżeli pewna polska pani minister wsadziła sobie w zadek dorsza i udawała syrenkę, to jeden z "kabareciarzy" z menorą w rzyci mógłby robić za Wezuwiusz, albo nawet za Krakatau. To dopiero byłaby jazda.

Swoją drogą to poziom tego "kabaretu" godny polskich elit, które już nie tylko w środku są czerwone.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.