Facebook Google+ Twitter

Kaczyński jako alternatywa

Rząd spowszedniał, zbanalniał i znudził się w ciągu ostatnich trzech lat. Zgrana do cna nuta antypisowska brzmi jak zawodzenie pijanego kataryniarza pod wawelską bramą. To ekipa, która więcej czasu poświęca sprawom opozycji, niż kraju.

Jedna z definicji słowa "alternatywa" według "Słownika wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych" Władysława Kopalińskiego brzmi następująco:

"wybór między dwiema wykluczającymi się wzajem możliwościami"

Według tej definicji, alternatywą dla Donalda Tuska i jego rządu jest, rzecz jasna, Jarosław Kaczyński i jego przyszły rząd. W 2005 r. zdawało się, że te dwie formacje będą się uzupełniać, dzisiaj widać, że to dwie różne wizje rozwoju kraju. Podstawowa różnica, która będzie miała w przyszłości z pewnością przełożenie na egzystencję każdego z nas, tkwi w preferowanym modelu ekonomiczno-społecznym. Platforma zdaje się wciąż wierzyć niemal bezkrytycznie w dogmaty neoliberalizmu, a takie zjawiska, jak wysokie bezrobocie, wzrastające rozwarstwienie społeczne, czy rozproszenie majątku narodowego traktować jako konieczną cenę (wciąż trwającej) transformacji. Natomiast liczne wypowiedzi Kaczyńskiego świadczą o tym, że polityk ten nie uznaje dogmatów III RP i neoliberalizmu i wierzy, że państwo powinno w większym stopniu, niż dzisiaj w Polsce pomagać obywatelom, zwłaszcza tym najbiedniejszym. Stąd większy nacisk na rozwój tzw. ściany wschodniej w programie PiS.

Ale w słowie "alternatywa" pobrzmiewa nam także niejeden nurt artystyczny, kontestujący rzeczywistość, a zwłaszcza te jej aspekty, które świadczą o upowszechnieniu braku refleksji, czyli inaczej rozprzestrzeniu się tzw. kultury pop. Jeśli przyjmiemy, że rząd - z całą tą znaną nam już na pamięć machiną socjotechniczną i piarowską - prowadzi politykę w stylu pop, to znów główną alternatywą jest Kaczyński. Jego elektorat stanowi wręcz awangardę polskiej alternatywy: niegdyś wyśmiewane "mohery" dziś szczycą się tym określeniem i mają gazetę, która jak żadna inna dzień w dzień pisze o katastrofie smoleńskiej. Żadna polska gazeta nie przeprowadziła tyle wywiadów z polskimi i zagranicznymi ekspertami ds. lotnictwa, co "Nasz Dziennik". Młodzi, którzy popierają Kaczyńskiego nie muszą się wstydzić, że się znajdują w jednym obozie z Urbanem i Jaruzelskim. Co więcej, być może nawet połowa środowiska "Krytyki Politycznej" głosowała w ostatnich wyborach na tego kandydata. Nic dziwnego, im także wrogi jest doktrynalny neoliberalizm, jak i w ogóle chyba wszelki dogmatyzm.

Na tle rządu, który zamiast reformować pełną parą finanse publiczne, służbę zdrowia, wojsko, szkolnictwo i w zasadzie każdą niemal dziedzinę życia publicznego, wciąż najbardziej lubi komentować wewnętrzne sprawy partii opozycyjnej oraz posunięcia jej lidera, tenże lider wyrasta na jedyną obecnie alternatywę. Dlatego ci, co odpadają z PiS, stają się automatycznie gwiazdami mainstreamowych mediów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (33):

Sortuj komentarze:

Osoba która posłużyła się moim nazwiskiem "Jerzy Konopka 16.11.2010 23:07" i jakieś bzdury pisze nie jest moim komentarzem. Jeśli ma takie samo nazwisko jak ja to niech zaloguje się aby nie było niejasności.Moje komentarze pisze wówczas kiedy jestem zalogowany.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jerzy Coras
  • Jerzy Coras
  • 18.11.2010 18:41

Pan czytelnik

Sprawdziłem wedle pańskiego polecenia słówko "dorzeczny" i nijak żadnego występku w jego używaniu przeze mnie nie widzę.
Proszę o szczegóły na temat mego ew. językowego błędu. Będę zobowiązany.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Jadwiga Kowalczyk- Pani Magda Wieczorek bardzo akuratnie wPiSuje mantry wodzów ukochanej partii.
Jestem pełna podziwu.- pani Jadwigo nie jest pani odosobniona w tym podziwie. :))))))

Komentarz został ukrytyrozwiń
Roman Kożmiński
  • Roman Kożmiński
  • 18.11.2010 16:30

Pani Jadwigo skąd u p. tyle złości , trzeba wszystko brać na luzie !!Pani też nie przebiera w słowach - więc trzeba być przygotowanym na każdą riposte!

Komentarz został ukrytyrozwiń
czytelnik
  • czytelnik
  • 18.11.2010 15:53

Jerzy Coras, jeśli chce pan komuś wytykać jego błędy, to wpierw sam powinien pan sprawdzić słówko "dorzeczny" (pytanie: Czy nie dorzeczniej byłoby...itd.)

Komentarz został ukrytyrozwiń

"uwazna" - prosze uzgodnić poglądy na moja osobę z "czytelnikiem", bo wysyłacie mi państwo sygnały sprzeczne. I jak tu nie mieć bólu głowy?
W rezultacie - ą świstak siedzi i w sreberka zawija.

Pani Magda Wieczorek bardzo akuratnie wPiSuje mantry wodzów ukochanej partii.
Jestem pełna podziwu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Dorota Walkowiak
  • Dorota Walkowiak
  • 18.11.2010 01:13

Pani Magdo ostatni wymysł rządu to nie dobrowolność uczestnictwa w OFE tylko ograniczenie lub wstrzymanie na okres 2 lat przekazywania pieniędzy do otwartych funduszy emerytalnych co nastąpi najprawdopodobniej już od stycznia 2011 r. linkhttp://www.gazetaprawna.pl/serwisy/emerytury_renty/artykuly/465549,rzad_rozmontowuje_ofe.html
http://www.gazetaprawna.pl/serwisy/emerytury_renty/artykuly/465674,pawlak_wstrzymanie_przekazywania_skladek_z_zus_do_ofe_to_dobry_pomysl.html
Najbardziej odczuwalne skutki tego posunięcia dla przeciętnego Kowalskiego to po pierwsze: przyszli emeryci mogą otrzymać niższe świadczenia, ponieważ kapitał inwestowany przez OFE daje z reguły więcej niż kapitał przekazany ZUS. (Zatem jest to typowy przykład utraconych korzyści). Po drugie przez dwa lata kapitał zgromadzony w OFE, który podlega zasadom dziedziczenia, nie będzie zasilany.
Jednym z ostatnich pomysłów rządu jest również pozbawienie osób powyżej 35 roku życia korzystania z programu "Rodzina na swoim" ( dofinansowanie spłat oprocentowania kredytów mieszkaniowych) od 01.01.2011r., w 2013r. program ten ma być zlikwidowany. linkhttp://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/418862,rodzina_na_swoim_single_tez.html
I tak nas skubią jak kurczaki. A afera hazardowa kosztowała państwo prawie 2 mld złotych... http://www.rmf24.pl/raport-aferahazardowa/aferahazardowa2/news-kempa-afera-hazardowa-kosztowala-panstwo-2-mld-zl,nId,305016
Wnioski nasuwają się same. Lepiej niech ten rząd nie reformuje państwa. Wyobrażam sobie te reformy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
czytelnik
  • czytelnik
  • 17.11.2010 21:47

Bardzo rozsądny wpis pani Magdy Wieczorek. Panią Kowalczyk proszę, aby uczyła się od znacząco lepszych. Na naukę nigdy zbyt późno

Komentarz został ukrytyrozwiń

Racja, Zdzisławie, takiego offtopa chyba jeszcze nie było :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zapomniałem linka do sondy: http://www.tvn24.pl/1003286,1,1,jaka-ocene-dajesz-rzadowi-donalda-tuska-po-trzech-latach-urzedowania,sondy.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.