Facebook Google+ Twitter

Kalarippayattu - sztuka walki rodem z Indii

Kalarippayattu to nazwa finezyjnej sztuki walki, ktorej kolebką jest indyjski stan Kerala.

Termin „wschodnie sztuki walki” kojarzony jest powszechnie z japońskimi bądź chińskimi systemami walki wręcz. Chociaż rzemiosło wojenne praktykowano na wszystkich kontynentach, to właśnie w Azji przybrało ono najbardziej wysublimowaną formę. Wśród azjatyckich sztuk wojennych istnieje również system indyjski zwany kalarippayatu. Adepci tego stylu słyną z doskonałej sprawności fizycznej, efektownych walk i wysokich umiejętności w posługiwaniu się białą bronią.

Kalari / Fot. Maciej KarasinskiKalarippayattu (termin kalari, podobnie jak japońskie dojo lub chińskie kwoon, oznacza miejsce gdzie ćwiczy się sztukę walki) zwykło się nazywać najstarszą sztuką walki na świecie, jednakże nie wszyscy historycy podzielają ten pogląd. Faktem jest natomiast, że pierwsze wzmianki pisarzy i filozofów indyjskich o kalari pochodzą z IV w. n.e. Uważa się, iż dzięki wędrownym, indyjskim mnichom hinduska sztuka walki dotarła do Chin. Według legendy, mnisi z klasztoru Shaolin, po zapoznaniu się z indyjskim stylem walki, opracowali słynne techniki kung fu.

Indyjską sztukę walki mogli ćwiczyć zarówno mężczyźni jak i kobiety, choć panie zazwyczaj nie były wtajemniczane w arkana szermierki. Tak jak przed wiekami, tak również i współcześnie, kalarippayattu trenuje się w specjalnie przygotowanej sali, urządzonej według zasad architektury sakralnej. Najczęściej kalari znajduje się przy mieszkaniu głównego nauczyciela (gurukkal) i bardzo przypomina świątynie: znajdują się tu wizerunki hinduistycznych bóstw Śiwy i Ganeśi oraz mitycznego herosa i patrona sztuk walki Paraśuramy. Wysoki próg przy drzwiach wejściowych oddziela sferę sacrum (kalari) od profanum (obszar poza salą ćwiczeń). Sesja treningowa, odbywająca się nota bene na ubitej ziemi, jest swego rodzaju rytuałem, dlatego osoby postronne nie powinny wchodzić za próg kalari.

Kalarippayattu, tak jak kung fu czy karate, ma wiele odmian. Style różnią się od siebie technikami walki i formami z bronią. Odmienne są również stroje, w których występują zawodnicy. Przeważnie ćwiczą oni ubrani jedynie w krótkie spodnie z logo szkoły lub przewiązują się kawałkiem białego płótna (mundu). Adepci niektórych szkół noszą wąskie, czarne spodnie i jaskrawe koszulki.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

ciekawy tekst

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.