Facebook Google+ Twitter

Kaczyński: nowelizacja prawa o zgromadzeniach jest skandaliczna

Sejm uchwalił prezydencki projekt nowelizacji ustawy "Prawo o zgromadzeniach". Nowe regulacje pozwolą wprowadzić zakaz organizacji dwóch lub więcej zgromadzeń w tym samym miejscu lub czasie, jeżeli może to doprowadzić do naruszenia porządku publicznego. Jarosław Kaczyński zapowiedział, że PiS zaskarży ustawę do Trybunału Konstytucyjnego.

 / Fot. Beemwej/wikimedia/CC-BY-3.0Projekt przygotował i wniósł do Sejmu prezydent Komorowski. Nowelizacja przewiduje m.in., że organy gminy mogą zakazać organizacji dwóch lub więcej zgromadzeń w tym samym miejscu i czasie, gdyby mogła zaistnieć możliwość naruszenia porządku publicznego. Nowelizacja wydłuża też termin zgłoszenia wniosku o organizację zgromadzenia z 3 do 6 dni, nie odnosi się do zgromadzeń spontanicznych oraz wprowadza zakaz zakrywania twarzy.
Zgromadzenie będzie musiało mieć przewodniczącego, który ma być łatwo rozpoznawalny wśród pozostałych uczestników demonstracji. Będzie on odpowiedzialny za takie przeprowadzenie zgromadzenia, by zapobiec powstaniu szkody z winy uczestników. Osoby postronne, które zakłócałyby demonstrację musiałyby się stosować do poleceń przewodniczącego.

Nowelizacja wprowadza kary grzywny, do 7 tys. zł dla przewodniczącego zgromadzenia, jeśli nie wykonuje on swych obowiązków i nie przeciwdziała naruszeniom porządku publicznego oraz do 10 tys. zł dla osób, który nie stosują się do poleceń przewodniczącego - informuje TVP Parlament.

Przeciwko nowelizacji bardzo ostro protestowała opozycja, stwierdzając m.in., że cofa ona Polskę w stronę PRL, Białorusi i Rosji. Jarosław Kaczyński powiedział, że "to jest sytuacja, w której arbitralnie będzie można decydować, czy jakieś zgromadzenie może się odbyć, czy ma się nie odbyć. To jest sytuacja zupełnie skandaliczna. Zawsze można zgłosić coś przedtem i zablokować". Prezes PiS zapowiedział zaskarżenie nowelizacji do Trybunału Konstytucyjnego.

Krystyna Pawłowicz z PiS podczas sejmowej debaty wytknęła prezydentowi, że chce ograniczyć wolność zgromadzeń pod pretekstem incydentów prowokowanych przez środowiska lewackie w dniu 11 listopada i rosyjskie służby podczas Euro, a także na skutek swojego niezadowolenia z comiesięcznych procesji pamięci o ofiarach Smoleńska pod Pałacem Prezydenckim.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

Less
 • Less
 • 02.07.2012 00:51

Kaczynskiego ogarnela chyba skleroza.Kiedy jego brat byl prezydentem Warszawy,to dawal zezwolenia na demonstacje w sposob wybiorczy,co znalazlo epilog w Trybunale w Strasburgu.Polska przegrala. Wtedy Jroslaw nie nazywal tego skandalem.Punkt widzenia zalezy od miejsca siedzenia.Ewa Stankiewicz ,Mohery i inni niech zajma sie czyms bardziej pozytecznym.Myslalem,ze procesje prowdzi ksiadz,ale slysze,ze to Kaczynski uzurpuje sobie prawo do prowadznia procesji z rozancami. Jaroslawie Zbawco,jak nazywaja sie poszczgolne czastki rozanca? Niechze Zbawca ,ktorego brat polegl smiercia meczenska nas oswieci.

Komentarz został ukrytyrozwiń
chech
 • chech
 • 01.07.2012 10:42

Jestem za. Koniec legalnych politycznych ustawek w centrum miast za nasze pieniądze.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Borowczyk
 • Borowczyk
 • 30.06.2012 14:26

było trochę spokoju dzieki Euro i znów Kowalskie i Cybruchy inne media cytują i walcza, walczą o łapki, gwiazdki i podobiznę w widocznym miejscu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
red
 • red
 • 29.06.2012 19:06

Tym rządowym durniom się wydaję - że jak zakażą protestów; to stanie się cud nad Wisłą i będzie wszystko za darmo ,a ludzie będą szczęśliwi .....

Komentarz został ukrytyrozwiń
ORDNUNG MUSS SEIN
 • ORDNUNG MUSS SEIN
 • 29.06.2012 18:40

w koncu bedzie porzadek a nie tu pis maszeruje 10 za zekretu wychodzi Gazeta Polska a w polowie dolaczaja podstrzeleni Solidarni z Rydzykiem

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dokładnie tak jak Wincenty mówiła kiedyś komunistyczna władza- trzeba pracować, a nie strajkować. I doprowadziła państwo do długów oraz zapóźnień ekonomicznych, ktore spłacamy do dzisiaj.
Skoro obecną władzę stać na milionowe premie za spartolone inwestycje, na dofinansowywanie nie wiadomo w imię czego greckich emerytów, którzy zarabiają kilka razy tyle co nasi (a de facto dofinansowanie niemieckich banków), na europejskie "bączki", tuskoloty i inne igrzyska, to co innego pozostaje obywatelom jak bezsilne protesty.
Ale powoli, niedługo jak za dawnych czasów wprowadzi się w ogóle zakaz zgromadzeń. Trzech obywateli w jednym miejscu i już milicja będzie mogła ich profilaktycznie zgarnąc na 48 godzin.

Komentarz został ukrytyrozwiń
kama
 • kama
 • 28.06.2012 22:00

3 x TAK dla nowelizacji prawa o zgromadzeniach !!!!!!!!!!!
wewszcie będzie demokracja, a nie anarchia.

Komentarz został ukrytyrozwiń
wincenty
 • wincenty
 • 28.06.2012 19:49

narod jest znuzony ciaglymi demonstracjami marszami zgromadzeniami.kochana opozycjo ktos musi rowniez pracowac.zgromadzeniami marszami nie nakarmimy naszych dzieci.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Gerard Stenc^
 • Gerard Stenc^
 • 28.06.2012 18:33

P rezydentowi i P remierowi ,wysokie nagrody za spontanicznie wysoki rozwój państwa środkowego w Europie !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

maay prawo protestować wypowiadać swoje zdanie ale czy zawsze musimy mieć adwersarza

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.