Facebook Google+ Twitter

Kaczyński kontra debata

Jarosław Kaczyński, udzielając wywiadu stacjom Polsat News i TVP Info, osiągnął to, co zamierzał – przynajmniej w planie minimum. Odciągnął bowiem uwagę od dość miałkiej debaty o zdrowiu, tym samym generując medialny przekaz.

Jednak czy to wystarczy, by ocenić występ Jarosława Kaczyńskiego jako udany? Parząc choćby na aspekt wizerunkowy – moim zdaniem w całościowej ocenie mało ważny, ale jednak brany pod uwagę przez komentatorów i specjalistów od wizerunku - to uważam, że tak. Komentatorzy raczej zgodnie ocenili, że prezes PiS wypadł w kontekście wizerunkowym wyjątkowo dobrze. Dlaczego wyjątkowo i dlaczego dobrze? Wyjątkowo dlatego, że nie dał się sprowokować dziennikarzom (jak to mu się wielokrotnie już zdarzało), ale wyjątkowo również dlatego, że wreszcie przebił się do przekazu medialnego obraz człowieka niekoniecznie zafiksowanego na punkcie katastrofy Smoleńskiej, którego „ogarnia obsesja rozliczeń”, ale człowieka prezentującego pewną wizję Polski. Co prawda obraz tej wizji momentami wydawał się być nieco rozmyty, ale biorąc pod uwagę kontekst całościowy wywodu, można orzec, iż Polska Kaczyńskiego to Polska „silna” i „praworządna”. Czyli przekaz znany z wcześniejszych wystąpień.

Kaczyński o wyniku wyborów: panie redaktorze, pan nas nie docenia

No dobrze, ale co z najważniejszym tematem, będącym aktualnie - z przyczyn oczywistych - główną osią polskiej debaty, mianowicie z tematem gospodarki? Tutaj Kaczyński nieco oddał pole, wysuwając nie do końca jasne propozycje. Prezes dość swobodnie poruszał się w sferze ekonomicznej, ale nie wynikało z tego nic, co mogłoby zaskoczyć widzów i dziennikarzy. Bo czy za przełomowe można by uznać zamiary przeprowadzenia audytu, od którego Kaczyński chciałby zacząć swoje rządy? Czy nowatorskie są jego zapewnienia o nie podniesieniu przez jego rząd podatków?

Tutaj zresztą Kaczyński nieco się pogubił, co wynikało zapewne z nie do końca zręcznego ujęcia sprawy. Kaczyński bowiem zarzekał się, iż podatków nie podniesie, ale jeśli sprawdzą się „czarne scenariusze” – to i nawet to jest w stanie zrobić. Zapewniał przy tym jednak, że nie odbędzie się to kosztem „przeciętnego obywatela”. Jak to ujął prezes - kosztem „płytkich kieszeni”.

Enigmatycznie brzmią zapowiedzi o „nowej polityce gospodarczej”. Co bowiem oznacza zamiar stworzenia „nowej wielkiej fali polskiego kapitalizmu”? Wzniosłe słowa, mało konkretów. Wprawdzie prezes zapowiada wprowadzenie nowych stawek podatkowych VAT, PIT i CIV, ale konkretne propozycje odsunął dopiero na najbliższe dni. Kaczyński nie tylko mówił o planach własnego ugrupowania. Skrytykował również rząd, zarzucając mu wprowadzenie nieefektywnego pakietu stymulacyjnego. Tylko co z tego ma zrozumieć tzw. „przeciętny obywatel”?

Prezes PiS w Gdyni: Mamy prawo do marzeń

Rządowi oberwało się również za nie umiejętne wykorzystywanie unijnych pieniędzy oraz nieuporządkowanego planu inwestycyjnego. Odnosząc się do kryzysu, Kaczyński zauważył, że rządzący nie mówią całej prawdy na temat obecnej sytuacji gospodarczej w kraju. Jednocześnie dodał, że to właśnie ze względu na decyzje podjęte przez rząd PiS - w tym decyzje o obniżeniu składki rentowej i stawek podatkowych – Polska w miarę dobrze przeszła przez kryzys. Odpowiadając na pytanie o kandydata PiS na ministra finansów, Kaczyński wyraźnie dał do zrozumienia, że nie musi to być wcale Beata Szydło.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (24):

Sortuj komentarze:

Kierując się tym tokiem rozumowania można przyjąć, że wczoraj u p.Lisa "lansował" się Donald Tusk. Tylko co wynika z takiego "przerzucania się"? To normalne, że liderzy partii występują u dziennikarzy przed wyborami. Natomiast nienormalne jest, że nie występują tam razem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Krzysztof Bień- To dla mnie nie była debata. Ale kaczy- lans. Żenujące to, do czego prowadzi zachowanie Kaczki - czy to wg pana jest dyskusja, czy nie uważa pan , że takie wypowiedzi powinny dyskredytować osobę, która je wypowiada?

Komentarz został ukrytyrozwiń
levy
 • levy
 • 04.09.2011 23:44

Nie chce debat, bo...jest taki mocny ;)
hehe w gębie jak mówi do lustra... :) Demagog VIII RP :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
MERLIN
 • MERLIN
 • 04.09.2011 11:46

trudno to nazwać debatą,raczej wywiad dziennikarsko-wyborczy,ale pytania nie były zbyt łatwe,a odpowiedzi sensowne i wizja Polski jasna i wyrażna,wizerunkowo pan Kaczyński wypadł bardzo dobrze.Trudno sie dziwić,że nie chce debat z partia ,która nie ma programu ,żeruje na ludziach i liczy sie tylko show i sondaże

Komentarz został ukrytyrozwiń
opserwator
 • opserwator
 • 04.09.2011 00:42

@andrzejtyr3. Masz rację. Czas na zmiany. Ja również popieram Janusza Palikota. Tak trzymaj, a zwyciężymy!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
dj zany
 • dj zany
 • 03.09.2011 21:30

Z jakiej paki zawsze zacofanie kołysze krajem czy mamy być nadal Chińczykami w UE NIGDY W ŻYCIU NIE DAMY SIĘ MAMY SWOJĄ GODNOŚĆ,A NIE WMAWIANE CIĄGŁE ZACOFANIE Z WIOCHĄ IRLANDIĄ JAK ON JĄ TAK KOCHA NIECH SIĘ TAM WYNOSI.PO CO NAM ON KOMU COŚ DAŁ RACZEJ BARDZIEJ ZABRAŁ!!!!!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
andrzejtyr3
 • andrzejtyr3
 • 03.09.2011 15:55

Wierzcie w propagandę PO ,a rzeczywistość jest inna jest to ekipa kolesi i cwaniaków którzy żerują na POLSCE czas na zmiany

Komentarz został ukrytyrozwiń
Andrzej
 • Andrzej
 • 03.09.2011 15:39

Premier Kaczyński to najlepszy w ciągu 22 u lat jaki nam się trafił .Chciał, Ale z kim tu miał rządzić jak nawet prokurator krajowy go zdradził i chodził na pasku u mafii kradli i się dziwią ,ze musiał za nimi wysyłać służby do tego powołane ,ludzie opamiętajcie się kto ma sumienie czyste nic mu nie grozi tylko złodzieje i kombinatorzy mają się bać sprawiedliwości ,a ta ekipa właśnie taka jest tyle afer i nic CHLEBOWSKI dostał wytrysku potu ,żeby PLATFORMY wstyd ugasić ,ale uczciwych ludzi przed TRYBUNAŁEM chcą stawiać ,i gdzie tu demokracja .Zadłużyli kraj na 300miliardów i jeszcze im mało co to za rząd kpina z Polski i polaków ,chyba że niektórzy wierzą w propagandę a nie w prawdę czas na zmiany....upodlili tylko ludzi a sami sobie przyznali ogromne premie jak by na nie zasłużyli ,zabrali nawet szklankę mleka w szkole by im nie brakło na wczasy na BORA BORA .Jest to największy rząd nieudaczników.

Komentarz został ukrytyrozwiń
e
 • e
 • 03.09.2011 15:07

To było wysłuchanie .Prezes się przygotował , bo dostał tematy pytań. Powiedział jak go będą atakować to wyjdzie. Kaczyński nie znosi zdań odrębnych więc debata z liderami pozostałych komitetów go nie interesuje. Dziwię się Polsatowi i TVP ,że zgodziły się na tak antydemokratyczne przedstawienie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
dj zany
 • dj zany
 • 03.09.2011 14:04

Czy język nienawiści to jest prawda chłopie za mało słuchasz Niesiołowskiego,niegdś Palikota,Sikorskiego,Nowaka,Donka,oraz reszty wariatów co psychiatryk to dla nich za mało nie znam nazwisk.Niewiem czy ich rodzice słuchają że tak kulturalnie w mediach się wypowiadają,bo ja bym sie wstydził chyba że wyrzekli się rodziców.Słownictwo spod butki z piwem,a media ten prymityw lansują to smieszne hehe.Język nienawiści hehehehehehehehehehehheheehe

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.