Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15630 miejsce

Kahlenberg: Obchody 325. rocznicy odsieczy wiedeńskiej

Venimus, vidimus, Deus vicit – „Przybyliśmy, zobaczyliśmy a Bóg zwyciężył” - to słowa Jana III Sobieskiego napisane w noc po wiktorii wiedeńskiej. Na Kahlenbergu w stolicy Austrii 7 września uczczono 325. rocznicę odsieczy wiedeńskiej

Na Kahlenbergu w stolicy Austrii 7 września uczczono 325. rocznicę odsieczy wiedeńskiej / Fot. Kamil WszołekImpreza dobyła się z rozmachem. W uroczystej Mszy św., sprawowanej z ceremoniałem wojskowym, brali udział przedstawiciele najwyższych władz Polski i Austrii oraz wielotysięczny tłum pielgrzymów. Kazanie wygłosił bp Józef Zawitkowski z Łowicza, a Mszy przewodniczył biskup polowy gen. dyw. Tadeusz Płoski.

Zobacz fotogalerię z obchodów.

- Zwycięstwo polskiego oręża i koalicji państw europejskich pod wodzą naszego króla ocaliło kulturę i chrześcijaństwo Europy, wpisując się głęboko w jej dzieje. Zadecydowało o jej losie – powiedział bp Płoski.

Liturgię uświetniał Chór Archikatedry Katowickiej pod dyrekcją Krzysztofa Kagańca, Chór Milowiecki pod dyrekcją Ireny Zając oraz Sanktuaryjny Chór z Tuchowa pod dyrekcją Jana Gładysza.

Na Kahlenbergu w stolicy Austrii 7 września uczczono 325. rocznicę odsieczy wiedeńskiej / Fot. Kamil WszołekNastępnie delegacje polska i austriacka złożyły wieńce w kaplicy Jana III Sobieskiego. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele wojska austriackiego i polskiego na czele z generałem broni Waldemarem Skrzypczakiem – dowódcą Wojsk Lądowych, przedstawiciele władz samorządowych Wiednia oraz Polonia z Austrii. Przed trybuną honorową defilowała Kompania Reprezentacyjna Dowództwa Polskich Wojsk Lądowych oraz Kompania Reprezentacyjna Austriackich Wojsk Lądowych. Następnie koncert i musztrę paradną zaprezentowała Orkiestra Reprezentacyjna Polskich Wojsk Lądowych pod dowództwem majora Artura Czereszewskiego.

- Chciałbym tu w szczególnym miejscu, na Kahlenbergu, zameldować wspaniałemu królowi Janowi III Sobieskiemu, że jego wizja wolnej, solidarnej i szanującej odrębność kulturową Europy jest przez nas nadal kontynuowana. – powiedział gen. broni Waldemar Skrzypczak.

****
Na Kahlenbergu w stolicy Austrii 7 września uczczono 325. rocznicę odsieczy wiedeńskiej / Fot. Kamil WszołekOdsiecz wiedeńska to wyprawa wojsk polskich w 1683 roku pod wodzą króla Jana III Sobieskiego idących na pomoc wojskom austriackim przeciwko oblegającym Wiedeń wojskom tureckim. Była to jedna z najważniejszych bitew decydujących o losie Europy.

Imprezie towarzyszyły także doroczne Dożynki Polskie w Austrii oraz 25. rocznica pobytu Jana Pawła II na Kahlembergu. W uroczystościach dożynkowych udział wzięły: Zespół Pieśni i Tańca "Lachy" z Nowego Sącza pod kierownictwem Teresy Grochal i Zespół Pieśni i Tańca im. Władysława Reymonta z Lipiec Reymontowskich pod kierownictwem Teresy Pszczółki oraz Grupa Taneczna Związku Podhalan w Wiedniu "Zakopane" pod kierownictwem Tadeusza Fronka-Gąsienicy.

Zobacz także: Polskie dożynki w stolicy Austrii

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

O to ciekawe;) Bo z tego co wiem, austryjacy milczą o tym i nie wspominają za bardzo , pewnie przez to, że później byli jednym z zaborców...
Ale pomnik Sobieskiego jest... malutki w parku zarośnięty bluszczem... podczas gdy Tureckiego Paszy stoi wielki i okazały... alle historia, polityka,,,

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.