Facebook Google+ Twitter

Kaczyński chce dymisji prof. Kuźniara

Na wypowiedź prezydenckiego doradcy, prof. Romana Kuźniara, na temat mordu katyńskiego zareagowała opozycja. Jarosław Kaczyński zażądał dymisji Kuźniara. Prezes PiS chce także zajęcia w tej sprawie jasnego stanowiska przez głowę państwa.

 / Fot. Reporter Dziennik Internetowego http://lublin.com.pl, GNU C.C 3.0Na konferencji prasowej Jarosław Kaczyński bardzo stanowczo wypowiadał się na temat słów profesora. Prezes PiS-u powiedział, że Kuźniar powinien swoją posadę stracić. Jak podaje tvn24.pl, Kaczyński zażądał także, aby prezydent, jako przedstawiciel RP, zajął w kwestii Katynia jasne stanowisko. Zdaniem polityka Komorowski powinien albo zgodzić się ze zdaniem prof. Kuźniara albo zdecydować o dymisji swojego doradcy.

Profesor Roman Kuźniar zdecydowanie broni swojego stanowiska. Twierdzi, że potwierdził jedynie treść uchwały sejmu wydanej w tej sprawie. Prezydencki doradca przypomniał, że na podstawie dokumentu uchwalonego w 2009 roku, Katyń to zbrodnia nosząca znamiona ludobójstwa, nie zaś stricte ludobójstwo.

Apel do prezydenta o zajęcie stanowiska ws ludobójstwa w Katyniu

Podczas spotkania prasowego Jarosław Kaczyński nawiązał także do sprawy zmiany tablic upamiętniających katastrofę smoleńską. Zdarzenie miało miejsce na dzień przed rocznicą pierwszą rocznicą tragedii. Na miejscu tablicy zamontowanej przez rodziny ofiar katastrofy pojawiła się zupełnie inna, rosyjska.
Prezes PiS-u uważa, że to wydarzenie to także "zasługa" obecnego rządu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (17):

Sortuj komentarze:

Krzysztof
 • Krzysztof
 • 22.04.2011 23:38

Za Wikipedią:
"Ludobójstwo – zbrodnia przeciwko ludzkości, obejmująca celowe wyniszczanie całych lub części narodów, grup etnicznych, religijnych lub rasowych,"
W Katyniu nie mordowano samych Polaków tylko ludzi w ogóle niewygodnych systemowi stalinowskiemu, więc to nie było ludobójstwo.
W Rosji takich "katyniów" to są setki jak nie tysiące. Masowe groby ludzi pomordowanych w tamtych czasach można spotkać w okolicy wielkiej części miast w Rosji.
Kilka lat temu gdzieś na dalekiej Syberii przy zupełnie małym mieście wyjątkowo ciepła pogoda rozpuściła lodowy pagórek, który okazał się byś masowym grobem. Zamarznięte ciała zostały zidentyfikowane jako zaginieni krewni ludzi mieszkających w okolicy. (Z powodu mrozu zwłoki były w świetnym stanie).

Komentarz został ukrytyrozwiń
Dorota Walkowiak
 • Dorota Walkowiak
 • 21.04.2011 23:06

@ e Sens tego sporu polega na sprzeciwie wobec prób fałszowania historii. Jeżeli inni coś dodadzą, coś przekręcą, czegoś nie dopowiedzą a my to przemilczymy dla świętego spokoju, wtedy za 20 - 30 lat z dużym prawdopodobieństwem nasze wnuki znajdą w podręcznikach historii np. takie informacje: >w 1939r. Gdańsk się Niemcom należał, ponieważ Polska była bękartem traktatu wersalskiego, Polska wywołała II wojnę światową bo nie chciała autostrady z Niemiec do Prus Wschodnich, którą Niemcy chcieli za darmo wybudować, 22 tysiące Polaków zabili w Katyniu i innych miejscach kaźni Niemcy, ponieważ Polacy zabijali w swoich (polskich) obozach koncentracyjnych Żydów, czemu Niemcy bardzo się sprzeciwiali<. Aby czegoś takiego nie przeczytać, należy konsekwentnie zwalczać wszelkie informacje deformujące prawdę historyczną. Przyznaję, że ostatnie 20 - lecie jest ważne.
@ levy - co za chłam, stać cię na więcej.

Komentarz został ukrytyrozwiń
levy
 • levy
 • 21.04.2011 09:03

http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/205445_114156235333373_112297302185933_129276_6274930_n.jpg

Komentarz został ukrytyrozwiń
e
 • e
 • 21.04.2011 06:31

Taki nośny temat -Katyń .Kaczyński jak nie ma nic do zaproponowania wraca do przeszłości sprzed 70 lat .Środowiska mlodzieży 20 -TO LATKÓW MAJĄ BLADE POJĘCIE O Katyniu. Elektoratu pana prezesa nie trzeba edukować bo Rydzyk i tak wszystko wykrzywia ,natomiast młodych trzeba uczyć .Solidarność dla nich czarna magia. Panie Kaczyński , może tak się zająć ostatnim dwudziestoleciem ? Pokolenie Katynia odchodzi a wy sie spieracie o "nazewnictwo? Rodziny katyńskie ,świat oddają hołd ofiarom a wy ciągle mieszacie .Jak nie prokuratura to dymisje. Rozpoczyna się Triduum Paschalne -pora na refleksje!

Komentarz został ukrytyrozwiń

A teraz słowa prof. Romana Kuźniara :>Na jeńcach wojennych dokonuje się zbrodni wojennych. Tak stanowi prawo międzynarodowe. Zbrodnie ludobójstwa dokonywane są przeciwko ludności cywilnej. Beria wnioskując do Stalina o ich likwidację pisał, że są oni "nieprzejednanymi wrogami władzy sowieckiej", czyli motyw był ideologiczno-polityczny. W dyskursie wewnętrznym, zważywszy na skalę zbrodni i sposób jej przeprowadzenia, możemy posługiwać się pojęciem ludobójstwa"<
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80271,9451448,Kuzniar_o_Katyniu__zbrodnia_wojenna__ktora_ma_znamiona.html
Prof. Kuźniar nie ma racji ponieważ wśród tych 22 tysięcy Polaków wymordowanych w różnych miejscach kaźni było 7,5 tysiąca cywilów http://www.irlandia.polanie.eu/content/katyn , poza tym należy jeszcze wziąć pod uwagę wywiezione rodziny, z których zdecydowana część zmarła. Motywem była chęć wyniszczenia narodu a nie jedynie jeńców. Świadczy o tym fakt, że dokładnie badano kto kim jest, tworzono dokumentację każdej osoby wraz ze zdjęciem. Niższych rangą wojskowych i policjantów zwalniano z obozów przejściowych http://ua.glos-podola.com/page.php?20. Zginąć miała elita, bez niej naród miał się wynarodowić i zniknąć z dziejów świata. Taki był cel. Taki był motyw.

Komentarz został ukrytyrozwiń

> Zbrodnię katyńską należy kwalifikować z uwzględnieniem nie tylko 22 tys. zamordowanych na mocy polecenia z 5 marca 1940 r., ale również z uwzględnieniem rodzin zamordowanych, które zostały zesłane w stepy Kazachstanu na powolną śmierć. Nie ulega zatem najmniejszej wątpliwości, że celem zbrodni katyńskiej była eksterminacja całej grupy narodowościowej Polaków, a nie tylko jeńców wojennych - powiedział prof. Kulesza, który w latach 2000-2006, jako dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN, nadzorował polskie śledztwo ws. zbrodni katyńskiej. Obecnie jest kierownikiem Zakładu Prawa Karnego Materialnego na Uniwersytecie Łódzkim.<
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Prof-Kulesza-zbrodnia-katynska-to-ludobojstwo,wid,13331353,wiadomosc.html?ticaid=1c29f

Komentarz został ukrytyrozwiń
krzysiek
 • krzysiek
 • 20.04.2011 22:22

my to "d..." czasem jestesmy nie jesteśmy? Bestialsko nas mordowali, naszą Inteligecję sponiewierali i zabili, a my wciąż się boimy nazwać rzeczy po imieniu!
Jak patrzę jak się przed wszystkimi (narodami) korzymy, by tylko opluwać się wzajemnie, to mi się serce kraje, bo kraj swój szanuję!

Nie ważne, czy to powie Kaczyński, czy Tusk (pan Prezydent niech na razie się nie wypowiada. Dajmy mu czas aby coś na ten temat poczytał) - to było LUDOBUJSTWO.

Komentarz został ukrytyrozwiń
gość
 • gość
 • 20.04.2011 22:16

A ja chcę dymisji pana prezesa!

Komentarz został ukrytyrozwiń
UPR - WiP
 • UPR - WiP
 • 20.04.2011 21:21

Różnica między PO i PiS polega na tym że ci pierwsi nie zrobili liberalizacji a ci drudzy lustracji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Jakieś 30 milionów Polaków, żąda dymisji Kaczyńskiego..."

Jest to taka prawda jak ta, że następne 50 milionów Polaków jest zdania przeciwnego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.