Facebook Google+ Twitter

Kailash Satyarthi i Malala Yousafzai laureatami Pokojowej Nagrody Nobla

Działacz na rzecz praw dzieci w Indiach Kailash Satyarthi i pakistańska nastolatka, która przeżyła atak talibów Malala Yousafzai zostali tegorocznymi laureatami Pokojowej Nagrody Nobla - poinformował w piątek Norweski Komitet Noblowski.

 / Fot. PAP/EPA/Andrew Gombert/Martial TrezzinPrzewodniczący Komitetu Thorbjoern Jagland poinformował, że Kailash Satyarthi i Malali Yousafzai zostali uhonorowani za "walkę z ciemiężeniem dzieci i młodych ludzi oraz o prawo wszystkich dzieci do nauki".

W uzasadnieniu Komitetu Noblowskiego podkreślono, że Kailash Satyarthi w swojej działalności skupia się na walce z wykorzystywaniem dzieci dla korzyści finansowych. Przyczynił się również do rozwoju ważnych konwencji międzynarodowych w zakresie praw dziecka - podaje polskieradio.pl.Satyarhi prowadzi również organizację Bachpan Bachao Andolan, która pomogła już ponad 80 tysiącom dzieci.

Z kolei o 17-letniej Malali Yousafzai napisano, że już od kilku lat walczy o prawo do edukacji dziewcząt i daje przykład, że dzieci i młodzież również mogą przyczynić się do poprawy własnej sytuacji.

Malala od 5 lat prowadzi bloga tworzonego pod pseudonimem Gul Makai, na którym opisywała działalność talibów, którzy sprzeciwiają się edukacji dziewcząt. 2 lata temu zorganizowano zamach na jej życie, w wyniku którego została postrzelona w głowę. Od tego czasu działa na rzecz edukacji kobiet, przemawia na forum ONZ i spotyka się ze światowymi przywódcami m.in. Barackiem Obamą.

Zobacz także: Patrick Modiano laureatem literackiej Nagrody Nobla

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.