Facebook Google+ Twitter

Kaczyński: Polska uznaje Wielki Głód za ludobójstwo

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-11-22 13:16

Lech Kaczyński podkreślił w Kijowie, że Polska uznaje Wielki Głód za ludobójstwo. Prezydent wziął udział w obchodach 75. rocznicy tragedii, która zabrała życie kilku milionów mieszkańców radzieckiej Ukrainy.

Przemawiając w czasie forum „Mój naród będzie żyć wiecznie", Lech Kaczyński podkreślił, że Wielki Głód w latach 1932-33 był okrutnym wydarzeniem, które przekracza ramy terminu „ludobójstwo". Zaznaczył, że wśród ofiar byli także Polacy.

Lech Kaczyński ocenił, że walka o pamięć to jedno z najważniejszych zadań państw postkomunistycznych. Tamten ustrój potrafił dokonywać mordów na największą skalę jednocześnie je ukrywając. - dodał prezydent.

Zdaniem Lecha Kaczyńskiego, prawda o Wielkim Głodzie i innych zbrodniach komunistycznych „przebija się z wielkim trudem". Prezydent zaznaczył wkład Wiktora Juszczenki w utrwalanie pamięci o tej tragedii.

Lech Kaczyński opuścił forum po swoim wystąpieniu i udał się z powrotem do Warszawy. Przywódcy Litwy i Gruzji pozostaną w Kijowie bowiem uroczystości uczczenia pamięci ofiar Wielkiego Głodu zakończą się dopiero wieczorem. Według nieoficjalnych informacji, decyzja polskiego prezydenta to odpowiedź na zachowanie Wiktora Juszczenki 11 listopada w Warszawie, który nie wziął udziału w gali w Teatrze Wielkim.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.