Facebook Google+ Twitter

Kadima czy Likud - kto stworzy koalicję w Izraelu?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-02-11 16:09

W Izraelu od rana trwają konsultacje w sprawie sformowania nowej koalicji rządowej. Przypuszczalnie misja ta przypadnie Benjaminowi Netanjahu, którego partia Likud , mimo uzyskania mniejszego poparcia w wyborach, może zmobilizować poparcie ponad połowy deputowanych w parlamencie.

We wczorajszych wyborach parlamentarnych partia Netanjahu otrzymała o jedno miejsce mniej w Knesecie niż zwycięska Kadima, ale prawdopodobnie to właśnie Likud będzie mógł sformować nową koalicję rządową.

Głównym jego partnerem może być radykalne ugrupowanie Nasz Dom Izrael, które nie zgadza się na żaden kompromis terytorialny z Palestyńczykami. Netanjahu włączyłby też do swojej koalicji kilka mniejszych partii prawicowych i religijnych, natomiast centrowa Kadima i socjaldemokratyczna Partia Pracy przeszłyby do opozycji.

Zdaniem obserwatorów, na obecnym etapie mało realna jest propozycja liderki Kadimy Cipi Liwni, aby utworzyć z Likudem rząd jedności narodowej. Gdyby jednak wielka koalicja miała powstać w jej skład weszłaby też zapewne Partia Pracy, której przywódca Ehud Barak otrzymałby znowu resort obrony.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.