Facebook Google+ Twitter

Kaczyński: Tusk odpowiedzialny za katastrofę. Moralnie i politycznie

"Uważałem, że przynajmniej w sensie moralnym i politycznym, Donald Tusk i jego otoczenie ponoszą odpowiedzialność za katastrofę. Abstrahuję od odpowiedzialności karnej” - zeznał 27 lipca w prokuraturze Jarosław Kaczyński. Zapis protokołów z przesłuchań ujawnia dziś tvn24.pl.

 / Fot. PAPJarosław Kaczyński mówił podczas przesłuchania o ostatniej rozmowie z Lechem Kaczyńskim, którą za pośrednictwem telefonu satelitarnego odbył 20 minut przed katastrofą.
Nic nie wskazywało na to, że samolot ma jakieś problemy; prezydent nie wspominał o konieczności awaryjnego lądowania.

Kaczyński opowiada o okolicznościach, w których dowiedział
się o śmierci brata i innych pasażerów samolotu. Około godziny 9 zadzwonił do niego z tą informacją minister Radosław Sikorski. Kaczyński miał te informację skwitować słowami: "To wynik waszej zbrodniczej polityki, nie zakupiliście samolotu”.

Prezes PiS zeznał też, że Sikorski dzwonił po raz drugi kilka minut później i poinformował, że do katastrofy doszło z winy pilotów. „Była to wypowiedź kategoryczna, bez powołania się na jakiekolwiek źródło” - przytacza zeznanie prezesa PiS portal TVN24.pl

Kaczyński przyznaje, że nie pamięta szczegółów okoliczności związanych z identyfikacją ciała Prezydenta, ponieważ był pod silnym wpływem środków uspokajających. Po lądowaniu w Witebsku, dalszą trasę pokonał wraz osobami towarzyszącymi samochodem, którego kierowca miał celowo zwalniać, by wyprzedziła ich kolumna samochodów Tuska. Później kierowca autobusu miał kilka razy robić dodatkowe okrążenia, by opóźnić przyjazd na miejsce katastrofy. Tej ostatniej sytuacji Kaczyński osobiście nie pamięta, ale otrzymał ją od swoich współtowarzyszy podróży.

W zeznaniach pojawiają się często hipotezy prezesa PiS, który np. twierdzi, że nie doszłoby do wypadku, gdyby nie rozdzielono wizyt w Smoleńsku premiera Tuska i prezydenta Kaczyńskiego. Mówi, że PO chciała wykluczyć Lecha Kaczyńskiego ze wspólnych obchodów rocznicy zbrodni katyńskiej. "Uważałem, że przynajmniej w sensie moralnym i politycznym, Donald Tusk i jego otoczenie ponoszą odpowiedzialność za katastrofę. Abstrahuję od odpowiedzialności karnej” – oświadczył prezes PiS.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

Anula
 • Anula
 • 17.09.2010 11:01

sorry za tego byka, wiem,wiem widze go.Zeby nie bylo.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Anula
 • Anula
 • 17.09.2010 10:57

Zadna nowosc. Kaczynski potrafi tylko oskarzac. Rownie dobrze on mogl sie postarac o zakup samolotu jak pelnil funkcje premiera,dlaczego tego nie zrobili?
Jaro nie pamięta szczegółów dojazdu do rozbitego tupolewa ponieważ był pod silnym wpływem środków uspokajających,ale w jego oczach to bylo knucie,spisek itp. nie powinien sie w ogole wypowiadac na ten temat skoro ma dziure w pamieci.
A pozatym nie wyobrazam sobie premiera Tuska i śp.prezydenta Kaczynskiego w jednym samolocie a dlaczego?poniewaz Kaczynski w zyciu by sie na to nie zgodzil,proste. Wiec Jaro powinien zamilknac raz na zawsze z tymi swoimi wypowiedziami.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 16.09.2010 17:31

Prokuratura rozważa wniesienie aktu oskarżenia przeciwko Jarosławowi Kaczyńskiemu za ujawnienie materiałów ze śledztwa objętych tajemnicą.

Komentarz został ukrytyrozwiń
GOSC 35
 • GOSC 35
 • 16.09.2010 16:14

Na zachodzie premier dobrze szanującego sie państwa,po czyms takim podaje sie do dymisji.Ale FARBOWANE LISY nigdy tego nie zrobią- sa za bardzo pazerne.WSTYD POLSKO

Komentarz został ukrytyrozwiń
Anita Bar
 • Anita Bar
 • 16.09.2010 16:09

Dlaczego druga co do wielkości partia polityczna pozwala na to, by jej prezes tak bardzo kompromitował samą partię i jej wyznawców? Przecież chyba nie wszyscy do niej należący zarazili się tą ciężką chorobą-która zwie się ;NIENAWIŚĆ''i widzą do czego to prowadzi!!Ludzie -odwagi !!Nienawiść i chore parcie na władzę Was wykończy! Chorego na chorobę zakażną izoluje się od pozostałych,by ich ochronić! A J.Kaczyński ZACHOROWAŁ NA NIEPAMIĘĆ,NA NIENAWIŚĆ,NA CHCIWOŚĆ,NA KŁAMSTWO,NA UBLIŻANIE! OGÓLNIE BRAK TEMU CZŁOWIEKOWI PO PROSTU HONORU!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ćpun
 • Ćpun
 • 16.09.2010 15:08

Kaczyński nie umie czytać ze zrozumieniem

Komentarz został ukrytyrozwiń
Aksjom
 • Aksjom
 • 16.09.2010 12:23

Ups! Nie wiedziałem że to strona moderowana przez ludzi z PiSu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jaromir
 • Jaromir
 • 16.09.2010 11:46

Tak to już jest, że winny najgorliwiej szuka winnych. Winnym w sensie moralnym, politycznym i karnym jest osoba która podjęła decyzję zejścia poniżej 100 metrów we mgle. Winnym w sensie moralnym, jest ten co przygotował taką listę pasażerów, nie biorąc pod uwagę lekcji z katastrofy samolotu CASA.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Joko - którzy ludzie? Konkretnie! Z imienia i nazwiska... :]

Komentarz został ukrytyrozwiń

http://www.radiownet.pl/radio/wpis/8830/
wstrząsający wywiad

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.