Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

30778 miejsce

Kala i Amber – psy-terapeuci, którzy czynią cuda

  • Źródło: Gazeta Krakowska
  • Data dodania: 2007-07-30 11:21

Kala i Amber - jedna czarna jak węgiel, druga brązowa jak bursztyn. Wyglądają jak dwa, wielkie kudłate niedźwiadki. Przychodzą raz w miesiącu na warsztaty terapii zajęciowej w Nowej Hucie i sprawiają... "cuda". Pomagają dorosłym i dzieciom chorym psychicznie, zamkniętym w sobie, zalęknionym.

Dzięki psom-terapeutom, dorosła nigdy nie odzywająca się podczas warsztatów Marysia, przemówiła. – Terapeuci byli zaskoczeni. Po raz pierwszy słyszeli jej głos, gdyż dziewczyna cichutko wydawała psu komendy – mówi Małgosia Sieńko, właścicielka certyfikowanego do dogoterapii nowofundlanda. – Coś w tym jest. Te psy w jakiś sposób wyczuwają, że mają do czynienia z ludźmi chorymi. Są dla nich jeszcze delikatniejsze niż na co dzień. Sprawiają, że podczas spotkań pękają jakieś mury, znikają bariery.Nowofundlandy pomagają w rehabilitacji chorych / Fot. FOT. KATARZYNA PROKUSKA

Aleksandra Gajoch, instruktor terapii zajęciowej potwierdza te spostrzeżenia. – Pracujemy z dorosłymi osobami autystycznymi. Na co dzień są obojętni, zamknięci w sobie, żyją we własnym świecie, rzadko się śmieją. Odkąd przychodzą do nas wodołazy, następują zmiany. Widać, że te psy ich fascynują. Nasi podopieczni budzą się do życia.


Jak dogadać się z psem

Przybycie Kali i Amber sprawia, że uczestnicy warsztatów przerywają swoje zajęcia (plastyczne, kulinarne, techniczne). Z zachwytem patrzą na wielkie kudłacze. Kinga, sympatyczna dziewczyna z zespołem Downa, z radości tuli się do olbrzymów. Wielki język Kali ląduje na jej buzi wywołując salwę śmiechu. Na spotkanie z czworonożnymi lekarzami przyszli jednak i ci, którzy panicznie boją się psów. Za nic nie chcą dać się przekonać, że mogą je pogłaskać. Jednak już po godzinie sami podchodzą i próbują dogadać się ze zwierzakami.

Podczas spotkania każdy może wydawać psu komendy, przytulić się, uczesać zwierzaka, a nawet... zrobić mu kitki na uszach.

Ania Cukierska i Gosia Sieńko właścicielki psów przyszły tu jednak także po to, aby opowiedzieć o rasie nowofundlandów i ich predyspozycji do pracy w wodzie. Mówią, że wodołazy na kąpieliskach to prawdziwe dobrodziejstwo. Nowofundlandy potrafią bowiem ratować tonących. Dziewczyny instruują jak reagować na obce, agresywne psy, aby uniknąć pogryzień. Przestrzegają, że nie z każdym psem można się bawić tak jak z Kalą i Amber.


Pies do zadań specjalnych

Ania z Amber i Gosia z Kalą należą do Stowarzyszenia Terranova. Organizacja istnieje od 1 czerwca 2004 r, a zostało założone przez właścicieli psów rasy nowofundland, którzy chcą aktywnie spędzać czas ze swymi czworonogami, a nabyte przez psa umiejętności wykorzystywać dla potrzeb i bezpieczeństwa innych.
Na szkoleniach organizowanych przez stowarzyszenie, właściciele wodołazów mogą uczyć się pracy w ratownictwie wodnym i poszukiwawczym. W kręgu działań Terranowy jest także dogoterapia, rehabilitacja osób niepełnosprawnych, ochrona zdrowia, przyrody oraz kształtowanie właściwych wzorców zachowań wśród dzieci i młodzieży, a dotyczących często niebezpiecznych relacji człowiek - pies, oraz poprawnych zachowań nad wodą.

Na co dzień stowarzyszenie utrzymuje kontakty z policją i strażą pożarną, które szkolą własne psy i dzielę się swoimi doświadczeniami. Stowarzyszenie zamierza stworzyć podwaliny pod pierwszą w Polsce stacjonarną, dostępną dla wszystkich zainteresowanych i potrzebujących, szkołę i ośrodek ratownictwa wodnego.
Obecnie Terranova prowadzi w całej Polsce siedem specjalistycznych sekcji: dogoterapii, agality, pracy węchowej, pracy wodnej, posłuszeństwa, pomocy i pociągową. 20 psów zdobyło już certyfikaty psa terapeutycznego (wśród nich krakowskie Kala i Amber) i pracują w wielu ośrodkach. Kala przygotowuje się także do ratownictwa wodnego. Jeśli w tym roku zdobędzie certyfikat, będzie pierwszym w Małopolsce czworonożnym ratownikiem wodnym.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Moje kochane suczki to też wspaniałe terapeutki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.