Facebook Google+ Twitter

Kaczyński: Komorowski rozpoczął kampanię antykościelną

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2010-10-05 16:57

Prezes PiS Jarosław Kaczyński uważa, że należy publicznie zapytać prezydenta Bronisława Komorowskiego, dlaczego nie mówił on w trakcie kampanii wyborczej, że jest "zdecydowanym wrogiem Kościoła". Szef PiS odpowiedział w ten sposób na wtorkowej konferencji prasowej na pytanie dotyczące przyszłości rządowo-kościelnej Komisji Majątkowej.

 / Fot. PAP/Paweł Supernak- Podnoszenie sprawy tej komisji to jest element kampanii antykościelnej, którą rozpoczął prezydent Komorowski, stawiając sprawę krzyża. Warto jego zapytać, jakie miał w tym cele, a przede wszystkim, dlaczego nie mówił tego w trakcie kampanii wyborczej, nie mówił, że jest zdecydowanym
wrogiem Kościoła (...). To jest pytanie, które powinno mu się w tej chwili publicznie postawić - powiedział szef PiS.

Komisja Majątkowa działająca przy MSWiA na mocy ustawy z 1989 r., dotyczącej stosunków państwa i Kościoła, zajmuje się m.in. roszczeniami strony kościelnej ws. dóbr kościelnych bezprawnie zagarniętych przez państwo w okresie PRL. W zamian kościelne instytucje otrzymują rekompensaty, np. grunty. Przez kilkanaście lat działania Komisja rozstrzygnęła ok. 2,8 tys. spraw; w części z nich nie osiągnięto porozumienia. Komisja ma do rozpatrzenia jeszcze ok. 240 wniosków. Media spekulują, że komisja jeszcze w br. ma zakończyć prace.

22 września Sąd Rejonowy w Gliwicach aresztował na trzy miesiące pełnomocnika instytucji kościelnych w Komisji Majątkowej Marka P. Gliwicka prokuratura okręgowa postawiła mu cztery zarzuty. Jeden dotyczy korumpowania osoby pełniącej funkcję publiczną w Komisji Majątkowej, trzy pozostałe - oszustwa na szkodę dwóch osób fizycznych i jednej instytucji na łączną sumę ok. 10 mln zł.

Kaczyński był we wtorek pytany także o to, jak ocenia antyklerykalny ton ostatnich wypowiedzi Janusza Palikota. Polityk ten przedstawiając w sobotę 15 postulatów programowych swojego przyszłego ugrupowania opowiedział się m.in.: za usunięciem religii ze szkół, prawem kobiet do aborcji czy zaprzestaniem finansowania Kościoła ze środków publicznych.

- To jest uderzenie w fundament polskości. Nie da się w Polsce oderwać tego wszystkiego, co jest podstawą naszej świadomości historycznej, narodowej, a przede wszystkim moralności, od nauki Kościoła - ocenił prezes PiS.

- Są takie kraje, gdzie są konkurencyjne systemy wartości, np. Holandia, gdzie można mówić o (systemie) katolickim, protestanckim, a także niezależnym religijnie, który funkcjonuje jako coś realnego. W Polsce jest wybór między tym, który jest powszechnie znany, a który wyrasta z nauki Kościoła, i można być wierzącym albo niewierzącym, ale to jest jedyny system, który w Polsce, powtarzam, funkcjonuje powszechnie - powiedział Kaczyński.

Jak dodał, po drugiej stronie jest tylko "nihilizm, pismo Nie, Palikot, to co działo się pod krzyżem, bicie ludzi".

Prezes PiS, nie podając szczegółów sprawy, zapowiedział też, że PiS będzie badało sprawę śmierci mężczyzny, która jest "być może" związana z pobiciem pod krzyżem przed Pałacem Prezydenckim. "Jeśli to jest prawda, to ludzie odpowiedzialni za rządzenie Polską mają jego krew na rękach, jeżeli to jest prawda, podkreślam" - stwierdził Kaczyński.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (14):

Sortuj komentarze:

@Roman Koźmiński - oczywiście lustracja; ten człowiek miał i zapewne ma w dalszym ciagu w rękach argumenty nie do odrzucenia, czyli "haki".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mnie ciekawi co trzeba brać aby doprowadzić kraj do tak ogromnego zadłużenia.Jestem pełny obaw o przyszłość Polski.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo jestem ciekawy czy ta wypowiedż to efekt prochów , czy nie podjęcie leczenia .A może w Polsce brakuje specjalistów do takich przypadków. A tak ogólnie to jestem coraz bardziej zażenowany

Komentarz został ukrytyrozwiń
Roman Kożminski
  • Roman Kożminski
  • 05.10.2010 22:13

piotr - jedziesz po bandzie!

Komentarz został ukrytyrozwiń

romanie, gdyby Jaroslaw K powiedzial ze jedzie na prochach, zeby nie powiedziec DOPALACZACH :-) to ....

Komentarz został ukrytyrozwiń
Stefan Kap
  • Stefan Kap
  • 05.10.2010 21:25

Prezydent Komorowski na pewno nie jest wrogiem Kościoła ale na pewno też nie jest, jak Prezes Kaczyński, poddanym biskupów. I całe szczęście, bo w krajach, gdzie biskupi dominuję, tam jest bieda. Tak było we Włoszech, w Hiszpanii i jest w Polsce. Tak jest nadal w krajach Ameryki Południowej. Jakość życia większości ludzi poprawia się tylko w tych, w których biskupi wpływy tracą. Może tak będzie i u nas dzięki temu, że Kaczyński Prezydentem nie został.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Roman Kożminski
  • Roman Kożminski
  • 05.10.2010 20:57

Pani Jadwigo - Koścól popełnił fatalny błąd ,robiąc UB-ca swoim pełnomocnikiem Marka P ,to był kardynalny błąd ,tego nie ukrywam!.Jak mogło do tego dojść ?.I nie ukrywam że to może być błąd fatalny w skutkach. Tu kłania sie prawdopodobnie lustracja w kościele! Ale to temat rzeka.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Roman Kożminski
  • Roman Kożminski
  • 05.10.2010 20:46

@Piotr Szerszen Komitet Wyborczy Komorowskiego i on sam, puszczał oko w strone kościoła by go poparł! Gdyby w czasie kampani Bronek powiedział że krzyż przed Pałacem mu sie nie podoba, to wynik wyborów mógłby być zupełnie inny.! Powtarzam mógby być inny choć niekoniecznie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Romanie, jak Komorowski mial zabierac glos w sprawie krzyza zanim wygral ? Z jakiej racji ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Prezydent Komorowski nie mówił w kampanii, że "jest wrogiem koscioła" ponieważ NIE JEST WROGIEM Koscioła.
Autentyczynm wrogiem kosciola są oszusci, ktorzy pod jego skrzydłami dokonali oszustw, mając do dyspozycji uniwersalne narzędzie, jakim jest komisja majątkowa; bo własnie na kościół spada odium tych grubych, gospodarczych przekrętów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.