Facebook Google+ Twitter

Kacper Śledziński: Tankiści.Prawdziwa historia czterech pancernych

Czołgi grzmią armatami i w pełnym biegu w grzechocie gąsienic, terkocie karabinów maszynowych wpadają wprost z legendy w historyczne fakty. Oto z mgły wojny wyłania się T-34. Jedzie czołg - legenda a w nim czterech pancernych.

 / Fot. fot.Materiał promocyjny wydawnictwa ZnakNa boku wozu obok białego orła numer taktyczny – 102. Tuż obok biegnie wierny pies – Szarik. Wesoło merda ogonem i szczeka radośnie. Drżyjcie niemieckie wojska – oto nadciąga! 1. Brygada Pancerna im. Bohaterów Westerplatte!

Z ciekawością sięgnąłem po pozycję a gatunku tych, które najbardziej lubię – historycznych. Dobrze, gdy ukazują się na rynku wydawniczym, jeszcze lepiej, gdy traktują o naszej historii a wspaniale, kiedy autor jest dobrze przygotowany i wie, o czym pisze nie starając się upiększać historii, ale opierając się na faktach oddać jej autentyzm.

Stąd powstała genialnie napisana książka, gdzie mit i postacie fikcyjne ocierają się o wydarzenia i prawdziwe losy. Śledziński opowiada tu o żołnierzach, prawdziwych pancernych z 1. Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte znanej z serialu Czterej pancerni i pies i snuje nowele o ich dziejach. Jak sam pisze to właśnie popularność tego serialu natchnęła go do napisania historii brygady.

Trudno doszukiwać się w książce analiz wątków znanych z filmu. Nie odnajdzie czytelnik wśród żołnierzy Janka Kosa czy Gustlika i nie prześledzi ich wędrówki do Sielc nad Oką, gdzie formowało się po raz drugi w ZSRR polskie wojsko. Nie spotka Gruzina – Grigorija Saakaszwilego i dowódcy czołgu Olgierda, nie usłyszy też o psie Szariku.

Przeczyta natomiast o tych faktach, które Janusza Przymanowskiego, autora książki o bohaterskiej załodze i psie natchnęły do napisania tamtej powieści. Dowie się o Wasylu Semenie, który zginął pod Wejherowem, jak Olgierd Jarosz, bo to na tej postaci Przymanowski oparł swoje wizje. Przerzuci kilkaset stron i spotka się z owczarkiem alzackim, prawdziwą maskotką brygady, który to pies wcześniej wraz ze swoim właścicielem, niemieckim żołnierzem dostali się do niewoli.

Przymanowski dowolnie żonglował historią brygady, układał fabułę powieści w zupełnej niezgodzie historycznych faktów i tworząc przy okazji mit poprawnych stosunków polsko-radzieckich. Książka Śledzińskiego te zdarzenia weryfikuje, pomniejsza uwypuklone w tamtej powieści wydarzenia nadając im prawdziwy kształt i sprowadzając historię na właściwe tory.

Trudne to były czasy, gdzie niedawny wróg i ciemiężyciel tworzy z obywateli podbitego kraju, (których sporą część zesłał na Sybir) armię i wręcza broń do ręki. Niełatwo było Polakom podporządkować się sowieckiej doktrynie, trudno było wraz z „bratnim” radzieckim narodem tworzyć nową historię. Trudno też było zaakceptować takie „zwycięstwo”.

Barwnie i pięknie opisuje autor tworzenie jednostek, losy pojedynczych ludzi, trudności, które piętrzyły się przed młodym wojskiem. Otwarcie mówi o nieudolności dowódców bardziej zapatrzonych w dno butelki, czy sowiecką ideologię niż w taktykę, strategię i w dobro swoich podwładnych.

Tankiści to książka przede wszystkim o ludziach rzuconych w głąb tajgi syberyjskiej, o wygnańcach, więźniach radzieckich łagrów, którzy dzięki brygadzie uzyskali nadzieję na powrót do swojego kraju. Co najważniejsze, to także prawdziwa historia pancernych i o ich bojowym szlaku od Lenino poprzez Studzianki, Warszawę, Wał Pomorski aż do niezbyt chlubnych kart, gdy przyszło im walczyć z rodakami z partyzantki w trakcie wojny domowej na Kresach dawnej II Rzeczpospolitej.

To doskonały tytuł nie tylko dla fanów historii, ale dla wszystkich tych czytelników, którzy uwielbiają świetnie napisane powieści. Polecam. Trudno się oderwać.


Autor: Kacper Śledziewski
Tytuł: Kacper Śledziński – Tankiści. Prawdziwa historia czterech pancernych
Wydawnictwo: Znak Horyzont
Liczba stron: 420
Data pierwszego wydania: 2014-10-06

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Do Piotra A.: Odpowiedział Pan pytaniem na moje pytanie ale to nic. Berling był człowiekiem pragmatycznym jak na wojskowego przystało. Kiedy było wiadomo że Polska została sprzedana przez "zachód" Stalinowi i albo się podporządkuje albo wcale jej nie będzie Berling podjął decyzję o współpracy i wspólnej walce z niemcami. Oczywiście przez dążą część historyków uznany jest za zdrajcę i powinien heroicznie zginąć w Katyniu żeby dziś być bohaterem... Cay wybrał słusznie? Zważając na fakt że Polska została zdradzona przez "zachód" i nie mieliśmy szans w walce ze związkiem radzieckim a moralne dylematy nie miły w takiej sytuacji zastosowania, uważam że wybrał słusznie ale to moje skromne zdanie. Pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

A niby dlaczego Szarik nie mógł być niemieckim psem? Nacja dla zwierzaka nie ma znaczenia. Stracił pierwszego właściciela i zaufał następnemu, który nie krzywdził go. Pies odwzajemnił się swoją psią miłością bezwarunkową. To normalne zjawisko.
Choć...?...
Być może dla 'prawdziwych' patriotów niemożliwym jest przyjaźnienie się z niemieckim psem. Czworonożnego szwaba należy zaciukać, a nie certolić się z nim.
He, he!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jakikolwiek inny owczarek, gryzący w każdym odcinku Niemców, nie miałby tej wymowy, co owczarek niemiecki, kóry " poznał się na swoich ". ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale żeby w polsko-rosyjsko-śląsko-gruzińskiej załodze owczarek niemiecki był niemiecki?!... :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Według słów autora książki tylko 1,5 załogi czołgu było Polakami. W batalionie dział Su wszystkie załogi składały się z Rosjan. Ponad 70% stanów osobowych stanowili Rosjanie. Wynikało to z faktu, że wszyscy nasi "pancerniacy" odeszli wraz z Andersem. Kadry - zwłaszcza oficerskie, podoficerskie oraz specjaliści nie byli polakami. Narodowości były różne, nawet kilku Greków. Ale trzon polskiej armii stanowili Rosjanie. Kryterium przyjęcia w szeregi WP to najczęściej nazwisko z końcówką -ski, np. Świerczewski Karol...warto przeczytać tą książkę. Świetnie napisana.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szok! To Szarik nie był polskim owczarkiem niemieckim? Tylko niemieckim owczarkiem niemieckim, który przybłąkał się do Polaków i udawał polskiego owczarka niemieckiego? Toż to przecież normalny dramat dla naszych patriotycznie wychowanych dzieci na tym słynnym polskim serialu...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mną wstrząsnęła informacja, że protoplasta Szarika był naprawdę niemieckim owczarkiem niemieckim... :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kim był pułkownik Zygmunt Berling wcześniej i później?

Komentarz został ukrytyrozwiń

"...Czy według autora w takich uwarunkowaniach rozkazy miały wydawać "przygarnięte" niedobitki...?" - zatem kim - zdaniem przedmówcy - był pułkownik Zygmunt Berling wraz z grupą innych oficerów, którzy za namową NKWD przyjęli propozycje Rosjan i zostali zwolnieni z obozów i przewiezieni do Moskwy? Tam żyjąc w dostatku oczekiwali decyzji Stalina, co do ich losu i później sformułowanej brygady, dywizji, armii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No teraz to już będzie "jedyna słuszna" historia... Szanowni państwo czy pokonanie wzajemnych konfliktów historycznych, żalów za winy, których po obu stronach nie brakowało i walka ramię w ramię z niemiecką okupacją nie można nazwać braterstwem...? Film to fikcja "4pancernych i pies" ale nawet w nim jest wątek podporządkowania się polskiego wojska rozkazom armii radzieckiej. Nikt tego nie ukrywał. Oddziały polskich wojsk zgrupowały się na terenie ZSRR, zostały wyposażone w broń a nawet czołgi (T-34) przez ZSRR i nic w tym dziwnego że były pod komendą naczelnego dowództwa radzieckiego. Podobnie było w Wielkiej Brytanii czy innych krajach gdzie też podlegaliśmy ich dowództwu. Czy według autora w takich uwarunkowaniach rozkazy miały wydawać "przygarnięte" niedobitki...? Czy autorowi aby nie udzieliła się od dzisiejszych polityków megalomania...? Mam wrażenie, że na siłę ktoś szuka dziury w całym! Wiadomo różowo nie było ale nie przesadzajmy z "prostowaniem" historii! Pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.