Facebook Google+ Twitter

"Kadrowi patrioci" wywołali zamieszanie na Białorusi

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-02-17 09:58

Państwowe media na Białorusi krytycznie odnoszą się do sytuacji wokół nieuznawanego Związku Polaków na Białorusi. Tamtejszy dziennik "Sawieckaja Białoruś" - za całe zamieszanie odpowiadają tak zwani "kadrowi patrioci", których wspiera Warszawa.

Państwowa gazeta opublikowała reportaż z Iwieńca, w którym negatywnie o byłej dyrektor Domu Polskiego Teresie Sobol wypowiadają się jej sąsiedzi. Zdaniem "Sawieckiej Białorusi" większość mieszkańców miasteczka cieszy się, że Dom Polski przejdzie w ręce prorządowej organizacji bo wreszcie wszyscy będą mieli do niego dostęp.

Telewizja STV uznała, że burza jaka wybuchła w Warszawie wokół nieuznawanego Związku Polaków na Białorusi jest spowodowana toczącą się w naszym kraju kampanią prezydencką. Stacja zacytowała również rzecznika białoruskiego MSZ Andreja Popowa.

Rzecznik zarzucił polskim mediom wprowadzanie w błąd opinii publicznej w Polsce. Większość państwowych mediów na Białorusi odnosi się do całej sprawy z troską - mając na uwadze zachowanie dobrosąsiedzkich stosunków białorusko - polskich.

Represje wobec polskiej mniejszości nasiliły się 8 lutego gdy białoruska milicja siłą zajęła Dom Polski w Iwieńcu. Władze chcą odebrać budynek nieuznawanemu Związkowi Polaków i przekazać go lojalnej wobec władz w Mińsku organizacji o tej samej nazwie.

Do tej pory kulminacyjnym momentem represji było zatrzymanie i skazanie na pięć dni aresztu trzech członków kierownictwa ZPB: szefa Rady Naczelnej Andrzeja Poczobuta, wiceprezesa Mieczysława Jaśkiewicza i rzecznika prasowego Igora Bancera. Wszyscy zostali oskarżeni o udział w nielegalnej manifestacji zorganizowanej w Grodnie w obronie Domu Polskiego w Iwieńcu. O taki sam czyn została oskarżona również szefowa ZPB Andżelika Borys, którą sąd skazał na zapłacenie grzywny w wysokości 350 dolarów.

Grupa około 40 naszych rodaków spędziła kilka godzin w areszcie w Wołożynie. Milicja w ten sposób próbowała uniemożliwić im udział w demonstracji przed budynkiem miejscowego sądu gdzie rozpoczął się proces w sprawie ustalenia własności Domu Polskiego w Iwieńcu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.