Facebook Google+ Twitter

Kaczyński o Tusku: rola premiera go przerosła

- Winą obciążającą Tuska jest generalnie ten tragiczny finał wojny z Prezydentem, a więc rozdzielenie wizyt w Katyniu na dwie. Finałem rozdzielenia była katastrofa i śmierć Prezydenta wraz z towarzyszącymi mu osobami - mówi Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla Naszego Dziennika.

 / Fot. PAPW wywiadzie udzielonym "Naszemu Dziennikowi", Jarosław Kaczyński wspomina wydarzenia z 10 kwietnia, ocenia politykę polskiego rządu w sprawie badania przyczyn katastrofy Tu-154 M pod Smoleńskiem i komentuje raport MAK.

Wg prezesa PiS raport MAK jest upolityczniony, "widać wyraźną intencję, która ma pokazać, gdzie jest miejsce Polski i Tuska". Kaczyński twierdzi w wywiadzie, że raport jest "prymitywną, prostacką realizacją zamówienia propagandowego". Uważa, że np. odtworzenie krzyków z ostatnich sekund lotu było "okrutną złośliwością". Dla prezesa PiS powody wypadku są jednoznaczne. Zdecydowało o nim "sprowadzenie samolotu przez Rosjan, podawanie błędnych danych i być może uszkodzenie samolotu". Kaczyński odrzuca zarzut, że polscy piloci byli pod presją, która mogła wpłynąć na ich decyzje. Jarosław Kaczyński zapowiada, że będzie kolejna wizyta w Stanach Zjednoczonych i na forum Unii Europejskiej, by ta sprawa nadal żyła.

Kaczyński w Sejmie: Rosjanie są dzisiaj słabnącym państwem

Kaczyński twierdzi w wywiadzie, że elity rosyjskie nie uznają Polski za poważny podmiot w relacjach międzynarodowych, a to, co zdarzyło się po katastrofie smoleńskiej, "co działo się ze zwłokami czy wrakiem samolotu, a później w śledztwie, choćby z opóźnianiem dostarczania materiałów do Polski, to wielki akt lekceważenia". Prezes PiS uznaje to za "despekt pokazywany w sposób bardzo demonstracyjny", który premier Tusk przyjął. Jak twierdzi, Polska przez ostatnie 20 lat nie odcięła się od swojej przeszłości, czyli od więzów z Rosją, a "jakiś mechanizm wywołuje w Tusku barierę lękową wobec Rosji", a rola premiera go przerosła.

Tusk w Sejmie: prawdy o katastrofie nie rozjaśnią pochodnie

Kaczyński uważa też, że w przypadku śledztwa w sprawie katastrofy popełniono błąd, ponieważ przyjęto jedynie załącznik 13 do konwencji chicagowskiej, a nie samą konwencję, dlatego Rosjanie korzystają z tego i uznają sprawę za zamkniętą.

Wspominając zdarzenia z 10 kwietnia, Kaczyński ujawnia, że udało mu się wywalczyć, by ciało Lecha Kaczyńskiego nie zostało zabrane do Moskwy. "Zdecydowanie się nie zgodziłem. Przez cały czas była tylko mowa o badaniach DNA, a nie o sekcji".

Pytany przez dziennikarza ND Kaczyński tłumaczy, dlaczego odmówił spotkania z premierami Tuskiem i Putinem na miejscu katastrofy. Kaczyński nie chciał odbierać kondolencji od "ludzi, którzy w takim czy innym sensie są za to, co się stało, odpowiedzialni". Uważa też, że za tę decyzję został ukarany i długo musiał czekać na pozwolenie wyjazdu z Rosji.

W wywiadzie pojawia się też wątek wyborów prezydenckich, w których mimo żałoby Kaczyński zdecydował się wystartować. Jak twierdzi nie myślał o tym początkowo, ale przekonały go wyniki badań, wg których miał największe szanse.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (49):

Sortuj komentarze:

75-latek moher
 • 75-latek moher
 • 25.01.2011 22:23

Kaczyński powinien premierowi Tuskowi buty czyścić i to nie wiadomo czy zrobiłby to należycie. Jeżeli mówimy o polsce jako dzikim kraju to Kaczyńscy mają ogromny wkład, ze nas tak postrzega świat

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Jadwiga Kowalczyk "http://fakty.interia.pl/news/francuska-krytyka,722202 "

Właśnie o takiego prezydenta chodzi który jest niezależny, i nie klęka na kolana przed "wielkimi tego świata" lecz uważa siebie i własny kraj za równoprawnych partnerów w relacjach z innymi przywódcami. Co do dziennikarzy mógł czuć uraz wiele krzywdy wyrządzili ŚP. Lechowi Kaczyńskiemu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Polka
 • Polka
 • 21.01.2011 12:26

biedny nasz Premier,jak sie ma taka sztuke w sejmie jak Pan Kaczynskie to trudno zachowac kulture,ktora Premier wykazuje sie ponad wszystkich-Panie Premierze wwtrwalosci - Pan nie zywy ale sprawiedliwy,mam nadziej ze sprawiedliwosc dopadnia Pana Kaczynskiego za obrazanie narodu!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Jerzy Konopka - a' propos dyskredytacji i poniżania nie zyjącego prezydenta- tak bywa, że jesli ktos mieczem wojuje, od miecza ginie.
Załączam fragment wypowiedzi Wałęsy:

"Lecha Kaczyńskiego, głowę państwa, nazwał pan ostatnio s...m. Nie żałuje Pan? Nie posunął się Pan zbyt daleko, używając tak mocnego słowa pod adresem głowy państwa?
- Ja na swoim blogu napisałem, że do Kaczyńskiego pasuje jedno słowo: s...syn. I niech każdy je interpretuje, jak chce. Najostrzej rozszyfrowują to słowo ludzie z otoczenia Kaczyńskiego. Nie nasuwa im się żadne inne określenie na swojego szefa? Ja napisałem to w reakcji na kompromitujący Polskę wywiad Kaczyńskiego dla francuskiej telewizji. Jak można mówić, że w połowie lat 90. byłem większym zagrożeniem dla demokracji niż Kwaśniewski? Jak można tak niszczyć Polskę i jej ludzi za granicą? To anarchia, a jak mamy do czynienia z anarchią, to potrzebne są bardzo mocne słowa."http://wiadomosci.gazeta.pl/kraj/1,34308,4236355.html

Pomijając megalomanię byłego prezydenta Wałęsy - coś jednak było na rzeczy.
http://fakty.interia.pl/news/francuska-krytyka,722202

Komentarz został ukrytyrozwiń
levy
 • levy
 • 21.01.2011 08:56

http://www.tvn24.pl/2406940,0,0,1,1,mimika-polityki,wideo.html

Komentarz został ukrytyrozwiń
levy
 • levy
 • 21.01.2011 08:42

Wczoraj dobrze naszego guru od prawdy podsumował Marcinkiewicz mówiąc, że Kaczyński swoimi zaciętymi atakami głuszy własne wyrzuty sumienia.
Nic dodać nic ująć.

Komentarz został ukrytyrozwiń
zorro
 • zorro
 • 20.01.2011 21:27

słusznie mówisz, "myNaród Dzisiaj 20:42" gdy wszyscy się rozbroimy to i tak pokoju nie będzie, gdyż zawsze znajdzie się taki, który się "mniej rozbroił". POKÓJ JEST WÓWCZAS, GDY WSZYSCY SĄ UZBROJENI.
potocznie,
gdy obaj mają pałki, to nie jest ważne która jest nieco dłuższa. strach jest po obu stronach. ale gdy jeden nie ma nic, a drugi np krótki kij, to zaraz go bierze chęć pokazania go bezbronnemu.
I TU NIE MA SENSU POKAZYWANIE SWEJ SŁABOŚCI I SWEGO STRACHU.

Komentarz został ukrytyrozwiń
JAN NOWAK
 • JAN NOWAK
 • 20.01.2011 21:17

"KOWALSKI-sądzicie po sobie, więc PITOLICIE TOWARZYSZU". to nie cytat. to moje więc dobrze zapamiętajcie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jan Kowalski
 • Jan Kowalski
 • 20.01.2011 20:52

"W głowie Jarosławia zaległ się bolszewik" to cytat.

Komentarz został ukrytyrozwiń
myNaród
 • myNaród
 • 20.01.2011 20:45

ktoś widział levy'ego? szukam szuje po wszystkich portalach a on jakby "do szafy". to tak zwane "zachowanie na tuska"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.