Facebook Google+ Twitter

Kaja Malanowska i jej „Drobne szaleństwa”

Przez rok trwając w stanie silnej depresji, Kaja Malanowska rozbiła się o kilka barier wyrastających wprost z ludzi w jej otoczeniu. Załamała się, zapadła w sobie, odsunęła od świata na odległość własnego, zdeformowanego chorobą wnętrza.

 / Fot. Okładka książkiNastępnie otrząsnęła, zmieniła swoje życie, wygrała i… napisała o tym książkę. Nosicielką depresji uczyniła główną bohaterkę, Maję, swoje porte-parole.

Tytuł książki: „Drobne szaleństwa” zdaje się być przekorny i ironiczny. Kto z nas nie ma swoich drobnych szaleństw? Podobno wszyscy jesteśmy nienormalni, tyle tylko, że nie wszyscy jesteśmy jeszcze zdiagnozowani. Brzmi to oczywiście uroczo. Lubimy podkreślać swoją „nienormalność” rozumianą jako potrzebę wyjścia przed szereg, poza masę. To przecież dowód naszej niepowtarzalnej i wyjątkowej osobowości. „Drobne szaleństwa” Kai Malanowskiej są jednak opisem całkiem pokaźnych odstępstw od normy, jeśli normę uznajemy za coś, co jest praktykowane i uznawane przez większość społeczeństwa.

Czytając je, uzyskujemy możliwość przyjrzenia się z bardzo bliska osobowości i strukturze emocjonalnej głównej postaci. Maja szarpie się i ciska, biega po mieście, obserwując przedmioty, które napierają na nią ze wszystkich stron, za mocno wyglądają, za intensywnie pachną. Albo właśnie przeciwnie – leży godzinami bez życia na łóżku, badając centymetr po centymetrze zagłębienia i wybrzuszenia własnego sufitu. Ciągła jazda góra-dół, nadzieja i jej brak. Bardzo trudno, czytając „Drobne szaleństwa” nie włączyć się do tej gry.

Jej zasady są proste – wystarczy zapomnieć o sobie i dać się ponieść bohaterce, która bez cenzury, za to wyposażona w ironię i pokłady „przetrawionych” emocji opisuje poszczególne stadia autodestrukcji. Nie ma tu upiększeń, ugrzeczniania własnych reakcji – psychika i fizjologia, obsesje i euforie, furia i rozpacz – wszystko wymieszane, pędzące we własną stronę, rozrywające bohaterkę na drobne kawałki. Czy może lepiej powiedzieć, na drobne szaleństwa?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Maria Selke
  • Maria Selke
  • 01.02.2011 20:38

Intrygujące ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.