Facebook Google+ Twitter

Kaczyński i Miller atakują Arłukowicza. "Został wybrany, żeby manipulować"

W trwającej debacie nad wotum nieufności dla ministra zdrowia opozycja wytoczyła najostrzejsze działa krytyki. Przedstawiciele dwóch największych partii opozycyjnych: Jarosław Kaczyński i Leszek Miller zabrali głos.

 / Fot. By Michał Józefaciuk (Senat Rzeczypospolitej Polskiej) [CC-BY-SA-3.0-pl (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)], via Wikimedia ComDo tej pory opozycja, z PiS na czele, wielokrotnie formułowała zarzuty wobec ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza: kolejki w służbie zdrowia, postępująca komercjalizacja szpitali publicznych, a także niewłaściwe gospodarowanie środkami na ochronę zdrowia. Wszystkie one znalazły odbicie w dzisiejszych wystąpieniach polityków ugrupowań opozycyjnych.

Jako pierwsza głos zabrała posłanka Anna Zalewska z PiS - zarzuciła ona ministrowi, że zrzuca z siebie odpowiedzialność za fatalny stan służby zdrowia. Przywołała również przypadki zgonów dzieci w polskich szpitalach, pytając, co ma do powiedzenia minister ich rodzicom. Przywołując kwestię oczekiwania na pomoc medyczną oświadczyła: "Kolejki w Polsce, to już nie miesiące, to lata. 3-4 miesiące dzieci czekają na wizytę do specjalisty, dorośli czekają lata na inne zabiegi".

Ze strony koalicyjnej głos zabrała Elżbieta Radziszewska z PO, apelując: "Bądźcie odpowiedzialną opozycją. Chcecie krytykować, pokażcie jakie wy macie propozycje, które będą lepsze, konkurencyjne". Zarzuciła również, że opozycjoniści podają nieprawdziwe informacje i wyolbrzymiają realną skalę problemów.

Przemawiający po niej Kaczyński ocenił, że "Arłukowicz został ministrem nie dlatego, że miał jakieś szczególne doświadczenie w podejmowaniu trudnych zadań", "Został wybrany dla prowadzania manipulacji, bo niektórzy uważają, że jest sympatyczny" - kontynuował prezes. Zaznaczył też, że minister powinien zostać pociągnięty do odpowiedzialności.

Prezes PiS w dalszej części wypowiedzi odniósł się do zarzutów o brak alternatywnej koncepcji reformy służby zdrowia. Poinformował, że PiS przygotował serię projektów ustaw bazujących na program prof. Zbigniewa Religi, później zaś przedstawił priorytety rozpisanego przez partię programu: "Podstawowa zasada: pacjent jest człowiekiem. W centrum służby zdrowia musi być pacjent, a nie pieniądz. Mechanizmy rynkowe nie odnoszą się do służby zdrowia".

Po wejściu na mównicę Minister Arłukowicz bronił się, że w Polsce rocznie udzielanych jest 138 milionów porad u lekarzy rodzinnych, a u specjalistów blisko 80 milionów, a karetka wyjeżdża do pacjentów blisko 2 mln razy. Dodał również, że wprowadzono leki na serce, których nie było od lat oraz sugerował, że opieka nad pacjentami ze stwardnieniem rozsianym jest bardzo profesjonalna.

Odpowiedział też w emocjonalnym tonie na słowa Kaczyńskiego o Zbigniewie Relidze: "Nawet prof. Religę wciągacie do waszej polityki. Nie wstyd wam?".

Po ministrze głos zabrał przewodniczący SLD - Leszek Miller. Polityk wypominał ministrowi jego krytyczne wypowiedzi pod adresem PO, gdy ten należał jeszcze do jego ugrupowania - "PO jest obła, śliska. Mistrzem plastikowości jest Donald Tusk. Miałki, nijaki i podobny do nikogo", a także: "Platforma jest jak IKEA. Bardziej cenię Kaczyńskiego, bo ma jakieś poglądy".

Dyskurs między Millerem, a byłym protegowanym zaostrzyła wcześniejsza wypowiedź przewodniczącego SLD, który oznajmił dziennikarzom, że Arłukowicz ma kompetencje, by prowadzić karetkę pogotowia, a nie ministerstwo. Minister z ramienia PO odpierał te zarzuty z mównicy sejmowej wskazując na PRL-owską przeszłość i zaangażowanie w propagowanie ideologii komunistycznej: "Zastanawiałem się, co pan robił jak był 30-letnim chłopakiem. I wyszło mi, że namawiał pan ludzi do komunistycznej ideologii, otwierał pan pomniki Bieruta, sprawdzał pan długość pochodów 1-majowych".

Po godz. 16 zarządzono przerwę w obradach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.