Facebook Google+ Twitter

Kair przed wojną domową? Coraz więcej ofiar, USA może cofnąć pomoc finansową

W Egipcie wrze. Doszło do strzelaniny, w której zginął jeden żołnierz oraz 37 demonstrantów. USA zastanawia się, czy nie cofnąć pomocy finansowej.

Sonda

Konflikt w Egipcie ma dla Ciebie znaczenie?

Wczesnym rankiem zwolennicy Mursiego próbowali szturmować budynek, w którym przetrzymywany jest były prezydent Egiptu. Jak podaje agencja Reutersa, pierwszymi, którzy otworzyli ogień, byli demonstranci popierający obalonego w środę Mursiego.

Żołnierze egipscy postanowili odeprzeć atak, używając ostrej amunicji. Zginął jeden funkcjonariusz, czterdziestu zostało rannych. Poległo również 37 demonstrantów.

Gehad El-Haddad, starszy doradca oraz rzecznik prasowy Bractwa Muzułmańskiego, które początkowo popierało interwencję wojskową, powiedział, że nie będzie dalej blokować negocjacji w celu utworzenia rządu tymczasowego.

Podczas starcia z wojskami rządowymi wielu zwolenników Mursiego zostało rannych. Opatrywano ich w prowizorycznym szpitalu polowym.

W Egipcie nadal jest niespokojnie. Dodatkowo, w kraju szerzą się pogłoski, jakoby USA miało sprzyjać egipskiej armii, która odsunęła prezydenta Mursiego od władzy. Zdaniem jego zwolenników - nielegalnie.

Amerykańscy prawnicy zaprzeczają jakoby doszło do puczu. Polityk Mike Rogers w programie "State of the Union" emitowanym przez CNN stwierdził, że w dalszym ciągu należy wspierać wojska rządowe, które są jedynym gwarantem stabilizacji sytuacji w Egipcie i mogą być rozjemcą pomiędzy zwaśnionymi stronami.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama postanowił skontrolować, czy roczna pomoc Stanów Zjednoczonych w wysokości 1,5 mld euro, z czego większość pochłania egipska armia, jest uzasadniona. Utrata pomocy finansowej dla Egiptu oznaczałaby pogłębienie kryzysu. W ciągu zaledwie kilku miesięcy miejscowa waluta straciła na wartości około 11 proc. O pomoc finansową prosi państwa Zatoki Perskiej dyrektor banku centralnego Egiptu, Hisham Ramez.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Ha! Wiedziałem, że ktoś się na to złapie, choć nie ja umieściłem sondę tylko moderator :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

UZUPEŁNIENIE !
Liczba ofiar strzelaniny wzrosła do 51 osób. Kilkaset jest rannych. Jak się okazuje wojsko użyło początkowo kul gumowych, dopiero po chwili użyto ostrej amunicji.
Stany Zjednoczone wzbraniają się przed użyciem sformułowania "zamach stanu". Takie postawienie sprawy było by przeszkodą w udzielaniu Egiptowi pomocy finansowej.
(za agencją Reutersa)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.