Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kalendarz do poprawki? 1 stycznia wypadałby zawsze tego samego dnia

Dorota Porwisz
Dorota Porwisz
Naukowcy z Johns Hopkins University proponują zmianę kalendarza. Według nowego kalendarza marzec, czerwiec, wrzesień i grudzień liczyłyby po 31 dni, a pozostałe miesiące po 30. Boże Narodzenie zawsze przypadałoby w niedzielę.

Nie podoba ci się, że co roku święta, dni wolne czy chociażby twoje urodziny przypadają w inne dni tygodnia? Dwóm naukowcom z Johns Hopkins University też się to nie podoba. Proponują więc zmianę kalendarza na stały, w którym każdy 12-miesięczny okres jest dokładnie taki sam jak poprzedni rok - donosi usatoday.com

Co roku 1 stycznia przypada w inny dzień tygodnia. Zmusza to wiele instytucji do czasochłonnych i kosztownych obliczeń w jaki dzień tygodnia wypadnie określona data np. przy planowaniu urlopów czy ustalaniu wysokości stóp procentowych.

To nie musi być tak skomplikowane,twierdzą astrofizyk i ekonomista z Johns Hopkins University w Baltimore. Ich projekt ułatwiłby pracę instytucjom w tworzeniu harmonogramów: jest nim stały kalendarz, w którym każdy 12-miesięczny okres jest dokładnie taki sam jak poprzedni.

Problem dodatkowych dni spowodowany krążeniem Ziemi wokół Słońca w rocznym cyklu 365,242 dni mógłby być rozwiązany nie przez dodanie jednego dnia, 29 lutego do lat przestępnych, a wydłużeniem całego kalendarza o jeden tydzień dodany na koniec grudnia, co pięć, sześć lat.

Według nowego kalendarza marzec, czerwiec, wrzesień i grudzień liczyłyby po 31 dni, a pozostałe miesiące po 30. Boże Narodzenie zawsze przypadałoby w niedzielę.

Steve Hanke, profesor ekonomii, szacuje, że zmiana pomogłaby zaoszczędzić ok.130 miliardów dolarów.

Jak dotąd rozmaite propozycje zmiany kalendarza nie znalazły poparcia, odkąd świat zaczął używać kalendarza gregoriańskiego w miejsce juliańskiego, czyli od roku 1582. Większość propozycji została odrzucona z powodu tzw. „ problemu szabatu”. Wiele religii wymaga od ludzi pracy przez sześć dni i świętowania w siódmym. Proponowane kalendarze likwidują ten siedmiodniowy cykl, powodując, że ludzie pracowaliby w dzień, który powinien być poświęcony sprawom duchowym. „To jest nie do zaakceptowania przez miliony wierzących”– mówi Richard Conn Henry, profesor fizyki stosowanej z Johns Hopkins.

Jednak główny problem polega na tym, że okres czasu, w którym Ziemia obraca się wokół swojej osi (dzień) i wokół Słońca (rok) ciągle się zmienia, a zmiany te są nieprzewidywalne.

od 7 lat
Wideo

Burze nad całą Polską

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto