Facebook Google+ Twitter

Kafka, świnka i kot, czyli kampania w sieci

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2009-05-26 09:27

Kumpel, który pomoże w biedzie, mroczny outsider walczący z absurdami systemu czy otoczony rodziną mąż stanu - takie pomysły na swój polityczny wizerunek mają politycy, którzy w wyborczej eurokampanii reklamują się spotami w internecie.

- Wiesz, długo nad tym myślałam i wolałabym tego uniknąć. Ale nie mam wyboru - nastolatka w okularach w dłoni ściska młotek. Zrazu nie wiemy, przed kim się tłumaczy, potem na ławie naprzeciw dziewczyny widzimy glinianą świnkę.

I wtedy otoczony zielenią niczym Janosik pojawia się Paweł Poncyljusz, kandydat PiS. - Są lepsze sposoby na kryzys. W Parlamencie Europejskim będę walczyć o miejsca pracy, tak by twoje oszczędności mogły pozostać w skarbonce - uspokaja uśmiechnięty polityk.

"Są lepsze sposoby na kryzys" - to formuła, która pojawia się już w drugim spocie Poncyljusza. W innym towarzyszyła historyjce o dziewczynie (tej samej), która z biedy chce sprzedać na aukcji swego psa.
Jeszcze silniej na koncept i zaskoczenie postawił kandydat SLD Łukasz Naczas.

Ukryty w teatralnym półcieniu przypomina o tematach zastępczych, które wprowadziły do życia publicznego partie prawicowe: praca za seks, afera gruntowa, wojna o samolot... To wyliczenie absurdów pozwala Naczasowi porównać polską politykę w wydaniu PiS i PO do realiów z "Procesu" Franza Kafki. Alternatywą jest budowa Europy socjalnej, którą kandydat SLD obiecuje swym wyborcom.

Reprezentujący PO Sławomir Nitras nie sili się na aluzje literackie. Przekaz płynący z jego spotu jest prosty: to człowiek kompromisu, szanujący tradycję Solidarności polityk, w którym sam Tusk widzi nadzieję PO na przyszłość.

Cały artykuł przeczytasz na polskatimes.pl.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.