Facebook Google+ Twitter

Kaja Renkas - wystawa plakatu - Galeria Schody - 29.11-10.12.2014

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2014-11-28 12:00

Nietypowy świat plakatów Kai Renkas ma mało wspólnego ze światem świadomości, a znacznie więcej z ulotnym światem onirycznych wizji. Frywolne collage to obraz odmalowujący się w niedoskonałej pamięci w której elementy nakładają się...

Kaja Renkas - wystawa plakatu - XI odsłona z kolekcji Włodka Orła
29.11-10.12.2014

Kaja Renkas zajmuje się plakatem, projektowaniem graficznym, grafiką warsztatową oraz malarstwem. Pracuje na Uniwersytecie Śląskim w Instytucie Sztuki, gdzie prowadzi zajęcia z projektowania.
Uczestniczyła w wielu międzynarodowych wystawach grafiki oraz plakatu m.inn: w Warszawie, La Paz, Teheranie, Lahti, Toyamie, Moskwie i innych. Miała kilkanaście wystaw indywidualnych w Polsce i za granicą (Berlin, Saint Louis, DeKalb, Ankara). Jest laureatką nagród i wyróżnień z zakresu plakatu. Prowadziła warsztaty artystyczne na Uniwersytetach: Northern Illinois University (USA), Bilkent University (Turkish), Glyndwr University (UK).

Nietypowy świat plakatów Kai Renkas ma mało wspólnego ze światem świadomości, a znacznie więcej z ulotnym światem onirycznych wizji. Frywolne collage to obraz odmalowujący się w niedoskonałej pamięci w której niedopasowane elementy nakładają się na siebie, powodując zakłócenia percepcji, wypaczając rzeczywistość, gdzie skóra staje się przeźroczysta, postacie przedstawione ulegają fragmentacji i metamorfozom. W samym sednie prac Kai będąc zarazem tym co trzyma w całości chaos, jest zmysłowa i dająca do myślenia fikcja wizualna nasycona intrygą i tajemnicą, zapraszająca oglądającego do wzięcia udziału w jakby podglądaniu, voyerizmie. Obserwujemy formę kobiecą zmieniającą się, męskie postacie operujące jakąś dziwną machinę, obie płci zmieniające się, kiedy ich płciowość zostaje nam przybliżona aż do momentu w którym powinna być zakazana,do erotyzmu, i do tego co trudne jest zrozumieć lub uleczyć, naprawić. Prace te nasycone są wizją różnego rodzaju ograniczeń: granice, przejścia, klatki a także trendy, moda, trendy trzymają swoje obiekty w uwiezieniu, na wystawie bez końca. Z drugiej strony, dekoracyjność rodem z Dalekiego Wschodu, sugeruje równocześnie wolność, ucieczkę, podróż, które to zgłębiają polską psychikę, ukazując jak młode pokolenia uwalniają się od zmagań dawnej Polski, aby napotkać kolejne zmagania w postaci zachodnich wartości i kultury.
Chris Smentkowski
(Krzysztof Grzelak)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.