Facebook Google+ Twitter

KAFOS: O pożytkach z sieciowania

Współautorzy: Barbara Podgórska

Jeszcze nie wszystkie organizacje pozarządowe doceniają wartość sieciowania, czyli przynależności do pewnych struktur łączących stowarzyszenia i fundacje z jakiegoś regionu lub mających podobne misje.

 / Fot. Adam K. PodgórskiA korzyści są bezsporne. Nikt nikomu nie ogranicza suwerenności, nie narzuca zwierzchności, nie zmusza do niczego.

Wybitny biolog i filozof Ernst Haeckel twierdził: Jeśli człowiek pragnie żyć w dobrze rządzonej społeczności i być szczęśliwym, powinien dążyć nie tylko do szczęścia własnego, ale również do szczęścia tej społeczności, do której należy, i do szczęścia bliźnich, którzy wchodzą w jej skład. Tę prawdę Śląskie Forum Organizacji Pozarządowych KAFOS przyjęło za własną dewizę. KAFOS jest formalnie zarejestrowanym związkiem stowarzyszeń i innych osób prawnych zrzeszającym 82 organizacje działające w sferze pożytku publicznego w województwie śląskim. 50 spośród tych podmiotów (61 proc.) posiada status organizacji pożytku publicznego, inne się o niego ubiegają.

Niedawno KAFOS wydało publikację pt. Baza danych organizacji członkowskich, według stanu faktycznego na koniec 2010 roku. Broszura zawiera aktualny wykaz wszystkich organizacji członkowskich, ich dane teleadresowe, informacje o dniach i godzinach pracy oraz
adresatach świadczeń i formach udzielanej pomocy.

Organizacje skupione w KAFOS-ie świadczą usługi dla ponad 42 tysięcy ludzi, głównie niepełnosprawnych, chorych, ubogich, dotkniętych uzależnieniami, zagrożonych wykluczeniem społecznym z rozmaitych przyczyn, bezrobotnych i bezdomnych, a także całym rodzinom, nie mogącym udźwignąć ciężarów codzienności. Niektóre z organizacji członkowskich wspierają w stopniu istotnym szkoły, placówki opiekuńcze, placówki służby zdrowia, a ponadto inne organizacje pozarządowe i inicjatywy lokalne.

- Nasze organizacje prowadzą ponad sto różnorodnych placówek, w tym 20 świetlic środowiskowych i terapeutycznych, 12 domów dziennego pobytu dla seniorów i niepełnosprawnych, 8 warsztatów terapii zajęciowej, 9 ośrodków terapii i wiele innych – informuje Anna Kruczek, prezeska Forum. - Organizacje członkowskie zatrudniają obecnie 961 pracowników i współpracują z 624 wolontariuszami. Ale najważniejszym potencjałem KAFOS jest społeczna praca zarządów i członków wszystkich stowarzyszeń.

Naczelnymi zasadami wyznawanymi i pilnie przestrzeganymi przez uczestników KAFOS-u są: niezależność, tolerancja, podmiotowe traktowanie interesantów, jawność, rzetelność i współpraca.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.