Facebook Google+ Twitter

Kaczyński: Musimy budować podstawy zwycięstwa IV RP

Druga rocznica katastrofy smoleńskiej uczyniła pewien przełom w dotychczasowym dość "cichym trwaniu" prezesa Kaczyńskiego, czekającego na Budapeszt w Warszawie. Teraz widzimy go znowu w pełnej krasie, walczącego z przeciwnikami.

 / Fot. PAP/Radek Pietruszka / Fot. PPJarosław Kaczyński dołożył starań, aby w związku z drugą rocznicą katastrofy smoleńskiej, ponownie zaistnieć z mocnym akcentem, w kraju i za granicą. Udało się – istnieje teraz całymi dniami i nocami w mediach i dyskusjach towarzyskich oraz w opiniach przeciwników politycznych, naukowców i analityków zjawisk społecznych.

Istnieje, licząc na upragniony łakomy "kęsek" fotela, wielkiego prezydenta RP. Istnieje także w opiniach Janusza Palikota, który nie traci okazji, aby przejechać się po prezesie. Obwieścił, więc iż prezes Kaczyński to Hannibal polityki (w domyśle współczesny kanibal), który dla władzy jest w stanie "pożreć politycznie nawet własnego brata".

Nieważne, jak prezesa Kaczyńskiego kto nazywa. Ważne, że istnieje w tzw. masowym obiegu, non stop. Ważne również, że znów stał się obiektem zainteresowania nawet niezależnych kręgów naukowych. Z tych kręgów dochodzą informacje, iż najbliższe wybory będą dla Jarosława Kaczyńskiego, decydujące.

Mówiło się, co prawda, że szóste wybory będą decydujące. I były, ale przegrał z kretesem. Jednak w siódmych może wygrać. Wizja IV RP na horyzoncie. Mówi, że IV RP wróci. Wystarczy zresztą dokładnie wsłuchać się w jego słowa. Prezes Kaczyński rzucił wyraźnie hasło o IV RP, 10 kwietnia, pod Pałacem Prezydenckim.

Tak uważa dr Agnieszka Kasińska-Metryka - kierownik Pracowni Marketingu Politycznego, Akademii Świętokrzyskiej im. Jana Kochanowskiego w Kielcach. Według pani doktor, Jarosław Kaczyński wykorzystał właśnie obchody drugiej rocznicy katastrofy smoleńskiej dla swoich celów i zaczął gromadzić kapitał polityczny, "by przygotować grunt pod wybory" – pisze "Wirtualna Polska". Taką interpretację uzasadnia oficjalna deklaracja Kaczyńskiego, że będzie się ubiegał o urząd głowy państwa. Nie bez znaczenia jest fakt, że padła ona tuż przed 10 kwietnia.

W ocenie pani doktor, Jarosław Kaczyński otrząsnął się po rozprzężeniu, które nastąpiło w strukturach PiS, gdy "nienaruszalny – jak się wydawało – trzon zaczął się kruszyć, wytworzyły się z niego nowe partie". Obecnie prezes znów wybrał strategię "okazywania mocy".

Bo spoiwem PiS, od początku był silny lider, a nie ideologia. W ostatnich wyborach prezydenckich zobaczyliśmy łagodnego Kaczyńskiego. Jednak ta taktyka nie sprawdziła się. Teraz szef PiS stawia na wzorzec, "może nie do końca demokratyczny, ale manifestujący siłę" – mówi dr Agnieszka Kasińska-Metryka.

Zdaniem pani doktor, czytamy w http://wiadomosci.wp.pl/kat,1329,title,Kaczynski-wykorzystal-obchody-rocznicy-katastrofy-smolenskiej,wid,14407308,wiadomosc.html - mieliśmy już mit "Polski mesjasza narodów", teraz jesteśmy świadkami budowania kolejnego mitu - "Polski zdradzonej o świcie". Podczas przemówienia na Krakowskim Przedmieściu prezes PiS najczęściej używał słów: „hańba”, „zdrada”, „kłamstwo”. Tak jak podczas zeszłorocznych obchodów mówił o „zdradzonych o świcie”.

Była to retoryka, którą już znamy. Rok temu Kaczyński został mocno skrytykowany za używanie frazy z wiersza Zbigniewa Herberta. Widocznie prezes PiS nie miał innego pomysłu. I wrócił do „zdradzonych o świcie”. To – w ocenie pani doktor - „pieśń przeszłości”. Ale wtorkowe obchody pokazały, że stanowi ona skuteczną siłę mobilizacyjną PiS i zgromadzonych wokół niego „think tanków”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

sta-n
 • sta-n
 • 15.04.2012 20:28

Po zachowaniu Jarosława Kaczyńskiego i jego zwolenników odnoszę wrażenie, że miał na myśli IV Rzeszę.

Komentarz został ukrytyrozwiń
anna
 • anna
 • 15.04.2012 14:17

kaczyński wybuduj sobie i swoim sługasom dom bez klamek,ale daleko najlepiej w smoleńsku

Komentarz został ukrytyrozwiń
konDonek
 • konDonek
 • 14.04.2012 18:34

Zmieciemy III RP - to pewne .... i to już się powoli realizuje.

Komentarz został ukrytyrozwiń
ad Rem
 • ad Rem
 • 14.04.2012 17:50

Hi hi hi , ile tych podstaw było budowanych ? Od 2005 r kilka i co ? wszystko pada jak domek z kart . Granie trumnami nie pomoże , wręcz zaszkodzi .Panie Kaczyński , niech pan w końcu zabawi się w prawdziwa opozycję.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jakub W.
 • Jakub W.
 • 14.04.2012 13:53

Węgrzy już przyrzekli że postarają się zmodernizować UE w sposób cywilizowany - by UE była partnerską, solidarną , dla wszystkich krajów,nie tylko dla wybranych. Taką Unię jak miał w zamyśle Schuman,,Adenauer i inni ,założyciele Unii Europejskiej. To co dziś mamy to obłęd rządzi Lewactwo i socjaliści .W takiej Europie nie da się żyć! Doprowadzili Europę do ruiny gospodarczej i moralnej - coś trzeba z tym zrobić!

Komentarz został ukrytyrozwiń
emigrant
 • emigrant
 • 14.04.2012 13:34

Dziennikarze BBC FOUR nie mogą za cholerę zrozumieć jak to możliwe by taka agenturalna Partia jakim jest PO nadal rządziła. Dziennikarze pękają ze śmiechu ,a mnie jest już wstyd tłumaczyć co się dzieje w Polsce.Oni mi tłumaczą jak to możliwe by taki antypolski rząd mógł rządzić tak dużym krajem jakim jest Polska. Pękają ze śmiechu .... przecież Polska to nie jakiś afrykański kraj ,to Europa ...jak to możliwe!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Władysława Borowiecka
 • Władysława Borowiecka
 • 14.04.2012 13:25

Te słowa muszą grzmieć i być powtarzane ciągle .
14.04.2012

- Czy Jarosław Kaczyński jest agentem wpływów rosyjskich służb specjalnych? --zapytał sarkastycznie znany brytyjski komentator. Nie, Jarosław Kaczyński nie jest agentem. Nigdzie na świecie nie ma agentury, która by ośmieszała Polskę równie skutecznie - pisze (jest moim autorytetem) Kawaler Orderu Orła Białego w "Gazecie Wyborczej""jej naczelny Adam Michnik.
ZOBACZ TAKŻE

"Kłamstwo o zamachu na Lecha Kaczyńskiego jest zwieńczeniem opowieści mitologicznej o tym, że dzisiejsza Polska nie jest państwem niepodległym i demokratycznym, lecz niemiecko-rosyjskim kondominium, że rządzona jest przez reżim skorumpowany i przestępczy, skoncentrowany na wyniszczeniu materialnym i kulturowym Polski i Polaków, na przypominającej terror lat stalinowskich wojnie z Kościołem katolickim i religią".
Należę do tych, których to przeraża, wiem bowiem, że kłamstwo powtarzane wrzaskliwie i nieprzerwanie bywa skuteczne. (...) Obserwatora z zewnątrz jednak to rozśmiesza. Dlatego może pytać z uśmiechem, czy Jarosław Kaczyński jest agentem służb specjalnych. Nie, Jarosław Kaczyński nie jest agentem. Nigdzie na świecie nie ma agentury, która by ośmieszała Polskę równie skutecznie" - pisze (jest moim autorytetem)
Kawaler Orderu Orła Białego (Lech Kaczyński notorycznie skreślał z listy do odznaczenia ).

Komentarz został ukrytyrozwiń
Irena Kozłowska
 • Irena Kozłowska
 • 14.04.2012 13:17

Byłam tam droga pani i wiem jak tam jest, byłam tam kilka dni. Jeżeli nie zrobimy zawczasu porządku u nas z Platformą i z tym post komunistycznym syfem ,to za chwilę będziemy mieli to, co dziś przeżywają Węgrzy.

Liberałowie rozwalili doszczętnie gospodarkę ,tak samo okłamywali Węgrów jak dziś opowiada bzdury Platforma

Zielona Wyspa i wczasy pod palmami na emeryturze!
Węgrzy są dziś biedni ale dumni z tego że wywalili post komunistyczny syf ,droga pani Elżbieto.
I to jest jeszcze przed nami do zrobienia bo za rok, będziemy chodzili głodni jak dziś wielu Węgrów pozbawionych środków do życia!!

Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń
elżbieta karpowicz
 • elżbieta karpowicz
 • 14.04.2012 13:04

Czy pani wie co pani pisze?Była pani na Węgrzech?Tam jest niesamowita bieda,nie rozumiem ludzi ,którzy piszą takie głupoty tylko po to bo kogoś popierają.Kobieto jak chceszsz zabierać głos to wysil się trochę i poznaj to o czym piszesz.Dla Kaczyńskiego to przykład ale do zdobycia władzy anie do dobrobytu.Węgry mają tyle wspólnego z nowoczesnością co pani opinia z prawdą.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Irena Kozłowska
 • Irena Kozłowska
 • 14.04.2012 12:03

Tak budowa IV RP jest konieczna Panie prezesie - wzór mamy bracia Węgrzy.Teraz trzeba odsunąć agenturalną Platformę i satelickie partie no i przystąpić do budowy nowoczesnego państwa prawa. Tak państwo prawa które obecnie osiągnęło moralne dno; pod tą ekipą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.